خانه » خبری و خواندنی » تدوین واجرای شاخص های ارتقا بهره وری موقوفات کشور ، پنج درصد از اراضی کشاورزی موقوفه هستند
 

 

تدوین واجرای شاخص های ارتقا بهره وری موقوفات کشور ، پنج درصد از اراضی کشاورزی موقوفه هستند

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه شرکت اوقاف گفت: ۲۸ درصد رقبات موقوفات کشورکاربری کشاورزی دارند.

به گزارش حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛همایش جایگاه کشاورزی دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی؛ با رویکردبهره برداری پایدار و اقتصادی موقوفات کشاورزی صبحگاه امروز پنج شنبه با حضور مسئولان شرکت اوقاف و امور خیریه و اساتید و متخصصان دانشگاهی در هتل ارم برگزار شد.

مهندس عباسعلی جعفری؛ معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه شرکت اوقاف راجع به تعداد رقبات ثبت شده است در سامانه جامع موقوفات اظهار کرد: ۱ میلیون و ۳۳۸ هزار رقبه در این سامانه به ثبت رسیده است.

وی افزود: ۷۲ درصد این رقبات یعنی ۹۶۹ هزار رقبه متصرفی است یعنی متولی شرکت اوقاف است و ۲۵ درصد این رقبات یعنی ۳۴۰ هزار رقبه غیر متصرفی و ۳ درصد رقبات یعنی ۱۲۰۰۰ رقبه اشتراکی هستند.

تدوین واجرای شاخص های ارتقا بهره وری موقوفات کشور ، پنج درصد از اراضی کشاورزی موقوفه هستند

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه شرکت اوقاف با بیان اینکه ۸۸ درصد رقبات یعنی ۸۵۸ هزار رقبه منفعتی و دارای درآمد هستند، تصریح کرد: ۱۱۱ هزار رقبه انتفاعی یعنی در ابعاد متفاوت در خدمت مردم و جامعه هستند.

جعفری اضافه کرد: ۲۸ درصد رقبات یعنی ۲۳۷ هزار رقبه کاربرد کشاورزی دارند و مساحت تقریبی این رقبات ۸۸۰ هزار هکتار است که ۵ درصد زمین های کشاورزی کشور است.
وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد رقبات کشاورزی به مستاجر واگذار شده است و استفاده از ۵ درصد رقبات کشاورزی امکان پذیر هست، تاکید کرد: ۷۵ درصد رقبات کشاورزی فاقد آب هستند. که جهت احیای این زمین ها اب مورد نیاز تهیه شود.

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات بقاع متبرکه شرکت اوقاف افزود: ۷۰ درصد رقبات کشاورزی هم در ۹ استان خراسان رضوی و جنوبی، فارس، مازندران، یزد، اصفهان، مرکزی، پایتخت کشور عزیزمان ایران و آذربایجان غربی واقع شده است است.

جعفری راجع به فعالیت های معاونت بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه در هشت سال اخیر خاطرنشان کرد: از سال ۸۹ با سرمایه گذاری انجام شده است جهت احیا وتوسعه موقوفات رقبات جدیدی را ایجاد کردیم یعنی تکثیر رقبه صورت گرفت.

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه شرکت اوقاف گفت: ۲۸ درصد رقبات موقوفات کشورکاربری کشاورزی دارند.

وی راجع به تدوین شاخص های بهره وری در شرکت اوقاف گفت: در ۱۶ حوزه کاری ۷۶ شاخصه تدوین و به تصویب رسیده است.

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه شرکت اوقاف تاکید کرد: پروژه اطلاعات مکانی و اطلاعات توصیفی را از سال ۹۲ اجرا کردیم بطوریکه ۴۰ درصد موقوفات را در Gis بررسی کردیم.

جعفری راجع به اجارات رقبات یادآور شد: ۸۵۰ هزار رقبه جهت اخذ اجاره مشخص و قیمت اجارات بروزرسانی شد.

وی بر ضرورت ایجاد شناسنامه جامع و اطلس موقوفات کشور با دسته بندی اقتصادی و بهره مندی موقوفات تاکید کرد و گفت: باید جهت تمام رقبات، برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت درآمدزایی انجام شود.

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه شرکت اوقاف با اشاره به راه اندازی شورای احیای موقوفات در شرکت اوقاف افزود: ارائه نظرات در این همایش باید در کارگروه ها به فعالیت اجرایی تبدیل شود.

جعفری خاطرنشان کرد: حراست از موقوفات در ابعاد مختلف، عمران و آبادانی موقوفات و مدیریت بهینه و بهره وری موقوفات از مطالبات مقام معظم رهبری است.

تدوین واجرای شاخص های ارتقا بهره وری موقوفات کشور ، پنج درصد از اراضی کشاورزی موقوفه هستند

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کشاورزی | اطلاعات | اقتصادی | همایش | اوقاف | سازمان | وقف | معاون

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>