خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » این کشور مهم ترین شریک تجاری کشور عزیزمان ایران است اما…
 

 

این کشور مهم ترین شریک تجاری کشور عزیزمان ایران است اما…

آمارهای ترانزیتی شش ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که صادرات در طول این مدت دو درصد و واردات ۱۲ درصد زیاد کردن یافته‌اند.

این کشور مهم ترین شریک تجاری کشور عزیزمان ایران است اما...

آمارهای ترانزیتی شش ماهه نخست امسال نشان می دهد که صادرات در طول این مدت دو درصد و واردات ۱۲ درصد زیاد کردن یافته اند.

عبارات مهم : واردات – صادرات

ترکیه، مهم ترین شریک تجاری ایران

بر اساس آمارهای ارائه شده است از سوی وزارت راه و شهرسازی در طول شش ماهه ابتدایی سال ۹۶ در مجموع یک میلیون و هشت هزار تن کالای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی کشور عزیزمان ایران وارد شده است که این رقم رشدی ۱۲ درصدی را در قیاس با مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

طبق برآوردهای صورت گرفته مرز بازرگان با ثبت آمار ۶۴ درصدی بیشترین نقش را در واردات کالا به کشور عزیزمان ایران داشته و بعد از آن مرزهای آستارا و میرجاوه به ترتیب با آمار ۱۱ و ۹ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

همچنین آمار صادرات کالا نیز نشان می دهد در شش ماهه ابتدای امسال سه میلیون و ۱۷۱ هزار تن کالا از مرزهای کشور صادر شده است که در قیاس با مدت مشابه سال قبل افزایشی ۱۲ درصدی نشان می دهد. در این حوزه نیز مرز بازرگان با ثبت رقم ۲۵ درصد رتبه نخست را به دست آورده و بعد از آن مرزهای میلک با ۲۰ درصد و دوقارون با ۹ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

به این ترتیب در آمار صادرات و واردات کالا مرز بازرگان به عنوان مهم ترین محل تردد میان کشور عزیزمان ایران و ترکیه مهم ترین نقش را داشته که این عنوان نشان دهنده جایگاه نخست ترکیه در تجارت خارجی زمینی با کشور عزیزمان ایران است.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که سهم کامیون های ایرانی در صادرات کالا ۶۹ و در واردات کالا ۴۴ درصد از کل جابجایی ها بوده است.

همچنین در این مدت ۲۴۰ هزار نفر مسافر به وسیله ۳۱ هزار دستگاه وسیله نقلیه وارد کشور عزیزمان ایران شده است اند که از این درصد ۵۹ درصد مربوط به خودروهای سواری می شود.

همچنین تعداد ۲۷۳ هزار نفر نیز در این مدت از مرزهای کشور عزیزمان ایران خارج شده است اند که باز هم سهم خودروهای سواری ۵۱ درصد از کل آمارهای خروجی بوده است.

مرزهایی که در حوزه مسافر بیشترین سهم را داشته اند در حوزه خروجی مرز دوقارون با ۳۱ درصد و رازی با ۱۶ درصد و در مرز خروجی نیز دوقارون با ۲۷ و بازرگان با ۱۵ درصد قرار گرفته اند.

از مجموع مسافران وارد شده است به کشور عزیزمان ایران ۹۴ هزار نفر مسافر خارجی و ۱۴۶ هزار نفر مسافر ایرانی و از مسافران خارج شده است از کشور نیز ۷۰ هزار نفر مسافر خارجی و ۲۰۳ هزار نفر مسافر ایرانی بوده اند.

این کشور مهم ترین شریک تجاری کشور عزیزمان ایران است اما…

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: واردات | صادرات | ایرانی | مسافران | مسافر | سواری | خارجی | ترکیه | ایران

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>