خانه » خبری و خواندنی » سعی کردیم مسیر انتشار کتاب را جهت نوقلمان تسهیل کنیم
 

 

سعی کردیم مسیر انتشار کتاب را جهت نوقلمان تسهیل کنیم

مدیر مسئول انتشارات گیوا گفت: تلاش کردیم در هزینه ها و نوع ارتباط با نویسندگان و نوقلمان مسیر چاپ کتاب را تسهیل کنیم.

سعی کردیم مسیر انتشار کتاب را جهت نوقلمان تسهیل کنیم

محمد سپهری، مدیر مسئول انتشارات گیوا در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص فعالیت های این انتشارات گفت: انتشارات گیوا در آبان ماه سال ۱۳۹۳ در شهر قزوین مجوز فعالیت دریافت کرد و بعد از مدتی این انتشارات را به نام بنده انتقال حقوق دادند و عملا در آبان ماه سال ۹۴ فعالیتش را شروع کرده هست. ابتدای فعالیت انتشارات با کتاب های دانشگاهی بود، ولی بعد از اتفاق پلاسکو به سمت کتاب های عمومی شعر ادبیات و رمان گرایش بیشتری داشتیم. انتشارات گیوا مسیر انتشار کتاب را تسهیل کرد. یعنی تلاش کردیم در کم کردن هزینه ها و ارتباط با نویسندگان خصوصا نوقلمان و ساکنان مناطق محروم روستاها و شهرهای دور افتاده کشور تلاش کنیم تا آنها راحت تر بتوانند کتاب انتشار کنند. در حال حاضر عمده فعالیت انتشارات گیوا در حوزه های شعر و ادبیات، کودک و نوجوان، کتب دانشگاهی، انگیزشی، دین و عرفان، تربیت بدنی و ورزش است.

وی افزود: انتشارات گیوا از شب یلدای سال گذشته تصمیم گرفت در جهت تسهیل در انتشار کتاب هر سه ماه یکبار یک مسابقه ادبی برگزار کند که حضور در این مسابقه های جهت شاعران و نویسندگان کاملا رایگان هست، ولی جوایز و تامین مالی مسابقه، تامین اساتید و داوران مسابقه بر عهده انتشارات است تا بتوانیم به نوقلمان یا کتاب اولی ها خدمتی کنیم. مسابقه اول ما با عنوان از یلدا تا نوروز با عنوان دلنوشته و عنوان آزاد بود. مسابقه دوم بعد از اتفاق پلاسکو با عنوان شعر شهدای پلاسکو بود که در طول ۲ هفته با حضور ۲۷۴ نفر مسابقه برگزار شد و از برندگان این مسابقه در همایش انتشارات گیوا تجلیل و به آنها تندیس جایزه ادبی گیوا اهدا خواهد شد و در کنار آن از مقام شهدای آتش‌نشان تجلیل خواهد شد.

مدیر مسئول انتشارات گیوا با اشاره به همایش ادبی گیوا اظهار کرد: چند تن از خانواده شهدای آتشنشان در همایش انتشارات گیوا حضور خواهند داشت. بعد از مسابقه شهدای آتشنشان، مسابقه های غزل باعشق و داستانک را با عنوان پیروزی یا شکست برگزار کردیم که از برندگان آن در همایش ادبی گیوا تجلیل خواهند شد. خروجی هر یک از مسابقه های حداقل یک کتاب هست؛ جهت مثال همین کتاب در وادی غزل مجموعه برگزیده غزل های باعشق شاعران انتشارات گیوا هست. ۲۶۸ نفر در این مسابقه شرکت کردند و این کتاب مجموعه صد غزل برگزیده مسابقه غزل باعشق است.

سعی کردیم مسیر انتشار کتاب را جهت نوقلمان تسهیل کنیم

سپهری ادامه داد: ده نفر اول مسابقه غزل های باعشق تندیس دریافت خواهند کرد و به سه نفر اول ۶۰۰ هزار تومان جایزه نقدی به صورت تخفیف در چاپ اثر اهدا خواهد شد. هدفمان این است که فرهنگ را توسعه بدهیم، هدف این نیست مانند بنگاه های اقتصادی پول به مردم بدهیم. در پنجمین مسابقه انتشارات گیوا با عنوان شعر کلاسیک پاییز قرار است که از شعرهای صد نفر اول یک کتاب انتشار شود. دو کتاب یعنی یکی در وادی غزل و یک در سوگ شهدای آتشنشان در همایش ادبی گیوا رونمایی می شود. علاوه بر این در مسابقه شعر کلاسیک پاییز به صد نفر اول صدهزار تومان تخفیف در چاپ کتاب اهدا خواهد شد. جهت ده نفر اول مبلغ ۲۰۰ هزار تومان تخفیف و جهت سه نفر اول ۳۰۰ هزار تومان تخفیف در چاپ کتاب اداره خواهد شد.

وی تاکید کرد: علاوه بر تجلیل شهدای آتشنشان و به تصویر کشیدن حوادث روز، مهمترین هدف ما در مسابقه های حمایت از اهل قلم هست. ما از هیچگونه حمایت دولتی برخوردار نیستیم. حتی کتاب در سوگ شهدای آتشنشان را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه دادیم، ولی از خریداری آن اجتناب کردند. ولی با وجود تمامی ایم مسائل حامی نویسندگان و اهل قلم خواهیم بود.

سپهری تصریح کرد: تاکنون حدود ۷۱۰ شابک از منزل کتاب دریافت کرده ایم و این جهت یک انتشارات خوب هست. در نخستین همایش جایزه ادبی گیوا تلاش داریم جایزه ادبی گیوا را در مرحله اول ثبت ملی و در مرحله دوم ثبت جهانی کنیم. البته این امر به مرور وقت اتفاق می افتد و نیاز به یک پروسه زمانی دارد. شاید ده سال طول بکشد تا این اتفاق بیفتد. این همایش در جهت همین هدف است.

مدیر مسئول انتشارات گیوا در ادامه اظهار داشت: در همین امسال دو همایش دیگر خواهیم داشت؛ تلاش می کنیم سالیانه چهار تا پنج همایش در سطح کشور برگزار کنیم تا بتوانیم به نویسندگان نزدیک تر شویم و همدلی ایجاد کنیم. یکی از برنامه های ما در جهت حمایت از نویسندگان این است که یک صندوق کوچک قرض الحسنه در انتشارات ایجاد کنیم تا به نویسندگانی که توانایی مالی انتشار کتاب را ندارند، کمک کنیم .این امر موجب می شود تا فردی مستعدی که توانایی مالی ندارد هم اثرش را انتشار کند. امیدوارم برنامه هایمان عملی شود تا در حد شعار نماند.

مدیر مسئول انتشارات گیوا گفت: تلاش کردیم در هزینه ها و نوع ارتباط با نویسندگان و نوقلمان مسیر چاپ کتاب را تسهیل کنیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: شهدای پلاسکو | انتشار کتاب | مسابقه | همایش | جایزه | مسابقه | فعالیت | انتشار

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>