خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » صدور ویزای اربعین ریالی شد، واکنش به گران‌فروشی ویزای اربعین
 

 

صدور ویزای اربعین ریالی شد، واکنش به گران‌فروشی ویزای اربعین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به انتقادهایی که این روزها به گران‌فروشی شرکت حج و زیارت جهت صدور ویزای اربعین شده، تصویر العمل نشان داد و گفت: برنامه‌ریزی

صدور ویزای اربعین ریالی شد، واکنش به گران‌فروشی ویزای اربعین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به انتقادهایی که این روزها به گران فروشی شرکت حج و زیارت جهت صدور ویزای اربعین شده، تصویر العمل نشان داد و گفت: برنامه ریزی زیارت اربعین در ستاد مستقر در وزارت کشور انجام می شود؛ نه شرکت حج و زیارت.

گران فروشی شرکت حج و زیارت جهت صدور ویزای اربعین

حسینعلی حاجی دلیگانی ـ نماینده مجلس شورای اسلامی – دیروز، شنبه ۲۹ مهر سؤالی را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم هیأت رییسه مجلس کرد و راجع به علت مغایرت قیمت دلار در سامانه سماح (سیستم ثبت نامی تعریف شده است در شرکت حج وز یارت) با قیمت دلار در بازار آزاد توضیح خواسته بود که سیدعباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ به پرسش نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی مبنی بر این که «سامانه سماح جهت صدور ویزای زایران اربعین بابت هر دلار ۴ هزار و ۲۵۰ تومان مطالبه می کند. این در حالی است که قیمت دلار آزاد در صرافی ها در تاریخ ۲۹ مهر ماه امسال ۴ هزار و ۱۵ تومان هست. علت گرانفروشی شرکت حج و زیارت چیست؟» تصویر العمل نشان داده و توضیح داد که «برنامه ریزی زیارت اربعین در ستاد اربعین (متقر در وزارت کشور) انجام می شود. شرکت حج و زیارت یکی از اعضای ستاد است و مسؤول برگزاری نیست.»

عبارات مهم : مجلس شورای اسلامی – وزارت امور خارجه

سازمان حج پیش تر نیز تصریح کرده بود که هزینه عضویت سفر اربعین که در سامانه سماح جهت هر شخص می شود، براساس توافقی سه جانبه میان بانک مرکزی، سفارت عراق در کشور عزیزمان ایران و ستاد اربعین تعیین شده است است و شرکت حج و زیارت فقط مسؤول عضویت متقاضیان سفر اربعین است.

دبیر ستاد مرکزی اربعین نیز شب گذشته به دنبال شوکی که اعلام قیمت پایه ۴۲۵۰ تومان جهت ۴۰ دلار ویزای اربعین وارد کرد، گفت: مبلغ کل پرداختی زائران اربعین که شامل هزینه روادید، بیمه، هلال احمر و کارمزد شرکت ها و عوامل می شود، یک میلیون و ۹۹۵هزار ریال (معادل ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان) است که زائران صرفا باید همین مبلغ را پرداخت کنند و از هرگونه پرداخت مازاد خودداری کنند.

براساس تصمیم گیری ستاد اربعین مستقر در وزارت کشور ریز هزینه ثبت اربعین شاملِ ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان حق بیمه، ۶۲۰۰ تومان هزینه هلال احمر، ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان حق کارگزاری می شود که مابقی آن تا سقف ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان (۱۶۳ هزار تومان) صرف دریافت ویزا خواهد شد.

مجید آقابابایی ـ دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی ـ همچنین تاکید کرد که با پیگیری های وزارت کشور، وزارت امور خارجه و همکاری دولت عراق، اخذ دلار جهت صدور روادید از زائران اربعین حسینی، حذف و هزینه روادید به ریال به وسیله سفارت و کنسولگری های عراق و همچنین دفاتر موقت دوازده گانه صدور روادید دریافت می شود.

وزارت خارجه نیز در پی انتقادهای وسیعی که به چند نرخی شدن دلار بعد از اعلام صدور ویزای اربعین با دلار ۴۲۵۰ تومان وارد شد، اعلام کرد که از امروز یکشنبه ۳۰ مهرماه ویزای عراق از وابستگی به دلار خارج شده است و ارزشگذاری آن به طور مستقل در توافق با مقامات عراقی، انجام می شود و رقم پایه ریالی تعیین شده است جهت آن هیچ ارتباطی به قیمت دلار ندارد.

مجتبی کریمی ـ رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت خارجه ـ تاکید کرده که قیمت روادید جمهوری عراق رسما و به طور کامل جهت ایرانیان از وابستگی به دلار آمریکا خارج شده است و از این بعد مبنای ارزشگذاری آن ریال کشور عزیزمان ایران خواهد بود.

هزینه ویزای هر زائر اربعین۱۷۰ هزار تومان/ شرط پرداخت ارز مسافرتی

بر اساس اطلاعات دریافتی از بانک مرکزی این بانک بر اساس مقررات ارزی موظف است به افرادی که در سامانه حج و زیارت (سماح) عضویت می کنند و در قالب کاروان های رسمی و مورد تایید این شرکت به عتبات اعزام می شوند ارز پرداخت کنند. بر این اساس با تصمیم و توافقات انجام شده است کسانی که از طریق سامانه سماح جهت سفر اربعین عضویت کرده اند می توانند ارز مسافری دریافت کنند.

با عوض کردن پرداخت دلاری به ریالی، هزینه هر زائر جهت دریافت ویزا و سایر هزینه ها، حدود ۱۷۰ هزار تومان است.

این اقدام در حالی با حذف دلار انجام می شود که تاکیدی بر استفاده از ارزهای محلی بین دو کشور بوده و مبادله بر اساس ریال انجام می شود.

همچنین علی رغم حذف ارز مسافری از سبد تأمین ارز مبادله ای بانک مرکزی، چنانچه اعزام زائرین اربعین حسینی، مطابق با این رویه در ایام اربعین نیز استمرار داشته باشد بانک مرکزی اعلام آمادگی کرده است که صرفا جهت همین ایام نسبت به تأمین ارز مسافری با قیمت مبادله ای به میزان ۲۰۰ دلار جهت هر زائر اقدام کند.

صدور ویزای اربعین ریالی شد، واکنش به گران‌فروشی ویزای اربعین

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: مجلس شورای اسلامی | وزارت امور خارجه | زائران اربعین | زیارت اربعین | اعلام آمادگی | اربعین حسینی | وزارت خارجه | ویزای عراق | وزارت کشور | حج و زیارت | بانک مرکزی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>