خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » راز کثیف رقه فاش شد
 

 

راز کثیف رقه فاش شد

شبکه بی‌بی‌سی شرح حال معامله محرمانه‌ای را که به موجب آن صدها داعشی به همراه خانواده‌هایشان با نظارت ائتلاف آمریکا از رقه خارج شدند، فاش کرد.

راز کثیف رقه فاش شد

شبکه بی بی سی شرح حال معامله محرمانه ای را که به موجب آن صدها داعشی به همراه خانواده هایشان با نظارت ائتلاف آمریکا از رقه خارج شدند، فاش کرد.

جزئیات معامله محرمانه ای که باعث فرار داعشی ها شد

شبکه بی بی سی اعلام کرد: کاروانی که تروریست های داعش را تحت نظارت ائتلاف آمریکا از رقه به خارج شهر انتقال کرده بود، شامل فرماندهان ارشد داعش و نیروهای خارجی بود و بعضی از آن ها در سرتاسر سوریه پخش شدند.این سایت شرح حال توافق مذکور را با عنوان “راز کثیف رقه” انتشار کرد. داستان راجع به راننده کامیونی به نام “ابوفوزی” است که درحال انتقال کالا بود ولی مأموریت وی این بار تفاوت می کرد. نیروهای سوریه دموکراتیک از او خواسته بودند صدها خانواده آواره را طی درگیری در شهرک “الطبقه” به اردوگاهی در شمال کشور انتقال کند.

عبارات مهم : تروریست های داعش – تروریست ها
راننده فکر می کرد این ماموریت مانند هر لحظه شش ساعت طول می کشد بعدا مشخص شد ماموریتش سه روز طول کشیده و او صدها خانواده داعشی و سلاح و مهمات را انتقال کرده بود.بی بی سی نوشت که به ابوفوزی و دیگر رانندگان وعده داده شده است بود در ازای اتمام ماموریت ولی به صورت محرمانه هزاران دلار دریافت خواهند کرد.این شبکه اعلام کرد: مسئولان محلی توافق خارج کردن داعشی ها از رقه را ترتیب دادند و در آن وقت ائتلاف و نیروهای سوریه دموکراتیک نتوانستند به بخشی از این توافق اذعان کنند.

بی بی سی با ده ها تن از کسانی که در کاروان بودند و کسانی که جهت این معامله مذاکره کرده بودند، صحبت کرده هست. ابوفوزی گفت: ما از وقت ورودمان به رقه در وحشت و نگرانی بودیم. قرار بود با نیروهای سوریه دموکراتیک وارد شهر شویم ولی تنها رفتیم.

وی افزود: تروریست های داعش کامیون‎های ما را بمب گذاری و ترساندن کردند که در صورت مختل شدن معامله آن را منفجر خواهند کرد. زنان و کودکان نیز کمربندهای منفجره بسته بودند.

یکی از راننده ها به بی بی سی گفت: نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کردند که ده ها نیرو خارج خواهند شد که همگی سوری هستند ولی حقیقت این نبود. ما ۴۰۰۰ تن از جمله چند زن و کودک را تحویل گرفتیم. زمانی که وارد رقه شدیم فکر کردیم ۲۰۰ تن را انتقال خواهیم کرد ولی ۱۱۲ تن فقط در داخل کامیون من بودند.

راننده دیگر گفت: کاروان شامل ۵۰ کامیون و ۱۳ اتوبوس و بیش از ۱۰۰ خودروی داعش بود.

براساس بیانات جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا که گفته بود جنگ علیه داعش “جنگ نسل کشی” هست، قرار بود تروریست های خارجی کشته شوند تا به کشورشان بازنگردند.

براساس تحقیقاتی که بی بی سی انجام داده ائتلاف به بخشی از نقشش در این توافق اذعان کرده چراکه اجازه خروج ۲۵۰ داعشی از رقه به همراه ۳۵۰۰ تن از خانواده هایشان داده است.

ریان دیلون، سخنگوی ائتلاف آمریکا گفت: نمی خواهیم کسی را فریب دهیم ولی این مسئله در مرکز استراتژی ماست. سوری ها همان کسانی هستند که می جنگند و می میرند آن ها راجع به کارهای مربوط به عملیات تصمیم می گیرند.

دیلون تأکید کرده که چهار تروریست خارجی در بازداشت نیروهای سوریه دموکراتیک هستند.

همچنین “ابومصعب حذیفه”، از بااهمیت ترین شخصیت های داعش که مدیر اطلاعات بوده و جزو کاروانی بود که از رقه خارج شدند و اکنون در زندانی در مرزهای سوریه و ترکیه هست، گفت: حملات هوایی اهرم فشار در مذاکرات بود. حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ تن به همراه خانواده هایشان کشته شدند. بعد از حدود ۱۰ ساعت از بمباران مذاکرات دوباره شروع شد. کسانی که ابتدا آتش بس را قبول نکرده بودند نظرشان را عوض کردند و ما رقه را ترک کردیم.

این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مدعی شد که هیچ مذاکره ای با داعش جهت خروج از رقه انجام نداده است.

پنتاگون اعلام کرد: شرکای محلی کسانی بودند که جهت حفظ جان غیرنظامیان و اجازه دادن به نیروهای سوریه دموکراتیک و ائتلاف جهت متمرکز شدن بر شکست داعش در رقه و کم کردن تلفات در میان غیرنظامیان این کار را کردند. نیروهای سوریه دموکراتیک به شکل دقیق هویت کسانی را که از رقه خارج شدند بررسی کردند.

پنتاگون اعلام کرد: داعش ترساندن تروریستی باقی خواهد ماند حتی بعد از آزادی خاک عراق و سوریه. ما به حمایت از شرکایمان در دو کشور جهت مقابله با این ترساندن ادامه می دهیم. حمایت ما شامل ادامه آموزش نیروها و تبادل اطلاعات و مهارت های لجستیکی است.

راز کثیف رقه فاش شد

گردآوری: گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: تروریست های داعش | تروریست ها | خانواده | تروریستی | کامیون | راننده | آمریکا | تروریست | سوریه | توافق | کامیون

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>