خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود
 

 

این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود

در زندگی همه ی ماها عادت های غلطی وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به دندان ها و در آخر منجر به دندان

این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود

در زندگی همه ی ماها عادت های غلطی وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به دندان ها و در آخر منجر به دندان درد می شود. در این مقاله از دکتر سلام می خواهیم عادت های اشتباه که باعث ایجاد دندان درد می شود را آماده کرده ایم. توصیه ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید تا دچار دندان درد نشوید.

۱۶ عادت غلط و عامل دندان درد

جویدن یخ

اولین مورد از دلایل خراب شدن دندان ها و دندان درد جویدن یخ هست. یخ، طبیعی است و قندی ندارد بعد ممکن است فکر کنید هیچ ضرری ندارد، ولی جویدن قطعات یخ، باعث تراش یا ترک خوردگی دندان ها می شود و اگر شما مرتب یخ بجوید بافت نرم و داخلی دندان تحریک شده است و دندان درد شدیدی را به دنبال خواهد داشت.

این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود

غذاهای خیلی گرم و یا خیلی سرد باعث دندان درد های ناگهانی و دائمی می شوند. به جای جوییدن یخ می توانید آدامس بدون قند را امتحان کنید.

ورزش کردن بدون محافظ دهان

هیچوقت بدون محافظ دهان ورزش هایی مثل فوتبال و هاکی و… را انجام ندهید. محافظ دهان از جنس پلاستیک است که از ردیف بالای دندان ها محافظت می کند. بدون آن ممکن است در مواقع حساس دندان بشکند یا حتی به طور کل از جا کنده شود که دندان درد شدیدی ایجاد می کند. می توانید محافظ دهان را از فروشگاه ها خریداری کنید و یا به دندانپزشکی سفارش دهید.

نوشیدن شیر موقع خواب

درست است که هیچگاه جهت محافظت از دندان ها دیر نیست. ولی دادن آبمیوه، شیر و…به کودکان به هنگام خواب می تواند دندان های آن ها را خراب کند و باعث دندان درد شود. کودک شما ممکن است عادت کند که با شیشه شیر در دهان بخوابد در این صورت دندان هایش در طول شب، در معرض شکر قرار خواهند گرفت. بعد بهتر است شیشه شیر را به هنگام خواب از آن ها دور نگه دارید.

دندان قروچه

دندان قروچه در طول زمان، دندان های پایینی را فرسوده کرده و علت دندان درد شدید به شمار می رود که معمولا به هنگام استرس و خواب اتفاق می افتد و کنترل آن بسیار سخت است.

در زندگی همه ی ماها عادت های غلطی وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به دندان ها و در آخر منجر به دندان

سعی کنید در طول روز از جوییدن غذاهای سفت بپرهیزید تا درد دندان و آسیب ناشی از دندان قروچه پایین بیاید. گذاشتن محافظ دهان و دندان به هنگام خواب از مضرات دندان قروچه جلوگیری می کند.

شربت سینه

چون شربت سینه را در داروخانه می فروشند، علت نمی شود که کاملا بی خطر باشند. بسیاری از شربت سینه ها با شکر تولید می شوند. بعد از اینکه جهت تسکین درد از شربت سینه استفاده کردید، دندان ها را خوب مسواک بزنید.

قندی که از شربت سینه و آب نبات ها می آید به پلاک سختی تبدیل شده است و به دندان شما می چسبد. باکتری ها شکر را به اسیدی که دندان هایتان را می خورد، تبدیل می کنند و حفره پدیدار می شود سپس همین حفره منجر به دندان درد شدید خواهد شد.

پاستیل

همه ی شیرینی ها باعث پوسیدگی دندان که خود علت دندان درد است می شوند ولی بعضی از آبنبات ها ضرر بیشتری دارند. پاستیل به دندان ها چسبیده و قند را نگه می دارد در نتیجه مینای دندان ساعت ها در معرض اسید قرار خواهد گرفت.

اگر فکر می کنید زندگی بدون پاستیل نشدنی هست، جهت جلوگیری از دندان درد وعده های مهم روزتان را مفصل میل کنید تا نیازی به میان وعده هایی مانند پاستیل نداشته باشید. همچنین هنگام خوردن وعده های مهم بزاق بیشتری ترشح می شود که شکر و اسید را از دندان ها پاک می کند.

این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود

نوشابه

فقط آبنبات ها نیستند که شکر اضافه دارند هر لیوان از نوشابه بالغ بر ۱۱ قاشق چای خوری شکر دارد. نوشابه همچنین دارای اسید فسفریک و اسید سیتریک است که به شدت به مینای دندان آسیب می رساند. نوشابه های رژیمی ممکن است شکر کمتری داشته باشند ولی شیرین کننده های مصنوعی خطر بیشتری جهت دندان درد خواهند داشت.

