خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » ایستگاه آخر جهت هم‌دستان بابک زنجانی
 

 

ایستگاه آخر جهت هم‌دستان بابک زنجانی

متهمان ردیف دوم و سوم پرونده موسوم به فساد نفتی همانند بابک زنجانی به ایستگاه آخر نزدیک شدند.

ایستگاه آخر جهت هم‌دستان بابک زنجانی

متهمان ردیف دوم و سوم پرونده موسوم به فساد نفتی همانند بابک زنجانی به ایستگاه آخر نزدیک شدند.

متهمان فساد نفتی به ایستگاه آخر نزدیک شدند

نهم دی ماه سال ۹۲ حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در گفت وگو با ایسنا خبر از بازداشت بابک زنجانی داد، ولی از عناوین اتهامی او چیزی نگفت و در مرحله تحقیقات مقدماتی بودن پرونده را علت این امر دانست. آخر دفتر سخنگوی قوه قضاییه مهر ماه سال ۹۴ اعلام کرد: دادگاه پیگیری به پرونده بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده موسوم به فساد نفتی، ۱۱ مهر ماه سال ۹۴ به صورت علنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار می شود.

عبارات مهم : بابک زنجانی – حکم پرونده
در نخستین جلسه پیگیری به پرونده بابک زنجانی، قرائت کیفرخواست ۲۳۷ صفحه ای این پرونده شروع شد. جلسه دوم دادگاه ۱۲ مهر ۹۴ و جلسه سوم که در تاریخ ۱۳ مهر سال ۹۴ برگزار شد، به قرائت کیفرخواست سه متهم این پرونده تخصیص داده شده است یافت. طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، اتهامات بابک زنجانی عبارت بود از افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، بانک مسکن و تامین اجتماعی، پولشویی، جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی و صورت حساب های بانکی، جعل حواله های ارزی، جعل دستور انتقال بین بانک ها.

بر اساس کیفرخواست صادره، اتهامات «مهدی شمس» متهم ردیف دوم پرونده موسوم به فساد نفتی، افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی، همکاری در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران، همکاری در پولشویی و کلاهبرداری بوده و اتهامات «حمید فلاح هروی» متهم ردیف سوم این پرونده نیز، افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی، همکاری در کلاهبرداری از یک شرکت، همکاری در کلاهبرداری از تامین اجتماعی و همکاری در پولشویی عنوان شد.

دفاعیات ۲۰۰ صفحه ای بابک زنجانی، جلسات چهارم تا سیزدهم را به خود تخصیص داده شده است داد. بعد از آخر یافتن دفاعیات بابک زنجانی در جلسه سیزدهم، رسول کوهپایه زاده وکیل مدافع وی تا جلسه هفدهم دفاعیات خود را مطرح کرد. در جلسات هجدهم، نوزدهم و بیستم «مهدی شمس» متهم ردیف دوم دفاعیات خود را ارایه داد. در جلسه بیست و یکم دفاعیات متهم ردیف دوم و وکیل مدافع وی به آخر رسید و متهم ردیف سوم پرونده به دفاع از خود پرداخت. جلسه بیست و دوم به صورت غیرعلنی و بدون حضور رسانه ها برگزار شد و در جلسه بیست و سوم که به صورت علنی برگزار شد، دفاعیات متهم ردیف سوم به آخر رسید و وکیل مدافع وی به دفاع از موکلش پرداخت.

در جلسه بیست و چهارم در ۲۹ آذر سال ۹۴ قاضی صلواتی پیرو تقاضای وکیل مدافع بابک زنجانی مبنی بر ارائه مهلت جهت پرداخت بدهی و ارائه یک فقره برات از سوی متهم در یک کشور و بانک خارجی در جهت پرداخت یا تضمین پرداخت آن و اینکه متهم اموالی را در خارج و داخل معرفی کند، گفت که دادگاه با استفاده از اختیارات قانونی خود یک ماه مهلت جهت وصول مطالبات شرکت نفت به متهم ارائه می کند و امیدواریم ظرف این مدت بدهی های متهم با شرکت HK و شرکت نفت تسویه شود.

