خانه » خبری و خواندنی » شگرد‌های عجیب بن سلمان جهت سرکوب شورش‌های داخلی
 

 

شگرد‌های عجیب بن سلمان جهت سرکوب شورش‌های داخلی

ولیعهد عربستان که جهت رسیدن به تخت پادشاهی هنوز با مخالفت­های زیادی مواجه هست، از دو ابزار جهت کنترل مخالفان داخلی خودش استفاده کرده است.

شگرد‌های عجیب بن سلمان جهت سرکوب شورش‌های داخلی

شگرد های عجیب بن سلمان جهت سرکوب شورش های داخلی

ولیعهد عربستان که جهت رسیدن به تخت پادشاهی هنوز با مخالفت­های زیادی مواجه هست، از دو ابزار جهت کنترل مخالفان داخلی خودش استفاده کرده هست.

به گزارش تبیان به نقل از گروه تحریریه سایت، محمد بن سلمان از زمانی که به عنوان ولیعهد عربستان گزینش شد با مخالفت­های مختلفی مواجه شد. به چه دلیل که بر اساس تمام اصول حاکم بر پادشاهی عربستان وی نباید و نمی­توانست به این مقام برسد.
اما او با کودتایی علیه محمد بن نایف ولیعهد وقت تمام این اصول نقض شد و پادشاهی در خانواده سلمان بن عبدالعزیز باقی ماند. ولی بن سلمان جهت رسیدن به تخت پادشاهی هنوز با مخالفت­های زیادی مواجه است به همین علت وی جهت کنترل این مخالفت­ها روی به اصلاحاتی در عربستان آورده است که برخی­ ها آن را تاریخی و بعضی دیگر آن را صرفا نوعی نمایش می­ خوانند. اعطای حق رانندگی به زنان و اعطای حق فتوا به زنان مهمترین اصلاحات انجام شده است به وسیله بن سلمان هست. در این مطلب به بررسی مخالفت­های داخلی علیه بن سلمان و تلاش­های وی جهت کنترل این اوضاع خواهیم پرداخت.