باز کردن بسته بندی ها با دندان

باز کردن در بطری و یا بسته بندی های پلاستیکی با دندان ممکن است کار را خیلی راحت تر کند ولی بزرگترین ضربه را به سلامت دندان ها وارد می کند. استفاده از دندان به عنوان یک ابزار بسیار خطرناک است و باعث ترک خوردگی و شکستگی دندان و در نتیجه دندان درد شدید می شود. در عوض از قیچی یا در باز کن استفاده نمایید.

آبمیوه

آبمیوه ها حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان هستند ولی متاسفانه اکثر آن ها با شکر تولید می شوند. بعضی از آبمیوه ها در حد نوشابه شکر دارند. به عنوان نمونه نوشابه با طعم پرتقال فقط ۱۰ گرم زیاد از آب پرتقال شکر دارد.

میوه ها شیرینی طبیعی دارند بعد بهتر است جهت جلوگیری از خراب شدن دندان ها و درد دندان آبمیوه ای را گزینش کنید که شکر اضافه شده، نداشته باشد. همچنین شما می توانید با اضافه کردن کمی آب به آبمیوه، آن را رقیق تر کنید.

در زندگی همه ی ماها عادت های غلطی وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به دندان ها و در آخر منجر به دندان

نوشیدنی ورزشی

بدون شک نوشیدن یک نوشیدنی سرد بعد از ورزش می چسبد مانند نوشابه، شربت و یا نوشیدنی های ورزشی شیرین، ولی این نوشیدنی ها قند بالایی دارند و باعث حمله اسیدها به مینای دندان، پوسیدگی دندان و در نهایت دندان درد می شوند.

بهتر است در کلوب از نوشیدنی بدون قند و کالری استفاده کنید.

چیپس سیب زمینی

باکتری ها غذاهای نشاسته ای را به اسید تبدیل می کنند. هنگامی غذا لای دندان هایمان گیر می کند تا ساعت ها در معرض حمله اسید قرار خواهد گرفت و می تواند درد لثه را ایجاد کند. هر لحظه بعد از خوردن چیپس سیب زمینی و دیگر غذاهای نشاسته دار از نخ دندان استفاده کنید.

میان وعده

در میان وعده ها بزاق به میزان کمتری ترشح می شود و مواد غذایی، مدت بیشتری بین دندان هایتان خواهند ماند. از میان وعده های بیش از حد اجتناب نمایید و از میان وعده هایی با شکر و نشاسته کمتر، مانند هویج و… استفاده کنید.

این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود

جوییدن مداد

آیا شما هم هنگامی روی کار و تحصیل تمرکز می کنید، مداد می جویید؟

مثل جوییدن یخ، این عادت نیز باعث ترک خوردگی و شکستگی دندان و در نهایت دندان درد می شود. اگر در بعضی مواقع شما نیاز دارید چیزی بجویید، از آدامس بدون قند استفاده کنید. آدامس های بدون قند باعث ترشح زیاد بزاق و نیرومند شدن دندان می گردد. همچنین از مینای دندان در برابر اسید محافظت می کند.

نوشیدن قهوه

قهوه تیره و حاوی اسید در طولانی مدت باعث زرد شدن دندان ها می شود. خوشبختانه این لکه ها به آسانی با روش های متفاوت سفید کردن دندان، پاک می شوند. اگر دلواپس سفید کردن دندان های خود هستید، با دندانپزشک صحبت کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن نیز یکی دیگر از دلایل خراب شدن و درد دندان محسوب می شود. سیگار مثل دیگر محصولات توتون و تنباکو باعث افتادن دندان هایتان و در نتیجه بیماری ها و درد لثه می شود و همچنین دندان ها را لکه دار می کند. توتون و تنباکو همچنین می توانند باعث ایجاد سرطان لب و زبان شوند.

اگر به دنبال یک علت دیگر جهت ترک سیگار هستید، فقط کافیست به لبخندتان فکر کنید.

پر خوری

پرخوری یعنی قند زیاد و در نتیجه پوسیدگی دندان زیاد و در نهایت دندان درد شدیدتر. استفراغ باعث آسیب زیادی به دندان می شود لیکن در محتویات آن اسید بسیار نیرومند وجود دارد. این اسید موجب ضعیف شدن و ساییده شدن دندان و بوی بد دهان می گردد. استفراغ می تواند نشانه بیماری های مختلفی باشد، بعد حتما جهت پاکسازی معده به دکتر مراجعه کنید.

موارد فوق مرسوم ترین دلایل خراب شدن دندا ن و دندان درد می باشد. حتما به آن ها توجه کنید تا هزینه کمتری جهت درمان بپردازید.

منبع: اینفوسلامت

واژه های کلیدی: سفید کردن دندان | دندانپزشکی | دندانپزشک | ترک سیگار | نخ دندان | نوشیدنی | استفاده | نوشابه | آبمیوه | جلوگیری | سیگار

این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود

این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>