خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » افکار عمومی منتظر برخورد مسوولان با متخلفان مسکن مهر
 

 

افکار عمومی منتظر برخورد مسوولان با متخلفان مسکن مهر

حالا دیگر می توان به خوبی درک کرد به چه دلیل مردم حاضر نیستند در ۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی زندگی کنند. اگر تا دیروز بحث دور

افکار عمومی منتظر برخورد مسوولان با متخلفان مسکن مهر

زلزله کرمانشاه زنگ خطر را به صدا درآورد.

برخورد با متخلفین ساخت مسکن مهر

حالا دیگر می توان به خوبی درک کرد به چه دلیل مردم حاضر نیستند در ۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی زندگی کنند. اگر تا دیروز بحث دور بودن از مراکز شغلی، نبود خدمات، وسایل حمل و نقل، پارک، مدرسه، مسجد، درمانگاه و غیره در سایتهای مسکن مهر مطرح بود، حالا دیگر ایمنی این واحدها علامت پرسش شده است و دیگر کسی نمی تواند پز استحکام و احداث بر اساس آیین نامه ۲۸۰۰ را بدهد.

کسی هم جوابگو نیست. دولتمردان دیروز سکوت پیشه کرده اند و مسوولان امروز حرفی جهت گفتن ندارند. مهندسان ناظر هم قطعا راهی جهت فرار از مسوولیت پیدا می کنند. شاید هم از فردا کمان انتقاد را به سمت یکدیگر نشانه بروند. ولی هیچکس بهتر از آن کودکی که بادکنک های جشن تولدش از پشت دیوارهای فرو ریخته ی مسکن مهر کرمانشاه نمایان شده، معنی ناامنی را نمی فهمد.

افکار عمومی منتظر برخورد مسوولان با متخلفان مسکن مهر

کوشش جهت پاسخ ندادن به تلفن خبرنگاران در این روزها به مسابقه ای بین مسوولان دیروز و امروز تبدیل شده است تا شاید بتوانند در این ماراتن تقصیر را به گردن یکدیگر بیندازند. تلاش خبرنگار ایسنا جهت ارتباط با سه تن از مسوولان مربوطه بی نتیجه ماند تا فقط مدیرکل دفتر نوسازی و بهسازی بنیاد مسکن پاسخ ما را بدهد و بگوید که این واحدهای تخریب شده است مسکن مهر در حیطه اختیارات دستگاه متبوعش نیست و این که پی ریزی اینها در وقت دولت قبل انجام شده است هست. البته راست هم می گوید ولی این بیانات کمکی به ده ها پرسش بی جواب ذهن مردم نمی کند.

آنها که کلنگ مسکن مهر را در سال ١٣٨٦ به زمین زدند، می درخواست کردند هر سال یک میلیون واحد مسکونی بسازند که بعد از شش سال تنها ۶۹۰ هزار واحد را بدون آسفالت و پارک و مدرسه و مسجد و درمانگاه و … تحویل دادند. البته برایش ۵۰ هزار میلیارد تومان پول بدون اعتبار چاپ کردند که از دلایل تورم ۴۰.۴ درصدی بود. بعد کار به دست دولت یازدهم افتاد که هیچ اعتقادی به این طرح نداشت ولی باید حداقل ۹۰ هزار میلیارد تومان دیگر خرج زیرساخت های آن می کرد.

انتقادات تا حدودی درست بود ولی عمده بحث ها بر سر اثرات تورمی این طرح بود و با عبارات “شلخته”، “مزخرف” و “اقتصاد برانداز” به این طرح تاختند. شاید به همین علت بود که هیچکس سراغی از ایمنی این واحدها نگرفت تا بعد از کشته شدن حداقل ۴۳۰ و مجروح شدن ۷۱۵۰ تن بر اساس آخرین آمارها در زلزله غرب کشور زنگ خطر به صدا دربیاید و زنگ موبایل مسوولان روی حالت بی صدا برود.