عبارات مهم : دختران عربستانی – عربستان سعودی
اصل ریش­ سفیدی در عربستان
نظام عربستان بر پایه اصالت خانوادگی و قبیله ­ای تعریف می شود. در این نظام «سن» به عنوان یکی از مهمترین معیار­های رسیدن شاهزاده­ ها به مناصب مهم و کلیدی به شمار می ­رود. در واقع در این نظام اصل ریش­ سفیدی به معنای اصل اساسی به شمار می ­رود و تا پیش از پادشاهی ملک سلمان از این اصل سرپیچی­ ای صورت نگرفته بود. ولی گزینش محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد سعودی نه تنها این اصل را نقض کرد بلکه دستور و وصیت ملک عبدالعزیز نیز نادیده گرفته شد.
طبق قانون نظام سلطنتی عربستان شاه باید یکی از فرزندان یا فرزند اصلح فرزندان پادشاه مؤسس (عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل آل سعود) باشد در حالی که محمد بن سلمان ولیعهد تازه متولد ۳۱ اوت ۱۹۸۵ است و تنها ۳۲ سال سن دارد. در نظام سیاسی قبیله ­ای عربستان به قدرت رسیدن فرد جوانی در این سن تمام مناسبات سیاسی و عشیره ­ای گذشته را با چالش جدی روبرو می­کند. این نخستین بار در تاریخ عربستان است که حکومت از پدر به پسر انتقال می شود، از وقت تأسیس پادشاهی آل سعود، تخت و تاج از برادر به برادر انتقال می شده است است.
طبق وصیت ملک عبدالعزیز قدرت باید از برادر به برادر انتقال پیدا کند..
اقدامات بن سلمان جهت مهار اختلافات
در واقع کودتای محمد بن سلمان علیه محمد بن نایف در کنار دیگر کارهای خودسرانه وی به خاص حمله به یمن و محاصره قطر باعث شد که مخالفت­های داخلی در عربستان علیه وی گسترش یابد. خبرگزاری اسپوتنیک عربی در باره شخصیت وی نوشته است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی جوانی بی­تجربه است و ممکن است که فاجعه ­هایی را جهت کشورش به بار بیاورد.
به همین علت بیست و یک نفر از شاهزاگان سعودی در تیرماه با ارسال نامه ای به «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان به طور رسمی نسبت به گزینش «محمد بن سلمان» به عنوان ولیعهد این کشور اعلام مخالفت کردند. آنان همچنین خاطرنشان کردند که این اقدام با «نظام و ساختار بیعت در خاندان حاکم برعربستان» منافات دارد. بندر بن سلطان، متعب بن عبد الله، ترکی الفیصل، ولید بن طلال، محمد بن نواف و خالد بن ترکی برجسته ترین شاهزادگان امضا کننده این نامه را تشکیل می­دهند.
به همین علت بن سلمان جهت هموار کردن مسیر پادشاهی خود نیازمند آن بود که به نوعی مخالفان را از سر راه خود بردارد. در این مسیر وی به صورت همزمان از دو ابزار سرکوب و اقناع بهره گرفته است.
-سرکوب
محمد بن سلمان به لحاظ روان­شناسی شخصیتی اقتدارگرا دارد که همواره از کودتا علیه خود هراس دارد. به چه دلیل که با توجه با اینکه وی هیچ­گونه سابقه سیاسی و تجربه باارزشی جهت حکومت داریندارد به شدت از تقویت مخالفانش هراسان است به همین علت اخیرا اقدام به دستگیری بسیاری از مفتی­های مخالف خود کرده است.
در همین ارتباط بیش از ۲۰ نفر از جمله شماری از علمای دینی بارز و شخصیت­های معروف عربستان بازداشت شده­ اند. شرکت ­های حقوق­ بشری این موج بازداشت­ ها را اقدامی هماهنگ “علیه آزادی بیان” دانسته اند.
تحلیلگران معتقدند که بعضی از افراد بازداشت شده، مخالف سیاست ­های خارجی تندروانه کنونی عربستان به خاص در قبال بحران با کشور همسایه قطر هستند. بعضی دیگر از آن­ها نیز به اصلاحات اقتصادی محمد بن سلمان از جمله شخصی ­سازی بخش­ های دولتی و کم کردن یارانه دولتی به دیده تردید می ­نگرند. در میان بازداشت ­شدگان افرادی مانند «سلمان العوده»، «عوض القرنی» و «علی العمری» نیز وجود دارند. این سه عالم دینی سعودی در اینترنت طرفداران زیادی دارند. این علمای دینی در گذشته از حکومت انتقاد کردند ولی اخیراً سکوت کرده ­اند یا از سیاست­های عربستان به شکل علنی حمایت نکرده ­اند به خاص در مساله اختلاف با قطر یا راجع به مساله حمایت این کشور از جماعت«اخوان المسلمین».
استفان لاکروا پژوهشگر در امور اسلامی در عربستان­ سعودی در این مورد اعلام کرده که حکومت آل­ سعود به تمامی انواع انتقادات تصویر العمل تند نشان می دهد. وی افزود: «این یک تلاش گسترده ­تر جهت سرکوب اسلام­ گرایان بدون در نظر گرفتن مخالف بودن یا نبودن­شان است…این بازداشت ها، نشان دهنده تلاش شاهزاده محمد و نظام عربستان جهت تحمیل نظام سیاسی سختگیرانه تر است».
البته پیش از شروع این موج از دستگیری ها، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که شاهزاده «محمد بن نایف» ولیعهد سابق که از ولیعهدی عربستان سرنگون شد اکنون در کاخش در شهر«جده» در حصر به سر می­برد و ممنوع السفر شده است هست. این مسئله نشان می ­دهد که بن سلمان به شدت از این مسئله می ­ترسد که حامیان بن نایف علیه وی کودتایی را تشکیل دهند. به همین علت وی تلاش کرده تا مخالفان را در همان قدم اول سرکوب کند.
