خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » ملکه انگلیس باز هم رکورد زد، لیست پیرترین رهبران جهان
 

 

ملکه انگلیس باز هم رکورد زد، لیست پیرترین رهبران جهان

استعفای رابرت موگابه ۹۳ ساله از ریاست جمهوری زیمبابوه موجب شد تا ملکه ۹۱ ساله انگلیس پیرترین مدیر کشور دنیا شود. بعد از الیزابت دوم، رئیس‌جمهوری تونس و حاکم کویت در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

ملکه انگلیس باز هم رکورد زد، لیست پیرترین رهبران جهان

استعفای رابرت موگابه ۹۳ ساله از ریاست جمهوری زیمبابوه موجب شد تا ملکه ۹۱ ساله انگلیس پیرترین مدیر کشور دنیا شود. بعد از الیزابت دوم، مدیر جمهوری تونس و حاکم کویت در جایگاه های بعدی قرار دارند.

با استعفای موگابه، ملکه انگلیس باز هم رکورد زد

به نوشته روزنامه دیلی میل، رابرت موگابه که سه شنبه همزمان با بالا گرفتن فشارها از طرف ارتش زیمبابوه از ریاست جمهوری کناره گیری کرد، به ۳۷ سال سلطه بر این کشور جنوب آفریقا آخر داد. در حالی که استعفای او یک “لحظه تاریخی” جهت این کشور آفریقایی هست، همچنین موجب شد تا الیزابت دوم، ملکه انگلیس به کهنسال ترین مدیر کشور دنیا تبدیل شود.

عبارات مهم : ریاست جمهوری – الیزابت
در ادامه نگاهی می اندازیم بر پیرترین رهبران جهان؛

۱. ملکه الیزابت ۹۱ ساله همچنین رکورد طولانی ترین دوره سلطنت در تاریخ انگلیس را سپتامبر ۲۰۱۵ از آن خود کرد که پیشتر متعلق به ملکه ویکتوریا، جد بزرگ او بود.

۲. الباجی قائد السبسی ۹۰ ساله، مدیر جمهوری تونس در جایگاه بعدی هست. او دومین مدیر جمهور پیر دنیا است که ۲۰۱۴ در این سمت گزینش شد، نه آنکه آن را به ارث برده باشد. السبسی در دوران ریاست جمهوری زین العابدین بن علی طولانی ترین دوره ریاست بر پارلمان را از آن خود کرد و بعد از بهار عربی در نخستین انتخابات آزاد روی کار آمد.

۳. شیخ صباح الأحمد الجابر الصباح، امیر ۸۸ ساله کویت در جایگاه سوم هست. او ژانویه ۲۰۰۶ بعد از فوت برادر ناتنی اش و اینکه جانشین او یعنی شیخ سعد احتمالا به علت مبتلا به بیماری آلزایمر نتوانست سوگند یاد کند، پنجمین امیر کویت شد.

۴. رائول کاسترو، ۸۶ ساله مدیر جمهوری کوبا از سال ۲۰۰۶ کفیل ریاست جمهوری بود و قدرت را از برادر انقلابی اش فیدل به ارث برد. او به صورت کامل در سال ۲۰۰۸ این سمت را در دست گرفت و مجددا در ۲۰۱۳ هم گزینش شد. با این وجود، او گفته است که این آخرین دوره تصدی اوست و ۲۰۱۸ کناره گیری می کند. در دوره رهبری رائول، کوبا شاهد تلاش هایی جهت عادی سازی روابط با آمریکا و احیای روابط دیپلماتیک در ۲۰۱۵ شد.

۵. پل بیا، مدیر جمهوری ۸۴ ساله کامرون از جوانی وارد عرصه سیاسی شد و از ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۵ دبیر ریاست جمهوری بود و ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۲ نخست وزیر کامرون شد. او در سال ۱۹۸۲ بعد از استعفای ناگهانی احمدو آهیجو جای او را گرفت و از آن وقت در قدرت هست.

۶. میشل عون، مدیر جمهوری ۸۴ ساله لبنان از رهبران سابق ارتش است که از ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ پیش از آنکه از سوی نیروهای سوری از قدرت رانده شود، نخست وزیر موقت بود. او اکتبر گذشته به عنوان مدیر جمهوری لبنان سوگند یاد کرد و به ۲۹ ماه بن بست سیاسی خاتمه داد.

۷. آکیهیتو، امپراتور ۸۳ ساله ژاپن در ۱۹۸۹ بعد از فوت پدرش به قدرت رسید. سال گذشته میلادی لایحه ای در پارلمان ژاپن به تصویب رسید که به او اجازه می دهد به نفع ولیعهدش از قدرت کنار برود. او ابراز نگرانی کرد که به علت بالا بودن سن و ناتوانی از اجرای وظایفش باز بماند. چنانچه او داوطلبانه از قدرت کنار برود، نخستین امپراتوری می شود که در دو قرن گذشته دست به چنین اقدامی می زند.

۸.ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه ۸۱ ساله عربستان ژانویه ۲۰۱۵ بعد از فوت برادر ناتنی اش ملک عبدالله به قدرت رسید. اخیرا هم شایعاتی مبنی بر احتمال کناره گیری او و روی کار آمدن ولیعهدش محمد بن سلمان انتشار شده است است.

ملکه انگلیس باز هم رکورد زد، لیست پیرترین رهبران جهان

گردآوری: گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: ریاست جمهوری | الیزابت | انگلیس | خبر | بین الملل |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>