خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » ترامپ،لاگارد و وامی که کشور عزیزمان ایران هیچ‌گاه نخواست!
 

 

ترامپ،لاگارد و وامی که کشور عزیزمان ایران هیچ‌گاه نخواست!

گرچه مدیر جمهور آمریکا در اقدامی دستور مخالفت با پرداخت وام از سوی صندوق بین‌المللی پول به کشور عزیزمان ایران را صادر کرد، ولی مساله اینجاست که کشور

ترامپ،لاگارد و وامی که کشور عزیزمان ایران هیچ‌گاه نخواست!

گرچه مدیر جمهور آمریکا در اقدامی دستور مخالفت با پرداخت وام از سوی صندوق بین المللی پول به کشور عزیزمان ایران را صادر کرد، ولی مساله اینجاست که کشور عزیزمان ایران هیچ گاه تقاضای دریافت وام از صندوق نداشته است.

ترامپ دستور مخالفت با پرداخت وام از سوی صندوق بین المللی پول به کشور عزیزمان ایران را صادر کرد

گرچه مدیر جمهور آمریکا در اقدامی دستور مخالفت با پرداخت وام از سوی صندوق بین المللی پول به کشور عزیزمان ایران را صادر کرد، ولی مساله اینجاست که کشور عزیزمان ایران هیچ گاه تقاضای دریافت وام از صندوق نداشته است.

عبارات مهم : کریستین لاگارد – دستور ترامپ
ر روزهای اخیر ترامپ در اقدام ضد ایرانی خود به نمایندگان آمریکا در صندوق بین المللی پول(IMF) دستور داد تا به درخواست کشور عزیزمان ایران جهت دریافت وام از این صندوق و البته سایر بانک های توسعه بین الملل رای منفی دهند تا مانعی باشد جهت استفاده کشور عزیزمان ایران از منابع بین المللی.

در ادامه کریستین لاگارد – مدیر فرانسوی صندوق بین المللی پول – در واکنشی اعلام کرد که هیچ تغییری در سیاست این وام دهنده در خصوص وام دهی به کشور عزیزمان ایران با توجه به بیانات مدیر جمهور آمریکا وجود ندارد و دلیلی نمی بیند که در شیوه نامه هیات مدیره صندوق بین المللی پول تغییری ایجاد شود؛ از این رو رابطه با کشور عزیزمان ایران به روال سابق خواهد بود.

گرچه ترامپ و لاگارد راجع به پرداخت وام به کشور عزیزمان ایران از سوی صندوق بین المللی پول کنش و تصویر العمل هایی نسبت به یکدیگر داشتند و تصمیمات خود را اعلام کردند، ولی مساله اینجاست که کشور عزیزمان ایران هیچ گاه درخواستی جهت اخذ وام از صندوق نداشته است.

پیگیری عنوان راجع به جریان وام های دریافتی کشور عزیزمان ایران از صندوق بین المللی پول با توضیحاتی از سوی حسین یعقوبی میاب – مدیرکل بین الملل بانک مرکزی – همراه شد. وی تاکید کرد که نه تنها کشور عزیزمان ایران تاکنون درخواستی بابت دریافت وام از صندوق بین المللی پول نداشته، حتی در صندوق کم کردن فقر و زیاد کردن رشد اقتصادی (PRGT) نیز سهم دارد و براساس ضوابط به کشورهای فقیر کمک کرده هست. در این شرایط به نظر می رسد دستور ترامپ جهت عدم پرداخت وام از سوی صندوق بین المللی پول به کشور عزیزمان ایران و حتی حمایت لاگارد جهت این پرداخت چندان منطقی نبوده است.

مدیرکل بین الملل بانک مرکزی یادآور شد که به طور معمول کشورهایی که دارای مسئله تراز پرداخت بوده و از حد پایینی جهت تامین مالی برخوردار هستند تقاضای دریافت وام از صندوق را مطرح می کنند و صندوق نیز طبق ضوابط خاص خود به آنها وام هایی را پرداخت خواهد کرد.

به گفته یعقوبی میاب، با این حال کشور عزیزمان ایران همواره به عنوان یکی از اعضای صندوق از خدمات مشاوره ای و مطالعاتی آن استفاده کرده است.

صندوق بین المللی پول یکی از موسسات تخصصی وابسته به شرکت ملل متحد است که در سال ۱۹۴۴ (۱۳۲۳هـ. ش.) در کنفرانس برتون وودز و با شرکت ۴۴ کشور شکل گرفت و کار خود را در ۲۷ سپتامبر ۱۹۴۵ (۱۳۲۴ هـ. ش.) شروع کرد. به طور معمول هر ساله صندوق بین المللی پول اجلاس های پاییزه و بهاره ای دارد که مقامات اقتصادی و بانکی کشور عزیزمان ایران نیز در آن شرکت می کنند. در این اجلاس نمایندگان نهادهای پولی و مالی کشورها گردهم آمده و از آن جهت فرصتی جهت تبادل نظر ها و همچنین ایجاد راهکارهایی جهت گسترش روابط بانکی و رفع مانع ها موجود استفاده می کنند. علاوه بر آن هرسال نمایندگانی از صندوق تحت ترتیبات ماده(۴) به کشور عزیزمان ایران آمده و مذاکراتی با مقامات اقتصادی و بانکی کشور داشته اند.

ارتقای ثبات سیستم مالی و پولی بین المللی، کمک به جلوگیری از بحران و کمک به حل آن در صورت وقوع و ارتقای رشد و کم کردن فقر فعالیت های عمده و همچنین پیشبرد رشد جهانی و ثبات اقتصادی از اهداف مهم صندوق بین المللی پول هست. بر این اساس جلوگیری از بحران های اقتصادی از طریق تشویق کشورها به پذیرش سیاست های مناسب از اهمیت برخوردار خواهد بوده و در این زمینه فعالیت صندوق در سه زمینه مهم نظارتی، کمک های فنی و وام دهی موجبات دسترسی به اهداف تعیین شده است را فراهم می آورد.

ترامپ،لاگارد و وامی که کشور عزیزمان ایران هیچ‌گاه نخواست!

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: کریستین لاگارد | دستور ترامپ | بین الملل | استفاده | دریافت | ایرانی | آمریکا | دریافتی | اقتصادی | صندوق | ایران

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>