خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » اجرای طرح رجیستری، تقاضا در بازار تلفن همراه را پایین آورد
 

 

اجرای طرح رجیستری، تقاضا در بازار تلفن همراه را پایین آورد

با وجود اینکه چند روز از اجرای آزمایشی طرح رجیستری گوشی نگذشته و اجرای این طرح هم هزینه‌ای جهت واردات و بازار نداشته هست، بازار تلفن همراه با

اجرای طرح رجیستری، تقاضا در بازار تلفن همراه را پایین آورد

با وجود اینکه چند روز از اجرای آزمایشی طرح رجیستری گوشی نگذشته و اجرای این طرح هم هزینه ای جهت واردات و بازار نداشته هست، بازار تلفن همراه با زیاد کردن حدود ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت مواجه شده است هست. البته در این میان بازار با رکود و کم کردن تقاضا نیز همراه شده است و گویا توصیه ها جهت نخریدن گوشی تا شکسته شدن قیمت ها موثر شده است است.

توصیه های وزیر موثر شد

سرانجام بعد از حدود دو سال طرح رجیستری اجرایی شد. طرحی که از سوی دو وزارتخانه ارتباطات و صنعت، معدن و تجارت و همچنین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور جلوگیری از ورود گوشی های قاچاق گوشی به بازار کلید خورده است.

عبارات مهم : گوشی تلفن همراه – مبارزه با قاچاق
گوشی موبایل یکی از کالاهایی است که همواره در سالیان گذشته بیشترین سهم قاچاق را به خود تخصیص داده شده است داده است و آمارهای غیر رسمی حاکی از آن است که بیش از ۹۰ درصد گوشی های موبایل در بازار قاچاق هستند.

طرح رجیستری که طی سال های اخیر مطرح شده، قرار بود سریعتر از این ها به مرحله اجرا برسد ولی آماده نشدن بسترها و الزمات فنی آن موجب شد که اجرای آن به تاخیر بیفتد.

براساس این طرح گوشی های تلفن همراهی که در سامانه رجیستری ثبت نشده باشند امکان تماس را از دست خواهند داد. این به این معنی است که از این بعد از مبادی غیرگمرکی گوشی گوشی نمی تواند وارد شود و چراکه در غیر این صورت نمی توانند به سیستم مخابراتی متصل شوند و عملا از چرخه مصرف خارج می شوند.

اما توصیه قابل توجه این است که در چند روز اخیری که از اجرای طرح رجیستری می گذرد بازار تلفن همراه تحت تاثیر قرار گرفته هست؛ موضوعی وزیر ارتباطات هم بر آن صحه گذاشت.

این در حالی است که به گفته جهرمی، طرح رجیستری تاکنون هیچ هزینه ای جهت بازار گوشی نداشته و نباید ریال اضافه ای بیش از ارزش واقعی گوشی به وقت طلبان پرداخت شود. لذا او از مردم خواسته که در صورت بالا بودن قیمت گوشی، از خرید آن خودداری کنند تا حباب قیمتی آن شکسته شود.

بررسی ها و مشاهدات از بازار تلفن همراه نشان دهنده این است که توصیه های وزیر ارتباطات موثر شده است هست، چراکه مراکز فروش تلفن همراه خلوت شده است اند و به نظر می رسد بسیاری از متقاضیان فعلا دست از خرید کشیده اند تا قیمت ها در بازار متعادل شود.

در این میان بعضی از فروشندگان از اجرای طرح رجیستری اظهار بی اطلاعی می کنند و می گویند ” این عنوان هیچ تاثیری روی زیاد کردن قیمت تلفن همراه نداشته است بلکه به گفته آن ها روند صعودی قیمت تلفن همراه چند هفته ای است که بعد از زیاد کردن قیمت دلار کلید خورده است “.

اما بعضی دیگر از فروشندگان معتقدند که اجرای این طرح تاثیر خود را بر بازار گذاشته است و زیاد کردن ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت تلفن همراه را ناشی از اجرایی شدن رجیستری می دانند.

به گفته عر ضه کنندگان گوشی تلفن همراه، بازار تلفن همراه در حال حاضر با کمبود تقاضا روبرو است و میزان فروش گوشی به شکل محسوسی پایین آمده است.

بر این اساس مشاهدات قیمت ها در بازار، برندهای شناخته شده است گوشی گوشی از جمله اپل، سامسونگ، هواوی، ال جی و … با زیاد کردن قیمت ۱۰ تا ۲۰ درصدی همراه شده است اند.

در حال حاضر گوشی “اپل” که یکی از برندهای محبوب و پرطرفدار در بازار تلفن همراه است زحمت قیمتی از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تا بیش از پنج میلیون تومان قیمت دارد. به عنوان نمونه یک مدل از گوشی اپل که قیمت آن تا چند روز قبل یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده هست، به بیش از دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

گوشی های تلفن همراه “سامسونگ” نیز از حدود ۴۰۰ هزار تومان در بازار موجود هستند و تا بیش از چهار میلیون تومان هم مدل هایی دارند که به فروش می رسد. مدلی از گوشی سامسونگ که یک میلیون تومان قیمت داشت به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

گوشی تلفن همراه ” ال جی” از دیگر برندهای شناخته شده است در بازار است که از حدود ۵۰۰ هزار تومان در بازار قیمت دارد و تا حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مدل هایی جهت فروش دارد. به عنوان نمونه یکی از مدل های گوشی این برند یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت اکنون به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

گوشی “اچ تی سی” نیز زحمت قیمتی از ۴۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بازار تلفن همراه دارد که نسبت به روز های قبل زیاد کردن قیمت خاصی را تجربه نکرده است.

گوشی “هواوی” نیز زحمت قیمتی از ۵۵۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در بازار دارد. این برند هم با عوض کردن قیمت همراه شده است است و به طور نمونه مدلی از آن که یک میلیون تومان قیمت داشته به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است.

دراین میان جای نهادهای نظارتی همچون تعزیرات حکومتی و شرکت حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در بازار خالی است تا با زیاد کردن قیمت ها برخورد کنند، چراکه هیچ هزینه ای به واردات و بازار گوشی تحمیل نشده که فروشندگان هم مجبور به عوض کردن قیمت باشند لذا باید با این سودجویی و گران فروشی جهت احقاق حقوق مصرف کننده برخورد شود.

اجرای طرح رجیستری، تقاضا در بازار تلفن همراه را پایین آورد

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: گوشی تلفن همراه | مبارزه با قاچاق | گوشی های قاچاق | وزیر ارتباطات | تلفن همراه | تلفن همراه | اجرای طرح | سامسونگ | رجیستری | سامسونگ | همراه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>