خانه » خبری و خواندنی » فضیلت‌های ماه ربیع الاول
 

 

فضیلت‌های ماه ربیع الاول

حجت الاسلام والمسلمین شهرباف گفت: از اعمالی که در ماه ربیع الاول بسیار سفارش شده است هست، که انسان بتواند در کنار مرجع شریف پیامبر اکرم(ص) قرار بگیرد و یا از راه دور زیارت را به جا آورد.

فضیلت‌های ماه ربیع الاول

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ ماه ربیع الاول از جمله ایامی است که در در کنار دیگر ماه‌های قمری به بهار ماه‌ها معروف شده است و در گذر از تاریخ اسلام با رویدادهایی، چون ولایت، هجرت و ازدواج پیامبر اکرم (ص) نیز مقارن شده است است.

ربیع الاول از جمله ماه‌های پر برکت و فضیلتی هست، که در گفتگو زیر به بخش‌هایی از اهمیت و فضائل این ماه اشاره خواهیم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی شهرباف سخنران و کارشناس امور دینی و مذهبی در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ درخصوص فضیلت و اهمیت ماه ربیع الاول گفت: ماه ربیع الاول یکی از ماه‌هایی بوده که هم باعث سرور اهل بیت (ع) و هم حزن هست. ربیع به معنای بهار است و نامگذاری این ماه به این علت می‌تواند باشد، در فصل بهار رقم خورده و روز‌های بعدی آن را ربیع الثانی نیز می‌گویند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ربیع الاول به اعتبار میلاد پیامبر اکرم (ص) دارای اهمیت هست، درخصوص ایام مبارک و پر فضیلت این ماه بیان کرد: ایام ماه ربیع الاول از جمله روز‌های مبارکی است که به اعتبار تولد پیامبر اکرم (ص)، هجرت ایشان و شروع امامت امیر المومنین (ع) حائز اهمیت هست. یکی دیگر از اتفاقات مهم این ماه، سالروز ازدواج حضرت محمد (ص) با حضرت خدیجه (س)، ورود حضرت معصومه (س) به شهر قم و دیگری فوت عمر بن سعد قاتل امام حسین (ع) است که در تاریخ آن شبهه وجود دارد.
حجت الاسلام والمسلمین شهرباف واجب شدن نماز بر مسلمانان را از دیگر رویداد‌های ماه ربیع الاول دانست و اظهار کرد: به علت مصیبت‌های بسیاری که در ماه صفر بر اهل بیت (ع) وارد شده، در بعضی از روایات آمده است که اگر کسی خارج شدن از ماه صفر را به پیامبر (ص) بشارت دهد، خداوند به او در بهشت جای می‌دهد.
وی ادامه داد: شیخ بافایده نقل می‌کند که بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) در بیست و هشتم صفر، امیرالمومنین (ع) پیکر ایشان را بدون حضور مردم در یکم ماه ربیع الاول دفن کردند.
این کارشناس مذهبی توضیح داد: یکی از اعمالی که در ماه ربیع الاول بسیار سفارش شده است هست، زیارت پیامبر اکرم (ص) و همچنین اینکه انسان بتواند در کنار مرجع شریف ایشان قرار بگیرد و یا از راه دور زیارت را به جا آورد.
حجت الاسلام والمسلمین شهرباف، در آخر تاکید کرد: فضیلت ماه ربیع الاول به اعتبار وقایعی چون؛ هجرت و ولایت پیامبر اکرم (ص)، شروع امامت امیرالمومنین (ع) و … هست، که باعث شادی‌های فراوان در این ماه شده است است.
انتهای پیام/

نماز در چه ماهی واجب شد؟

واژه های کلیدی: دینی و مذهبی | خبرنگار | پیامبر | اعتبار | ماه ربیع الاول | فضیلت | پیامبراکرم | امیرالمومنین

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>