خانه » خبری و خواندنی » مگر ریل گذاری سینما چند سال طول می‌کشد؟ ، انتقاد یک کارگردان از فقدان فیلم‌های عاشورایی
 

 

مگر ریل گذاری سینما چند سال طول می‌کشد؟ ، انتقاد یک کارگردان از فقدان فیلم‌های عاشورایی

سیدضیاء الدین دری با انتقاد از نبود فیلم های عاشورایی بر پرده سینماها گفت: شناخت درستی از این فرهنگ در سینمای کشور عزیزمان ایران وجود ندارد.

مگر ریل گذاری سینما چند سال طول می‌کشد؟ ، انتقاد یک کارگردان از فقدان فیلم‌های عاشورایی

به گزارش خبرنگارحوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ساخت فیلم‌های عاشورایی موضوعی است که بسیار در حوزه سینما جای بحث دارد و به گفته خیلی از کارگردانان آنطور که باید به این عنوان به خوبی پرداخته نشده هست. هفته گذشته بود که وزیر ارشاد در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرد وزارت ارشاد دستگاه تولیدکننده فیلم و سینما نیست و جهت مناسبت‌هایی مهم همچون محرم باید برنامه ریزی شود.

اما یکی از کارگردانان سینما و تلویزیون نیز راجع به این عنوان صحبت‌های دیگری را مطرح کرده هست. سید ضیاالدین دری کارگردان سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ راجع به اینکه هیچ فیلمی با مضمون عاشورا و قیام امام حسین (ع) در ایام محرم بر پرده سینماها نرفته هست، گفت: القای فرهنگ عاشورایی با هدف شناخت درست فرهنگ عاشورا در سینمای کشور عزیزمان ایران وجود ندارد. انقلاب اسلامی ما برگرفته از قیام عاشورا است و هم اکنون که به گذشته سینمای کشور عزیزمان ایران در این ۴۰ سال نگاه می کنیم، آثار ملموس و در خور توجهی دیده نمی شود. این امر نیز طبیعی هست؛ هنگامی جهت چنین موضوعی برنامه ریزی نشده باشد نمی توان انتظار داشت که سینمای بخش شخصی با بودجه نازل خود بتوانند در این عرصه فعالیت مهمی داشته باشد.

کارگردان فیلم صاعقه در ادامه افزود: در ضمن این عرصه مدعیان فراوان دارد. یعنی در واقع همه می گویند باید در حوزه فرهنگ عاشورا فعالیت کرد، ولی زمانی که یک اثر با عنوان ارزشی و دینی تولید می شود، ایرادها از آن شروع می شود. این در حالی است که دیکته نانوشته، غلط ندارد و هنگامی کاری تولید می شود بالاخره ایراداتی از آن به وجود می آید و این وضع حاصل این دست اتفاقات است.

مگر ریل گذاری سینما چند سال طول می‌کشد؟ ، انتقاد یک کارگردان از فقدان فیلم‌های عاشورایی

کارگردان سریال کیف انگلیسی ادامه داد: زمانی ما بعضی مباحث را خیلی بزرگ می بینیم و همین باعث می شود خیلی از کارها اتفاق نیفتد. یعنی اگر کارهای محدودی نیز انجام شود آنچنان با تولید پرهزینه همراه است که دیگر تا چند سال توان ساخت این دست فیلم ها وجود ندارد.

دری در ادامه به بی علاقگی فیلم سازان در این عرصه اشاره کرد و افزود: عوامل فیلم ساز به دلایل متفاوت از فرهنگ عاشورا فاصله گرفته اند. همکاران من به این عنوان فکر نکرده اند که زمانی که عاشورا و محرم هر سال در این کشور در حال اتفاق است آیا در سوژهای روز نباید گوشه ای از فرهنگ عاشورا را نمایش دهند و آیا این اتفاق نمی تواند در همین فیلم های آپارتمانی که با حداقل بودجه ساخته می شوند، وجود داشته باشد؟ هنگامی ما بتوانیم حس عاشورایی را به فضای سینما بیاوریم و آن را به جامعه انتقال کنیم کار انجام شده است هست. حالا می تواند به موضوعاتی نظیر امر به معروف، ایستادگی، مقاومت و…اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: سیاستگذاری در این عرصه نیز نامناسب بوده هست. بعضی ها می گویند در ابتدا باید ریل گذاری کرد. مگر چند سال ریل گذاری طول می کشد؟ آیا ما مسیر را پیدا کرده ایم که بخواهیم ریل گذاری کنیم. به نظر من گفتن این عنوان دیر هست. اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قصد ریل گذاری داشت باید در این چند سال ریل گذاری می کرد و اگر این کار را نکرده است همه مسئولند و باید پاسخگو باشند به علت اینکه هم اکنون یک انحطاط و انحراف فکری در مسیر فرهنگی کشور ایجاد می شود. بعد مگر می شود گفت که ارشاد نهاد تولیدکننده نیست. وزارت ارشاد از فیلم های زیادی حمایت مالی می کند و می تواند از این بخش هم حمایت کند.

کارگردان سریال کلاه پهلوی اظهار داشت: اگر وظیفه ارشاد تولید فیلم نیست باید عالی ترین سرویس به بخش شخصی داده شود. اگر مسئولان می خواهند سال آینده چند فیلم با مضمون عاشورا وجود داشته باشد باید با سرمایه گذاران، فیلم سازان و تهیه کنندگان جلساتی برگزار کنند و امتیازاتی جهت فیلم سازان قائل شوند.

سیدضیاء الدین دری با انتقاد از نبود فیلم های عاشورایی بر پرده سینماها گفت: شناخت درستی از این فرهنگ در سینمای کشور عزیزمان ایران وجود ندارد.

انتهای خبر/

جای خالی فیلم های عاشورایی بر پرده سینماها

واژه های کلیدی: کارگردان فیلم | وزیر ارشاد | کارگردان | سینمای | فرهنگ | سینما | عاشورا | اخبار سینما

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>