-اقناع
اما بن سلمان جهت کنترل فضای مخالف خود در داخل عربستان علاوه بر سرکوب مخالفان با بعضی کارهای اصلاحی تلاش در اقناع بخش ­هایی از جامعه را دارد. در چند هفته اخیر وی چندین اقدام اصلاحی که در جامعه عربستان بسیار نادر بوده را انجام داده است.
-در ماه ژوئیه ۲۰۱۷ وزارت آموزش و پرورش عربستان اجازه داد دختران دانش آموز در کلاس ورزش مدارس دولتی شرکت کنند. دختران عربستانی در مدارس تا پیش از این حق نداشتند که از وسایل ورزشی در مدرسه استفاده کنند و وهابیت حاکم بر عربستان به شدت مخالف این مسئله بود.
-پادشاه عربستان با صدور فرمانی به زنان این کشور اجازه داد که رانندگی کنند. بلافاصله بعد از صدور این فرمان کمیته ای از اعضای دولت در وزارت منزل های متفاوت تشکیل شد تا شرح حال اجرای این فرمان را در ۳۰ روز آینده مشخص کند. فرمان پادشاه عربستان از تابستان سال آینده، ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی اجرا خواهد شد. این خبر بسیار مهم و در نگاه اول غیر قابل­باور بود. به چه دلیل که عربستان به عنوان تنها کشوری که مخالف رانندگی زنان بود هیچ­گاه در این مورد کوتاه نیامده بود و زنان تنها با راننده می­توانستند در خیابان­های ریاض، جده و سایر شهرها تردد داشته باشند.
-وزارت خارجه عربستان فاطمه سالم باعشن را به عنوان سخنگوی سفارت عربستان در واشنگتن منصوب کرد و وی نخستین زن سعودی است که در این مقام تعیین شده است است.
-اعضای مجلس شورای عربستان صدور حکم فتوا از سوی مفتی­های زن را در این کشور آزاد اعلام کردند. این حکم ۱۰۷ رای موافق (از جمع ۱۵۰ رأی) کسب کرده و به ۴۵ سال حق انحصاری مردان در عربستان جهت صادر کردن حکم فتوا خاتمه داد. مفتی­های زن در عربستان با حکم پادشاهی گزینش می­شوند.
-در شیب تند تغییرات در عربستان ، پادشاه این کشور از وزیر داخلی خواست قانون مبارزه با آزار و اذیت زنان را تدوین کند. آزار و اذیت شامل هر گونه تعدی کلامی یا بدنی به زنان می شود.
-عربستان در چارچوب تصمیمات اخیر در قبال زنان، از این بعد به دانشجویان دختر اجازه می ­دهد با گوشی وارد دانشگاه ها شوند.
-برای نخستین بار در عربستان یک زن به عنوان معاون شهرداری گزینش شد. فرمانداری منطقه الشرقیه عربستان در توییتی اعلام کرد که فهد بن محمد الجبیر فرماندار این منطقه، زن «ایمان عبد الله الغامدی» را به عنوان معاوی شهردار استان الخبر تعیین کرد.
نگاهی به لیست اصلاحات مد نظر محمد بن سلمان نشان دهنده این است که وی تلاش دارد خود را به عنوان صورت ­ای ملی، نوگرا و به شدت اصلاح­ طلب معرفی کند. کریستین دیوان پژوهشگر مرکز کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در واشنگتن معتقد است که محمد بن سلمان با کارهای خود به دنبال جذب نسل جوان عربستان هست. نشریه بیلد آلمان هم معتقد است که عربستان با گسترش انقلابی حقوق زنان می خواهد اذهان را از کارهای شدید و سرکوبگرانه دولت علیه منتقدان تحریف کند.
در کل می توان گفت که چالش­های داخلی عربستان در کنار دیگر مسائل جامعه عربستان باعث شده است است تا بن سلمان مسیر همواری جهت رسیدن به تخت پادشاهی نداشته باشد. از این رو وی تلاش دارد با استفاده از انجام بعضی اصلاحات در جامعه عربستان هم بخشی از مخالفان داخلی خود را جذب کند و هم حمایت های بین المللی را بری دوران پادشاهی خود کسب کند.
«احمد دستمالچیان» کاردار اسبق کشور عزیزمان ایران در عربستان با اشاره به نقش ملک سلمان در اصلاحات عربستان، معتقد است: «ملک سلمان در صدد است تا قبل از انتقال قدرت به ولیعهد جوان خود، تغییرات آشکاری را در اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی عربستان صورت دهد تا بتواند اوضاع را از یک سو آرام کند و از سوی دیگر ثبات نسبی اوضاع جاری را جهت پسرش به ارمغان بیاورد.»
به بیان گویاتر پادشاه عربستان می داند که ولیعهد تازه دچار چالش های زیادی خواهد بود و از این منظر سلمان به دنبال برطرف کردن مانع ها جهت هموار کردن راه پسرش هست. روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نیز به خوبی این مسئله را قبول کرده و تاکید دارد که اقدام مسئولان سعودی جهت اعطای حق رانندگی به زنان در جهت سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر در عربستان است.


منبع: گروه تحریریه سایت

واژه های کلیدی: دختران عربستانی | عربستان سعودی | عربستان | عربستان، | پادشاه | عربستان | بازداشت | سیاسی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>