خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » افشای نامه محرمانه عادل الجبیر به بن سلمان
 

 

افشای نامه محرمانه عادل الجبیر به بن سلمان

روزنامه الاخبار به سند محرمانه‌ای دست یافته که در آن وزیر خارجه عربستان نامه‌ای شامل پیشنهادات و مسائل مربوط به طرح شروع روابط با اسرائیل را جهت محمد بن سلمان فرستاده است.

افشای نامه محرمانه عادل الجبیر به بن سلمان

روزنامه الاخبار به سند محرمانه ای دست یافته که در آن وزیر خارجه عربستان نامه ای شامل پیشنهادات و مسائل مربوط به طرح شروع روابط با اسرائیل را جهت محمد بن سلمان فرستاده است.

پیشنهادات وزیر خارجه عربستان در یک نامه محرمانه جهت بن سلیمان

روزنامه الاخبار به سند محرمانه ای دست یافته که در آن وزیر خارجه عربستان نامه ای شامل پیشنهادات و مسائل مربوط به طرح شروع روابط با اسرائیل را جهت محمد بن سلمان فرستاده است.

عبارات مهم : تحریم های آمریکا – کشورهای عربی
روزنامه الاخبار لبنان به نقل از منابع آگاه این سند محرمانه را که از سوی وزارت خارجه عربستان صادر شده، انتشار کرد. عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان این سند را جهت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان فرستاده که شامل خلاصه مسائل و پیشنهادات راجع به طرح ایجاد روابط میان عربستان و اسرائیل با استناد به توافق شراکت استراتژیک با آمریکاست.

سندی که جهت نخستین بار فاش شده است تمامی اخبار اخیر از وقت سفر دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا به عربستان راجع به تلاش واشنگتن جهت امضای معاهده صلح میان عربستان و اسرائیل را فاش می کند. همچنین اطلاعات اخیر راجع به سفرهای مسؤولان عربستانی به تل آویو و مسؤولان اسرائیل به ریاض را ثابت می کند.

“در نامه ای که الجبیر جهت محمد بن سلمان فرستاده، آمده است: نزدیکی عربستان با اسرائیل در برابر مردم کشورهای اسلامی مخاطره آمیز است چراکه مساله فلسطین جایگاه معنوی و میراث تاریخی و دینی نزد این کشورهاست و عربستان تنها زمانی این ریسک را می پذیرد که مطمئن شود آمریکا اقداماتی علیه کشور عزیزمان ایران می کند.

طرح صلحی که عربستان پیشنهاد می دهد، شامل موارد زیر است:

اول اینکه هر روابطی میان عربستان و اسرائیل در گرو هم کفو بودن این روابط هست. در سطح نظامی اسرائیل تنها طرفی است که در خاورمیانه سلاح هسته ای دارد و همین مساله اجازه برتری را به او می دهد بر همین اساس یا باید عربستان نیز از این قدرت بازدارندگی برخودار شود یا اسرائیل از آن دست بکشد.

دوم، عربستان توانایی های دیپلماتیک و روابط سیاسی با تشکیلات خودگردان فلسطین و کشورهای عربی و اسلامی را در خدمت تسهیل ایجاد راهکارهای معقول و مقبول راجع به مسائلی قرار می دهد که در طرح صلح عربی آمده هست. آمریکا این طرح را با راهکارهای ابداعی جهت دو مساله مهم یعنی شهر قدس و آوارگان به صورت زیر اجرا می کند:

-شهر قدس تحت حاکمیت بین المللی قرار بگیرد و طرح بیل در سال ۱۹۳۷ و طرح شرکت ملل در سال ۱۹۴۷ راجع به قدس اجرایی شوند و در نتیجه هیچ کدام از دو طرف حق نخواهند داشت قدس را پایتخت خود کنند.

-درباره مساله آوارگان فلسطینی عربستان تلاش خود را جهت اسکان دادن آن ها به کار می گیرد. عربستان می تواند با حمایت از پیشنهادات ابتکاری مثل موارد زیر نقش مثبتی در حل مساله آوارگان داشته باشد:

-لغو پیشنهاد اتحادیه عرب راجع به عدم تابعیت دادن به فلسطینی ها از سوی کشورهای عربی.

-به کارگیری تلاش ها جهت تقسیم آوارگان فلسطینی در کشورهای عربی و دادن تابعیت و اسکان آن ها.

سوم، عربستان پیشنهاد داده که توافق شراکت با دونالد ترامپ ایجاب می کند که دو کشور به توافقی راجع به اصول مهم راهکار نهایی دست یابند. به دنبال این نیز دیداری میان وزرای خارجه در منطقه به دعوت آمریکا با هدف رسیدن به توافق راجع به این اصول صورت می گیرد. بعد از آن ترامپ از رهبران منطقه می خواهد تا این اصول را اجرایی کنند و مذاکرات جهت توافق نهایی شروع شود.

چهارم، کارآمدترین نقش جهت عربستان این است که دیگران را به سمت راهکاری ببرد که عصر جدیدی از صلح میان اسرائیل و کشورهای عربی و اسلامی را رقم می زند.

پنجم، درگیری فلسطین و اسرائیل طولانی ترین درگیری ها در منطقه بوده است و تندروها جهت توجیه کارهایشان آن را به کار گرفته اند. همچنین توجه طرف های فعال منطقه را از متمرکز شدن بر خطر مهم یعنی “ایران” منحرف کرده هست. در نتیجه دو طرف سعودی و اسرائیلی راجع به موارد زیر متفق القول هستند:

-نقش ایفا کردن در مقابله با هرگونه فعالیت هایی که در خدمت به سیاست های کشور عزیزمان ایران در خاورمیانه باشد.

-افزایش تحریم های آمریکایی و بین المللی در رابطه با موشک های بالستیک ایران.

-افزایش تحریم های مربوط به حمایت کشور عزیزمان ایران از “تروریسم”.

-بازنگری گروه (۱+۵) در برجام جهت تضمین اجرای شروط به شکل جدی.

-بهره برداری از اوضاع وخیم اقتصادی کشور عزیزمان ایران جهت زیاد کردن فشار بر نظام کشور عزیزمان ایران در داخل.

-“همکاری اطلاعاتی فشرده راجع به مبارزه با “جنایت شرکت یافته و قاچاق مخدرات” که از سوی کشور عزیزمان ایران و حزب الله حمایت می شوند.”

واژه های کلیدی: تحریم های آمریکا | کشورهای عربی | وزارت خارجه | پیشنهادات | عربستان | اسرائیل | عربستانی | آمریکا | محرمانه | اسرائیل | توافق

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>