خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟
 

 

کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟

با وجود مورد نیاز الاجرا بودن قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، کم نیستند افرادی که از این قانون مستثنی نشده ولی در سازمان‌ها و دستگاه‌های که به نحوی از بودجه دولتی استفاده می کنند فعالند.

کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟

با وجود مورد نیاز الاجرا بودن قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، کم نیستند افرادی که از این قانون مستثنی نشده ولی در شرکت ها و دستگاه های که به نحوی از بودجه دولتی استفاده می کنند فعالند.

با وجود قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان ،کدام بازنشسته ها حق برگشت دارند

در سال های اخیر و به خاص در دولت دهم با اجرایی شدن قانون بازنشستگی پیش از موعد تعدادی زیادی از کارکنان شرکت ها با استفاده از این شرایط بازنشسته شده است و پیش از وقت قانونی به دوران فعالیت خود آخر دادند و با وجود بار مالی و سایر مسایلی که این طرح به همراه داشت ، همواره در شرکت ها و دستگاه ها مشاهده می شود که افراد بازنشسته بار دیگر به شرکت های متفاوت برگشته و فعالیت های جدیدی را از سر گرفته اند.

در سال گذشته بود که لایحه ای تحت عنوان ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان به تصویب و از سوی رییس جمهور به دستگاه ابلاغ شد که فعالیت بازنشسته ها را تحت شرایطی عنوان و نحوه ممنوعیت فعالیت آنها را تعیین کرد.

براساس این قانون از وقت ابلاغ، به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده است یا می شوند، در دستگاه های اجرایی که در قانون مدیریت خدمات کشوری مورد توجه قرار گرفته و همچنین کلیه دستگاه هایی که به نحوی از انحاء بودجه عمومی کل کشور استفاده می کنند ممنوع شد.

اما براساس تبصره (۱) این ماده مقاماتی که در ماده (۷۱ )قانون مدیریت خدمات کشوری مورد اشاره قرار گرفته اند(شامل روسای سه قوه، معاون اول مدیر جمهور، نواب مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونین مدیر جمهور، استانداران و سفرا و معاونین وزرا)همچنین همترازان آنها و ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد و بالاتر، نیروهای مسلح، وزارت ارتباطات و دارندگان اجازات خاص مقام معظم رهبری از شمول این قانون مستثنی شدند.

اما این تبصره با توجه به ابهاماتی که داشت در امسال بار دیگر در مجلس مطرح و استفساریه تصویب شد. براساس توضیحاتی که انصاری-رئیس شرکت اداری و استخدامی کشور و معاون مدیر جمهور- در این رابطه با چرایی طرح عنوان در مجلس و افرادی که از قانون مستثنی شده است اند ارائه کرد، در این ماده قانونی دو ابهام وجود داشت که در مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته مدیر شرکت اداری و استخدامی ابهام اول این بود که آیا کسانی که قبلا جزو مقامات بودند و اکنون بازنشسته شده است اند، می توانند مجددا بر سرکار برگردند یا لزوما جهت تصدی شغل مقامات و همترازان آنها می توانند به کار بازگردند. چون این برداشت وجود داشت که هم می توان جهت تصدی مقامات سیاسی از بازنشستگان استفاده کرد و هم مقامات سیاسی که بازنشسته شده است اند، می توانند دوباره مشغول به کار شوند حتی اگر شغل تازه آنها جزو مشاغل تحت عنوان مقامات و همترازان آنها نباشد.

انصاری گفت:مجلس در استفساریه خود دراین رابطه اعلام کرد که تنها می توان از بازنشستگان جهت تصدی مشاغل مقامات و همترازان آنها استفاده کرد و اگر کسانی در سابق جزو مقامات بودند، نمی توانند جهت تصدی مشاغل عادی به کار برگردند.

آنطور که معاون مدیر جمهور بیان کرد ابهام دیگر این بود که آیا بازنشستگان نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات را می توان جهت تصدی مشاغل در تمامی دستگاه ها به کار دعوت کرد و یا صرفا در دستگاه های متبوع خود می توانند شاغل شوند، که مجلس با این بند از استفساریه که اشتغال این بازنشستگان را محدود به دستگاه های خود می کرد با این استدلال که این قانون گذاری تازه است موافقت نکرد و این بند را اساسا استفساریه تلقی نکرد.

با این حال انصاری توضیح داد که در سابق هم بازنشستگانی که در دولت مشغول به کار می شدند، زیاد جهت تصدی مشاغل مقامات و همترازان آنها همچون استانداری، معاونت استانداری یا معاونت وزارت بوده و به ندرت پیش آمده که یکی از مقامات سیاسی بعد از بازنشستگی در مشاغل عادی مشغول به کار شود، با این حال با توجه به استفساریه مجلس شورای اسلامی مشخص شد که مقامات سیاسی بازنشسته، قطعا نمی توانند جهت مسئولیت های عادی برگشت به کار داشته باشند.

سازمان اداری و استخدامی اخیرا با ارسال نامه ای به دستگاه ها و شرکت های مربوطه اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشسته ها را مورد تاکید قرار داده است.

کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟

گردآوری: گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: رییس جمهور | بازنشستگان | استفاده | بازنشسته | قانونی | دستگاه | ممنوعیت | قانون | سیاسی | فعالیت

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>