می گویند ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در جریان زلزله کرمانشاه تخریب ۱۰۰ درصدی شده است که بیشترین خسارات در بخش روستایی بوده ولی میزان خسارات به مسکن مهر بسیار بیش از سایر نقاط شهری بوده و این در حالی است که قرار بود این واحدهای نوساز ۱۰۰ سال برایمان عمر کنند. احتمالا در روزهای آینده بنیاد مسکن کار بازسازی را شروع می کند و دوباره باید منابع کشور را صرف نوسازی کنیم چون حتما از اول یک نفر، یک جایی می خواسته از کار بزند تا سود بیشتری ببرد.

حالا دیگر می توان به خوبی درک کرد به چه دلیل مردم حاضر نیستند در ۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی زندگی کنند. اگر تا دیروز بحث دور

کارشناسان عنوان می کنند شانس آوردیم در اطراف قصرشیرین که کانون زلزله بوده و انرژی حداکثری آزاد شده، تراکم جمعیتی پایین بوده و این عنوان مهمترین علت پایین بودن تلفات جانی و خسارتهای این زلزله بوده هست. حالا اگر یکی از سایت های ۱۰ یا ۲۰ هزار واحدی مسکن مهر در آن نقطه احداث می شد الان باید خدای ناکرده جهت مرثیه ای غم انگیزتر از بم گریه می کردیم.

شاید اگر راه خلاف های بعضی مهندسان بسته می شد یا از همدستی بعضی بازرسان با پیمانکاران مسکن مهر پرده برداشته می شد کار به اینجا نمی رسید. پرسش این است به چه دلیل پروانه مهندس ناظر چند شغله ای که هیچ وقت پای پروژه ها نیست ابطال نمی شود؟ به چه دلیل اجازه دادیم امضا فروشی به امری مرسوم تبدیل شود؟ به چه علت باید شرایطی ایجاد کنیم که با امضای مردگان دلالی ساخت و ساز صورت گیرد؟ به چه دلیل یک بار جهت هر لحظه قانونی سفت و سخت جهت ساخت و ساز وضع نمی شود تا هزاران میلیارد تومان ثروت کشور به پای ساختمانهای بی کیفیت هدر نرود تا کسی نتواند از تو در توی قوانین نصفه و نیمه حوزه ساختمان جهت خود رانت ایجاد کند؛ تا کسی نتواند آیین نامه ۲۸۰۰ را به سخره بگیرد، تا هیچ مهندسی به خود اجازه ندهد با خون دهها تن از هموطنانمان معامله کند.

در این شرایط باید وزارت مسکن و شهرسازی به عنوان کارفرما پیمانکار یا پیمانکاران مسکن مهر در سرپل ذهاب را احضار کند و آنها را بابت بی توجهی به اصول اولیه ساخت و ساز و به بازی گرفتن جان هزاران انسان بی گناه که با هزار مشقت اقدام به خرید سرپناهی جهت خانواده خود کرده اند بازخواست کند. حالا باید شرکت نظام مهندسی لااقل جهت التیام افکار عمومی هم که شده است اقدام به احضار مهندسان ناظر این ساختمان ها کند و از آنها بابت بی توجهی به وظایف اولیه خودشان که تامین امنیت سازه هاست پاسخ بخواهد؛ شاید این کارهای عاملی شود جهت جلوگیری از تکرار این اتفاقات در آینده.

به راستی اگر زمین لرزه ای با این شدت در کلان شهرهای کشور عزیزمان ایران و به خاص پایتخت کشور عزیزمان ایران رخ دهد چه سرنوشتی در انتظارمان خواهد بود!؟

عبارات مهم : کرمانشاه – ساختمان

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ایسنا


واژه های کلیدی: کرمانشاه | ساختمان | مهندسی | زلزله | تبدیل | خبر | اقتصادی |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>