خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » تهرانی‌ ها میوه را گرانتر از قیمت حداکثری می‌خرند!
 

 

تهرانی‌ ها میوه را گرانتر از قیمت حداکثری می‌خرند!

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی – گفته بود که قیمت انواع میوه و محصولات تره باری مناسب است و تنها انار در این میان با گرانی مواجه

تهرانی‌ ها میوه را گرانتر از قیمت حداکثری می‌خرند!

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی – گفته بود که قیمت انواع میوه و محصولات تره باری مناسب است و تنها انار در این میان با گرانی مواجه شده است که ناشی از سرمازدگی سال های گذشته و کمبود محصول حاصل از این اتفاق طبیعی هست، ولی به نظر او بقیه میوه ها و تره بار مشکلی از نظر قیمت نداشتند.

قیمت میوه و سبزی در تهران

در حالی که به گفته رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تنها قیمت انار با گرانی مواجه شده است و بقیه میوه ها مشکلی از نظر کمبود و قیمت ندارند، گشتی در بازار میوه و تره بار پایتخت نشان می دهد که انواع میوه به طور میانگین ۲۸ درصد زیاد از حداکثر قیمت منطقی ( نهایتا ۳۵ درصد سود + قیمت عمده فروشی) فروخته می شود و در این میان هندوانه با بیش از ۶۰ درصد ، گوجه فرنگی گلخانه ای با بیش از ۵۰ درصد و سیب سفید با حدود ۴۱ درصد گران فروشی، بیشترین فاصله را با قیمت منطقی دارند.

عبارات مهم : عمده فروشی – خرده فروشی
دو روز پیش حسین مهاجران – رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی – گفته بود که قیمت انواع میوه و محصولات تره باری مناسب است و تنها انار در این میان با گرانی مواجه شده است که ناشی از سرمازدگی سال های گذشته و کمبود محصول حاصل از این اتفاق طبیعی هست، ولی به نظر او بقیه میوه ها و تره بار مشکلی از نظر قیمت نداشتند.

وی همچنین قیمت سود منطقی جهت خرده فروشی ها و فروشندگان میوه و سبزی را ۳۵ درصد دانسته بود ولی مشاهدات خبرنگار ایسنا از بازار میوه و تره بار نشان می دهد که قیمت این محصولات فاصله زیادی با قیمت منطقی دارند و تقریبا هیچ کدام از انواع میوه و تره بار در بازار به قیمت درست و منطقی فروخته نمی شوند.

به گونه ای که به عنوان مثال قیمت منطقی جهت هر کیلوگرم انار به عنوان گران ترین میوه در بازار عمده فروشی از ۲۷۰۰ تا ۹۴۵۰ تومان است در حالی که این محصول در میوه فروشی های متفاوت سطح شهر از ۳۰۰۰ تا ۱۲ هزار تومان فروخته می شود.

جالب تر این که بسیاری از میوه های دیگر نیز قیمت های بالایی دارند که می توان به سیب سفید ۸۰۰۰ تومانی، موز ۷۰۰۰ تومانی، هلو ۹۰۰۰ تومانی و شبرنگ ۶۵۰۰ تومانی اشاره کرد که قیمت ارزش با قیمت های منطقی محاسبه شده است براساس همان ۳۵ درصد تفاوت بسیاری دارد.
چرا که در این میان قیمت محصولاتی مانند هندوانه با ۶۰.۲۹ درصد، گوجه فرنگی گلخانه ای با ۵۰.۵۰ درصد، سیب سفید با ۴۰.۹۴ درصد و هلو با ۴۰ درصد بیشترین فاصله را با قیمت منطقی که فروشندگان باید بفروشند، دارد و نشان می دهد که در حاال حاضر بازار سود جویی در کدام میوه ها گرم تر است و مشخص نیست دستگاه های نظارتی چه می کنند و به چه دلیل با این فروشندگان گرانفروش و سودجو برخورد نمی کنند.

*جدول قیمت انواع میوه و تره بار بر اساس سود ۳۵ درصدی خرده فروشی، قیمت موجود در بازار مصرف و تفاوت آن با قیمت منطقی محاسبه شده*

تهرانی‌ ها میوه را گرانتر از قیمت حداکثری می‌خرند!

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: مهر

واژه های کلیدی: عمده فروشی | خرده فروشی | گلخانه | محصولات | محصول | بازار | انواع | خبر

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>