خانه » خبری و خواندنی » ساخت مستند جهت اربعین حسینی آگاهی و پیگیری می‌خواهد
 

 

ساخت مستند جهت اربعین حسینی آگاهی و پیگیری می‌خواهد

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند، ساخت فیلم‌های مستند ماندگار و تاثیرگذار با موضوعاتی چون عاشورا را در گام نخست مستلزم علاقه‌مندی سازنده عنوان کرد.

ساخت مستند جهت اربعین حسینی آگاهی و پیگیری می‌خواهد

به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ سعید رشتیان عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند، ساخت فیلم‌های مستند ماندگار و تاثیرگذار با موضوعاتی چون عاشورا، قیام امام حسین(ع) و اربعین حسینی را در گام نخست مستلزم علاقه‌مندی و سپس آگاهی و کارآشنایی سازنده عنوان کرد.

این مستندساز در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری راجع به لزوم ساخت فیلم‌های مستند با عنوان «اربعین حسینی» گفت: به علت نسبتی که میان فرهنگ ملی و دینی ما درخصوص حماسه عاشورا و قیام امام حسین(ع) وجود دارد، حتما کارهای جدی و موثر در این زمینه می‌تواند کمک‌کننده به غنای فرهنگی جامعه ما باشد. متاسفانه به قدری در این زمینه کارهای گزارشی راحت و بعضا تبلیغاتی و زودبازده، با تاثیرگذاری محدود انجام شده است که تصور و انتظار عمومی از تولیدات بصری و سینمایی بسیار تقلیل یافته هست؛ کارهایی که شاید نتیجه های مطلوبی را هم به همراه نداشته‌اند.

وی تاکید کرد: اگر به‌دنبال آثاری تاثیرگذار در این زمینه هستیم، در گام اول به مقدمات مناسب و در عین حال تامل زیاد نیاز داریم. به نظر من سینمای مستند ما می‌تواند در این زمینه موفق عمل کند؛ کما اینکه نمونه‌های خوب و دوام هم در این حوزه داشته‌ایم. درمجموع، جهت قدم گذاشتن در این راه و موفق شدن، باید آمادگی مورد نیاز را کسب کنیم تا به نتیجه های بافایده و موثر برسیم.

ساخت مستند جهت اربعین حسینی آگاهی و پیگیری می‌خواهد

رشتیان در ادامه در پاسخ به اینکه بهتر است از چه زاویه دیدی به این حماسه نگاه کنیم، اظهار داشت: مسلما اتفاق عاشورا که از دل آن اربعین حسینی بیرون می‌آید، جنبه‌های مختلفی دارد و به اندازه کافی هم از سده‌های دور تا کنون راجع به آن بحث و بدان توجه شده است هست. یعنی حوزه این مسئله به قدری گسترده است که نوآوری و خلاقیت هنری در آن بسیار سخت هست. جامعه‌ای که به این شدت شیفته حضور در مراسم‌ و عزاداری‌های مربوط به عاشورا و قیام امام حسین(ع) است نشان می‌دهد که حساسیت و توجه عمومی آن در این زمینه بسیار بالاست. اینکه در مستندسازی و روایت از این موقعیت و این واقعیت از کدام زاویه و چگونه وارد شویم، روندی دارد که سفارش‌دهنده‌ای مثل تلویزیون یا حوزه هنری یا هر ارگان دیگر باید مقدمات آن‌را فراهم کنند و گفت‌وگوهایی را به جریان بیندازند که انتظارات سفارش دهنده و فیلم‌ساز به صورت دقیق و حرفه‌ای بیان شده است و مورد توجه گیرند. از میان همین داد و ستدها و صحبت‌هاست که گزینش موضوع، ایده و طرح فیلم مستند شکل می‌گیرد.

او اضافه کرد: از دل همین گفت‌و‌گوهایی که میان سازنده و سفارش‌دهنده شکل می‌گیرد، اول عنوان و سپس ایده در آن عنوان به‌دست می‌آید. بعد از آن نیز وارد مرحله طراحی اولیه و طرح کلی می‌شویم و کار را پیش می‌بریم تا به مرحله فیلم‌نامه برسیم. آثار خوب و ماندگار با موضوعی چون اربعین حسینی باید این پروسه‌ را طی کنند. ناگفته نماند، علی رغم اینکه عده‌ای تصور می‌کنند مستندسازی در این حوزه کار راحتی هست، اتفاقا این کار بسیار دقیق و فنی است.

این تهیه‌کننده سینمای مستند در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو راجع به اینکه اثرات اربعین حسینی به عنوان یک حرکت مردمی را چطور می‌توان حفظ کرد که در سبک زندگی مردم جاری و ساری ساخت، توضیح داد: اینکه چطور باید اثرات این حرکت را تثبیت کرد، به نظرم نیاز به یک نگاه جامع و کلی دارد. اگر این یک حرکت اجتماعی است که با همکاری اقشار گسترده مردم صورت می‌گیرد، باید به‌دنبال راه‌هایی بود که آن را ماندگار کنند. راه‌های این دوام بستگی به انتظارات ما هم دارد. درمجموع، اگر به‌دنبال دوام بیشتری هستیم، باید طی یک برنامه دقیق و روشن از اصحاب فرهنگ و هنر دعوت کنیم و از آن‌ها فکر و ایده و همکاری بگیریم. ایده‌های مناسب تقویت شوند تا به آثاری ماندگار برسیم. همه این مراحل نیاز به طراحی، فکر و راهبری دارد.

وی سپس توصیه کرد: پرداختن به چنین موضوعاتی در درجه اول علاقه می‌خواهد و در عین حال نیازمند آگاهی هست. دوستانی که می‌خواهند به این حوزه‌ها وارد شوند توجه داشته باشند که رسیدن به نتیجه مطلوب در وهله اول نیاز به علاقه‌مندی و سپس پیگیری و اصرار خود فیلم‌ساز دارد. ضمن اینکه کار کردن در این حوزه‌ها اقتضاعات خودش را دارد که نمی‌توان از آن‌ها به آسانی گذشت. باید پافشاری‌های مورد نیاز را داشته باشند تا عنوان جدی گرفته شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند، ساخت فیلم‌های مستند ماندگار و تاثیرگذار با موضوعاتی چون عاشورا را در گام نخست مستلزم علاقه‌مندی سازنده عنوان کرد.

رشتیان در آخر در پاسخ به اینکه تمایلی به ساخت مستندی با عنوان اربعین حسینی دارید، اعلام کرد: قطعا علاقه‌مندم در این عنوان کار کنم و اگر شرایط و امکانات مورد نیاز جهت همکاری باشد، از این مسئله استقبال می‌کنم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اربعین حسینی | مستند | همکاری | عاشورا | اخبار سینما | مستندسازی | فیلمسازی | عاشورا

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>