خانه » خبری و خواندنی » چرا امام رضا(ع) و هارون‌الرشید را در یک جا دفن کردند؟
 

 

چرا امام رضا(ع) و هارون‌الرشید را در یک جا دفن کردند؟

مأمون جهت اینکه خود را دوستدار امام رضا (ع) نشان دهد، تلاش کرد که امام را در کنار پدر خود دفن نماید.

چرا امام رضا(ع) و هارون‌الرشید را در یک جا دفن کردند؟

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ امام رضا (ع) در آخرین روز ماه صفر ۲۰۳ قمری به دست مأمون عباسی به شهادت رسیدند و این حاکم ستمگر که قصد داشت خود را محب این امام نشان دهد، در تلاش بود تا امام رضا (ع) را در کنار پدر خود، هارون الرشید دفن نماید.

مأمون که با نیرنگ و دورویی آن حضرت را به شهادت رسانده بود جهت آنکه خود را دوست‌دار امام رضا(ع) نشان دهد و وانمود کند که حتی بعد از شهادت جهت بدن ایشان احترام بسیاری قائل است،‌ تصمیم گرفت آن امام بزرگوار را در کنار پدر خود دفن کند، ولی اتفاقی رخ داد که باعث شد امام رضا (ع) در قسمت بالا سر هارون به خاک سپرده شود و نقشه مأمون نقش برآب گردد.

علامه مجلسی در «عیون» و شیخ بافایده در «جلاء العیون» در خصوص محل دفن امام هشتم به روایت اباصلت هروی، چنین نقل می‌کنند: حضرت رضا(ع) به اباصلت فرمود: «به قبه‌ی هارون‌‏الرشيد برو و از چهار سمت قبر، هر طرف يک مشت خاک بياور.»، سپس امام (ع) خاک بالا و پایين و پشت سر را بویيدند و فرمودند: «مأمون اراده خواهد کرد قبر پدرش را قبله‌ی‏ قبر من قرار دهد، سنگ بزرگی آشکار شود که هر چه کلنک در خراسان است اگر جمع نمايند جهت کندن آن، ممکن نشود». سپس امام (ع) فرمود: «در اينجا براى من قبر می‌كنند بگو هفت پله پائين روند و ضريحى بگشايند اگر امتناع ورزيدند مى‌‌گوئى به‌اندازه يك متر لحد قرار دهند خداوند اگر بخواهد آن را وسعت می‌دهد».

چرا امام رضا(ع) و هارون‌الرشید را در یک جا دفن کردند؟

سپس امام رضا (ع) به اباصلت این چنین می‌گویند: «پس از آماده شدن قبر در قسمت سر رطوبتى خواهى ديد، دعائى كه بتو مى‌‌آموزم خواهى خواند، لحد پر از آب مى‌‌شود و ماهى‌‌هاى كوچكى در آن مي‌بينى، از همان نانى كه بتو مي‌دهم براى آنها ريزه ميكنى، خواهند خورد، وقتى تمام شد يک ماهى بزرگ آشكار ميگردد ماهی‌هاى كوچك را مي‌یخورد بطورى كه يكى هم نمي‌ماند و بعد ديده نمی‌شود. در اين موقع كه ماهى بزرگ ديده نشد، دست بر روى آب بگذار و دعائى كه بتو مى‌‌آموزم بخوان، آب فرو می‌رود و چيزى از آن باقى نمى‌‌ماند. تمام اين كارها را در پيش مأمون انجام بده

بعد از شهادت امام رضا (ع)، همه این اتفاقات که ایشان گفته بودند، رخ می‌دهد و مأمون به خواسته خود نمی‌رسد و رسوا می‌گردد.

انتهای پیام/

مأمون جهت اینکه خود را دوستدار امام رضا (ع) نشان دهد، تلاش کرد که امام را در کنار پدر خود دفن نماید.

واژه های کلیدی: شهادت امام رضا | اباصلت هروی | امام رضا | شهادت | مشهد |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>