خانه » خبری و خواندنی » چندوجهی بودن شعر حافظ، باعث انس مردم با غزل‌هایش شده است است
 

 

چندوجهی بودن شعر حافظ، باعث انس مردم با غزل‌هایش شده است است

یک شاعر گفت: رندی حافظ و چند وجهی بودن شعر اوست که باعث شده، مردم حتی در طول تاریخ با حافظ انس بگیرند.

چندوجهی بودن شعر حافظ، باعث انس مردم با غزل‌هایش شده است است

محمدرضا طاهری، شاعر در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص شعر حافظ و جایگاه آن در میان مردم گفت: در واقع همان رندی حافظ و چند وجهی بودن شعر حافظ است که موجب شد مردم حتی علما و فرهیختگان جامعه هم در طول تاریخ با حافظ فال بگیرند و هر کسی از ظن خود یار او شود و با توجه به خواسته قلبی خود از شعر حافظ برداشت کند. حتی افرادی با رویکرد غیر دینی هم حافظ را موافق احوالات خود دانستند. شاخصه های شعر حافظ این است که می تواند موافق احوال هر طبعی قرار بگیرد. آنچه در دلشان است با عالمی که به عالم غیب نزدیک هست، مطابقت می‌کند. از همین رو به حافظ لسان الغیب می‌گویند.

وی افزود: شعر حافظ بین ما بسیار زنده هست؛ گویا حرفی را جهت سرنوشت ما گفته و دردهای ما تاریخی هست. در وقت حافظ هم دردهایی در جامعه ما وجود داشت. دورویی و دورنگی که همچنان هست. بخش زیادی از شعر حافظ هم متشکل از همین دردهاست. به همین علت مردم همچنان حافظ را می فهمند. دغدغه‌هایش را می‌فهمند و افزون بر آن ویژگی‌های فنی و هنری که در شعر حافظ وجود دارد، بر قشنگی اثرش افزوده و یک اثر جاودان خلق کرده هست. مهم این است که حافظ روی نقاطی انگشت گذاشته که دردهای تاریخی است.

این شاعر با اشاره به تاثیر تسلط حافظ به قرآن و آگاهی او از چهارده روایت آن در شعرش اظهار کرد: به هرحال آن برداشت هنری که حافظ از قرآن کرده است و انعکاسی که در شعرش وجود دارد، در برداشت های مختلفی که از شعر حافظ می شود تاثیر دارد. این برداشت به معنای ترجمه قرآن نیست. معنوی از قرآن را برداشت کرده و آن را در شعرش آورده هست. این مسئله باعث راز آلود و چند لایه شدن شعر حافظ شد. همچنین باعث شده است است یک حس معلق بودن بین زمین و آسمان در شعرش ایجاد شود.

چندوجهی بودن شعر حافظ، باعث انس مردم با غزل‌هایش شده است است

انتهای پیام/

ویژگی‌های غزلیات حافظ از زبان یک شاعر امروزی

یک شاعر گفت: رندی حافظ و چند وجهی بودن شعر اوست که باعث شده، مردم حتی در طول تاریخ با حافظ انس بگیرند.

واژه های کلیدی: انگشت | تاریخی | حافظ | شعر حافظ | رندی | تفال به حافظ |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>