خانه » خبری و خواندنی » شیوه پرداخت تسهیلات به پروژه‌های سینمای حرفه‌ای تغيير كرد
 

 

شیوه پرداخت تسهیلات به پروژه‌های سینمای حرفه‌ای تغيير كرد

تابش اعلام کرد: نحوه پرداخت تسهیلات به پروژه‌های سینمای حرفه‌ای عوض کردن کرد و روش جديد در ماه جاری اجرایی می‌شود.

شیوه پرداخت تسهیلات به پروژه‌های سینمای حرفه‌ای تغيير كرد

به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی؛ علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد فارابی با اشاره به لزوم نظام مندتر شدن پرداخت تسهیلات سینمایی تأکید کرد: در جهت سیاست‌های سینمایی کشور، ماه گذشته تفاهمنامه‌ای بين بنیاد سینمایی فارابی و صندوق اعتباری هنر به امضا رسید و اعطای تسهیلات به پروژه‌های سینمای حرفه‌ای در کارگروهی بررسی و به صندوق اعتباری هنر ارجاع داده می‌شود.

تابش تصریح کرد: این تسهیلات به فیلم‌های دارای پروانه ساخت مورد تأیید داده شده است و صرفاً با معرفی نامه بنیاد سینمایی فارابی پرداخت خواهد شد و تهیه کنندگان متقاضی تسهیلات، در جریان شرایط و مدارک مورد نیاز قرار می گیرند.

وی با اشاره به حمایت بنیاد سینمایی فارابی طی سال‌های ٩٢ تا ٩٥ ، از ۱۵۳ پروژه سینمای حرفه‌ای در قالب تسهیلات، گفت: تخصیص داده شده است وام به وسیله فارابی فواید و محسناتی داشته ولی متاسفانه در حوزه مالیاتی بنیاد فارابی را با بحران روبرو کرد که البته کارشناسان و مدیران مالی و حقوقی بنیاد و سازمان سینمایی درصدد حل آن مسائل هستند.

شیوه پرداخت تسهیلات به پروژه‌های سینمای حرفه‌ای تغيير كرد

تابش افزود: با عوض کردن شیوه حمایت‌های بنیاد فارابی در این دوره، شاهد حمایت عام از فیلم‌ها نخواهیم بود و دریافت تسهیلات با معرفی بنیاد فارابی از طریق صندوق اعتباری هنر انجام می شود.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی حمایت از تولید سینمای کشور عزیزمان ایران را در سه قالب برشمرد و عنوان کرد: محدودیت بودجه بنیاد سینمایی فارابی کفاف حمایت از همه فیلم‌ها را نمی‌دهد، لذا در حد مقدور، هر سال تسهیلات را جهت تولید آثار سینمایی فراهم می‌کنیم؛ بدين شكل كه گروهی از فیلم‌ها جهت دریافت وام به صندوق اعتباری هنر معرفی می‌شوند، دسته دوم گروهی از فیلم‌ها هستند که بر اساس سیاست‌ها و اولویت‌های بنیاد فارابی، در تولید آنها همکاری می‌شود و دسته سوم هم فیلم‌هایی خواهند بود که به دنبال تأمین همه سرمایه آن خواهیم بود که این نوع حمایت، سقف حمایت بنیاد فارابی هست، ولی طبعا تعداد این تولیدات کم شمار ولی در محتوا و تکنیک متفاوت خواهند بود. البته تولید یکسان با کشورهای خارجی و جلب همکاری نهادهای سینمایی جهت زیاد کردن سهم همکاری آنها در تولید سینمایی کشور همچنان از سوی بنیاد سینمایی فارابی برنامه‌ریزی و پیگیری خواهد شد.

‎علیرضا تابش با اشاره به سابقه و روش‌های تجربه شده است حمایت در تعامل با تهیه کنندگان و صاحبان آثار سینمایی اظهار کرد: طبق مصوبه شورای تولید و طرح و برنامه بنیاد سینمایی فارابی، خرید رایت فیلم‌ها انجام نخواهد شد و نسبت به تعهدات گذشته تهیه کنندگان نیز، هیاتی جهت تعیین وظیفه این تعهدات و بدهی‌ها در بنیاد سینمایی فارابی تشکیل شده است است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با تأکید بر اینکه تأمین مالی پروژه‌های سینمایی صرفاً از طریق حمایت‌های شرکت سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی امکان‌پذیر نیست، گفت: در تجدید ساختار بنیاد سینمایی فارابی، مدیریت تأمین منابع و سرمایه‌گذاری پیش‌بینی خواهد شد و با همین هدف طی چند ماه اخیر «ستاد اقتصادی سینمای ایران» تشکیل و جلسات منظم در این حوزه برگزار شده است است.

تابش اعلام کرد: نحوه پرداخت تسهیلات به پروژه‌های سینمای حرفه‌ای عوض کردن کرد و روش جديد در ماه جاری اجرایی می‌شود.

‎تابش با اشاره به این توصیه که بودجه سال ٩٧ موسسات و نهادهای سینمایی در چارچوب طرح جامع سینما تدوین می‌شود، بیان کرد: این موسسات به جز کمک‌های دولتی، باید جهت کسب درآمد پایدار پیش‌بینی‌های مورد نیاز را داشته باشند.

وی عوض کردن سمت و سوی حمایت‌های سینمایی را مستلزم اراده مدیران سینمایی، مسئولان منزل سینما، سرمایه گذاران فیلم‌ها و سایر نهادهای حامی سینما و فرهنگ و هنر دانست و افزود: بررسی کمی و کیفیِ واکنش‌ سینمای کشور عزیزمان ایران در سال‌های اخیر در حوزه تولید مبیّن این توصیه است که سینمای کشور عزیزمان ایران در یک دوره خاصِ گذار به سر می‌برد و در حال پوست اندازی است.

تابش تحولات سینما را در کشور عزیزمان ایران و دنیا مهم دانست و ادامه داد: این توصیه هم در حوزه تولید قابل تامل است و هم در حوزه اکران و مخاطب، لذا توجه داشتن به واقعیت‌ها و مولفه‌های ایجابی و ذاتی این دوران مهم، در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌ها جهت روند آتی سینمای ایران مهم است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اظهار خشنودی نسبت به تدوین برنامه جامع از سوی شرکت سینمایی و مشخص شدن چند روش اساسی در این حوزه گفت: هم در برنامه‌ریزی و تبیین و هم در مرحله اجرای برنامه جامع سینما، اصناف سینمایی، دولت، رسانه‌ها، صورت های معروف باید همدل و همگرا باشند و البته مجموعه مدیران و کارشناسان سینمایی خود را به اجرای آن ملزم بدانند و این برنامه دائما رصد، ارزیابی و پیگیری شود.

انتهای پيام/

شیوه پرداخت تسهیلات به پروژه‌های سینمای حرفه‌ای تغيير كرد

حمايت فارابی از فيلم های سينمايی رنگ و بوی تازه گرفت

واژه های کلیدی: سینمایی | سینمای | برنامه | تسهیلات | صندوق | سینما | ایران | برنامه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>