پس از حدود دو ماه مهلت قانونی به بابک زنجانی بیست و پنجمین جلسه پیگیری به پرونده متهمان نفتی همانند جلسات گذشته به صورت علنی در ۲۰ بهمن ماه سال ۹۴ و بیست و ششمین جلسه نیز ۲۱ بهمن سال ۹۴ برگزار شد و در جلسه بیست و ششم قاضی صلواتی از ختم جلسات پیگیری خبر داد و گفت که به زودی حکم پرونده صادر خواهد شد.

سرانجام بعد از برگزاری ۲۶ جلسه پیگیری به پرونده متهمان نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در نود و سومین نشست خبری خود در ۱۶ اسفند سال ۹۴ اعلام کرد: حکم بابک زنجانی و دو متهم دیگر این پرونده که در دادگاه بدوی محاکمه شدند، صادر شد. دادگاه بدوی این سه متهم را مفسد فی الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده هست. دادگاه علاوه بر اعدام، متهمان را به رد مال شاکی و شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران و جزای نقدی یک چهارم پولشویی محکوم کرده است.

۱۳ آذر ماه سال ۹۵ غلامرضا انصاری معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور در گفت وگو با ایسنا از تایید حکم اعدام «بابک زنجانی» از سوی دیوان عالی کشور خبر داد و گفت: حکم اعدام دو متهم دیگر پرونده موسوم به فساد نفتی – مهدی شمس و حمید فلاح هروی – نقض شده است و به شعبه هم عرض ارسال می شود.

پس از نقض حکم دو متهم دیگر پرونده موسوم به فساد نفتی از سوی دیوان عالی کشور و ارجاع آن به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، ۱۵ جلسه پیگیری به این پرونده در شعبه مذکور و به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در نخستین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۱۷ تیر سال ۹۶ ، نجفی نماینده دادستان کیفرخواست صادره جهت متهم ردیف دوم را قرائت کرد و بعد از قرائت کیفرخواست مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده به بیان دفاعیات خود پرداخت.

مشروح نخستین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی بدین شرح است.

در دومین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۱۸ تیر سال ۹۶ قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب از مهدی شمس متهم ردیف دوم این پرونده خواست که در جایگاه قرار گیرد و به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

مهدی شمس نیز با حضور در جایگاه مدعی شد: عوامل صیانت از بیت المال را رها کرده اند و افراد نگون بخت را محکوم کرده اند.

قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: به ما بگویید افراد مهم چه کسانی هستند، جهت نظام که تفاوتی ندارد، هر کس که به بیت المال دست درازی کند دستش قطع می شود، علیه نظام سخن نگویید، دادگاه را قانع کنید. مشروح دومین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی را با هم بخوانیم.

در سومین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۲۵ تیر سال ۹۶ مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده به ادامه دفاعیات خود پرداخت و وکیل مدافع وی گفت: موکلین ما فرزند های نظام اند که قاضی مقیسه نسبت به این بیانات بیان کرد: قرار نیست شعار دهید.

مشروح سومین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی را بخوانید.

در چهارمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۲۷ تیر امسال به ادامه دفاعیات مهدی شمس متهم ردیف دوم این پرونده پرداخته شد و مهدی شمس در بخشی از دفاعیات خود گفت که محموله های نفت به صورت امانی در دست من بود و این امانی بودن به معنی فروش نفت نیست و غصه بسیار خوردم که قاضی مقیسه پاسخ داد: غصه خوردن جهت نان درآوردن بود. مشروح چهارمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی را بدین شرح است.

پنجمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی دوم مرداد ماه امسال برگزار شد. در این جلسه که به ادامه دفاعیات مهدی شمس متهم ردیف دوم این پرونده پرداخته شد، وی گفت: اگر عقلم می رسید به کشور عزیزمان ایران برنمی گشتم که نماینده دادستان پاسخ داد: عوام فریبی نکنید.

در ششمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی در سوم مرداد ماه امسال مهدی شمس در ادامه دفاعیات خود خواهان برگزاری غیرعلنی دادگاه شد و افشار وکیل مدافع وی نیز گفت: تمامی اشخاصی که بر این قضیه نظارت داشتند، هنگامی بابک زنجانی برگشت وی را تحت تعقیب قرار ندادند که قاضی مقیسه پاسخ داد: در اینکه بعضی مسئولان کوتاهی کردند، شکی نیست. مشروح ششمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی را بخوانید.

در هفتمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۷ مردادماه امسال افشار وکیل مدافع مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده در جایگاه قرار داده شد و به ادامه دفاعیات موکلش پرداخت. در این جلسه وکیل شرکت نفت گفت که جهت روشن شدن مسائل آقایانی که نامشان مطرح می شود به دادگاه بیایند. قاضی مقیسه در ادامه خطاب به وکیل متهم ردیف دوم پرونده گفت: اینجا زمین فوتبال نیست که فریاد می زنید سند دست شماست، سند دست ماست. شما که هیچ چیزی را قبول ندارید. به گمان شما هیچ چیزی وجود ندارد. اگر مدرکی غیر شعار دادن دارید ارائه دهید. اینجا جای شعار دادن نیست. راجع به پرونده صحبت کنید. هنگامی صحبت می کنید نفس هم نمی کشید.

در هشتمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۹ مردادماه امسال که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به صورت علنی برگزار شد، پیش از شروع دفاعیات حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده، وکلای شکات شکایت خود را قرائت کردند.

حمید فلاح هروی با حضور در جایگاه در دفاع از خود گفت: گوشت و پوست من جهت نظام است که قاضی خطاب به وی پاسخ داد: دادگاه جای رجزخوانی نیست. مشروح هشتمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی را بخوانید.

در نهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۱۶ مرداد ماه امسال حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده به ادامه دفاعیات خود پرداخت و قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: شما پولی را به غارت بردید که اکنون کسانی محتاج یارانه هستند و امید آنها تأمین اجتماعی است تا هزینه درمانشان تأمین شود. جزء به جزء هزینه های زندگی شما به وسیله زنجانی از پول بیت المال پرداخت شده است است.

مشروح نهمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی بدین شرح است.

در دهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۱۷ مردادماه امسال به ادامه دفاعیات حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده پرداخته شد و در ادامه جلسه قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: اگر بدهی ها را پرداخت نکنید روزی می رسد که در ملاءعام محاکمه شوید.

در یازدهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۲۳ مردادماه امسال حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده به ادامه دفاعیات از خود پرداخت و گفت: حاضر نیستم یک ریال مال حرام وارد زندگی ام شود.

قاضی مقیسه در پاسخ به این بیانات بیان کرد: بابک زنجانی یک قدم بدون تو برنمی داشت.

مشروح یازدهمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی را با هم بخوانیم.

در دوازدهمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۲۴ مردادماه امسال حمید فلاح هروی ادامه دفاعیات خود را ارایه داد و قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: شما یاور همیشگی بابک زنجانی بودید. مشروح دوازدهمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی بدین شرح است.

سیزدهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۱۳ شهریور ماه امسال حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده در ادامه دفاعیاتش گفت: من مجددا تاکید می کنم که به هیچ عنوان در مباحث نفتی دخالت نداشته ام، نه در جلسه ای حضور داشته ام و نه ریالی پول به حساب من واریز شده، اگر در این رابطه سندی وجود دارد ارایه دهید.

قاضی مقیسه خطاب به وی پاسخ داد: این کلاهی که سر شرکت نفت رفته به خاطر اعتماد مسولان به شما بوده، چون شما زنجانی را معرفی کردید، عامل مهم کلاهبرداری و اختلاس شخص شما هستید و شما سایه به سایه با «بابک زنجانی» بودید.

در چهاردهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۲۷ شهریورماه سال جاری، بابک زنجانی به عنوان مطلع جهت حضور در این جلسه از زندان به دادگاه انقلاب انتقال شد.

در این جلسه چگونگی همکاری زنجانی با دو متهم دیگر بیان شد. همچنین در این جلسه مهدوی وکیل شرکت نفت خطاب به قاضی مقیسه گفت: ده ها جلسه هم برگزار شود از آقای زنجانی یک کلمه حقیقت هم نمی شنوید که بابک زنجانی به این گفته مهدوی معترض شد و این اتفاق منجر به مشاجره لفظی شد و در نهایت قاضی مقیسه جهت حفظ نظم جلسه دادگاه، زنجانی را از جلسه اخراج کرد.

مشروح چهاردهمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی را با هم بخوانیم.

در پانزدهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در ۲۴ مهرماه امسال قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب با اشاره به لایحه دفاعیه متهم ردیف دوم پرونده گفت: با توجه به برگزاری ۱۴ جلسه علنی که دادگاه وقت به اندازه کافی به متهمان داد، ولی با کمال تعجب در لایحه تقدیمی یکی از وکلای متهمان اعلام شده است که دادگاه وقت کافی در اختیار وکلا قرار نداده هست. اینگونه صحبت کردن ها سزاوار وکیل نظام جمهوری اسلامی نیست. هر چیزی را بیان نکنید و این سخنان واهی در شأن وکلا نیست.

همچنین در پانزدهمین جلسه دادگاه، حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده و وکلای وی(میرسجاد سعیدمهر، مهرشاد و فلاحتی) به ارایه دفاعیات پرداختند و گفتند که موکلشان از بسیاری از اتهامات مندرج در کیفرخواست مبراست. سعیدمهر یکی از وکلای متهم ردیف سوم خطاب به قاضی مقیسه گفت: گلایه ما از دادگاه این است که صد صفحه لایحه دفاعیه آیا نیاز به یک صفحه پاسخ نداشت که قاضی مقیسه گفت: قضات دیوان عالی رای صادره راجع به این پرونده را با دقت بررسی و حکم را قبول کرده اند، ولی حالا سه وکیل آقای حمید فلاح هروی حرف هایی می زنید که واقعیت ندارد. شما باید در دادگاه نظام اسلامی درست صحبت کنید.

بر اساس این گزارش، بعد از آخر پانزدهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی قاضی مقیسه در جمع خبرنگاران گفت: امروز پانزدهمین جلسه پیگیری به اتهامات شرکای بابک زنجانی بود و وکلا لایحه های خود را ارائه دادند و اگر مطلب و توضیحاتی نداشته باشند، مطابق ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری اقدام به صدور حکم خواهد شد و بعد از اعلام ختم پیگیری به پرونده و مشورت با قضات پرونده، ظرف یک هفته مطابق قانون حکم صادر می شود و حکم صادره ظرف ۲۰ روز قابل فرجام خواهی است.

مقیسه بیان کرد: در جلسه مواجهه زنجانی با شمس و فلاح هروی، وی صریحا اعلام کرد پول دارم و یک ریال نمی دهم و این سخن ضبط شده است است که حکم اعدام جهت وی صادر شده است و اجرای حکم به دست مسولان است.

وی یادآور شد: اگر توضیحاتی را وکلا داشته باشند به شعبه ۲۸ ارایه می دهند و سپس ختم پیگیری به پرونده را اعلام می کنیم.

براساس این گزارش، باید منتظر ماند و دید که حکم صادره از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در مورد دو متهم پرونده فساد نفتی چه خواهد بود و آینده پرونده متهمان نفتی از پل محاکم قضایی به کجا می رسد؟

ایستگاه آخر جهت هم‌دستان بابک زنجانی

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: بابک زنجانی | حکم پرونده | دادگاه | انقلاب | برگزاری | پرونده | همکاری | خبر

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>