خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » مشکلات متفاوت جهت سلامت دهان و دندان
 

 

مشکلات متفاوت جهت سلامت دهان و دندان

با کمی دقت به دندان هایتان می توانید پی به سلامت دهان خود ببرید. انواع عارضه ها از جمله وحشت دندانی و تاول تبخالی در

مشکلات متفاوت جهت سلامت دهان و دندان

با کمی دقت به دندان هایتان می توانید پی به سلامت دهان خود ببرید. انواع عارضه ها از جمله وحشت دندانی و تاول تبخالی در این بخش مورد بررسی قرار خواهند گرفت همچنین موارد غذایی که به سلامت دهان و دندان آسیب وارد میکنند نیز در ادامه معرفی شده است اند.

زمان و تلاشی را که صرف بهداشت دهان و دندان خود می کنید می تواند نتیجه های ارزشمندی را به همراه داشته باشد.

مشکلات متفاوت جهت سلامت دهان و دندان

هر فردی دوست دارد از دندان هایی سفید و درخشان برخوردار باشد. ولی فایده های یک لبخند قشنگ فراتر از جنبه های آرایشی است.

به گزارش “هلث”، پژوهشگران پیوند بین سلامت ضعیف دهان و دندان و بیماری هایی که قلب، مغز، و دیگر بخش های بدن را درگیر می کنند، شناسایی کرده اند. از این رو، پیگیری به اوضاع دهان و دندان هرچه زیاد اهمیت می یابد.

همچنان به نخ دندان نیاز دارید

استفاده از نخ دندان موضوعی است که نتیجه های مطالعات راجع به آن یکدست نیستند. بعضی مطالعات به این توصیه اشاره دارند که استفاده از نخ دندان تاثیر چندانی در سلامت دهان و دندان ندارد، در شرایطی که بعضی دیگر نتیجه ای متضاد را نشان می دهند. با این وجود، استفاده از نخ دندان عادتی است که ترک نکردن آن بهتر است.

بیماری لثه شرایطی است که در کوتاه مدت شکل نمی گیرد و گاهی اوقات ممکن است چند سال طول بکشد. با گذشت زمان، باکتری ها می توانند بین دندان ها پنهان شده است و زیاد کردن یابند، که زیاد کردن تولید اسیدی که موجب پوسیدگی دندان می شود را به همراه دارد. استفاده از نخ دندان به خلاص شدن از شر این باکتری های مزاحم کمک می کند. عالی ترین روش استفاده از نخ دندان بالا و پایین بردن عمودی آن بین دندان ها است.

با کمی دقت به دندان هایتان می توانید پی به سلامت دهان خود ببرید. انواع عارضه ها از جمله وحشت دندانی و تاول تبخالی در

دهان می تواند اطلاعات بسیاری راجع به سلامت شما ارائه کند

زمان و تلاشی را که صرف بهداشت دهان و دندان خود می کنید می تواند نتیجه های ارزشمندی را به همراه داشته باشد. پژوهش ها نشان داده اند که شرایط لثه ها با مباحث سلامت مختلفی پیوند خورده اند. چندین مطالعه پیوند بین بیماری لثه و بیماری قلبی را نشان داده اند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ به وسیله پژوهشگران کره ای انجام شد، نشان داد که عدم استفاده از مسواک و نخ دندان می تواند خطر مبتلا به فشار خون بالا را زیاد کردن دهد. مطالعات دیگر ارتباط بین سلامت دهان و دندان و وضع حمل زودرس، آرتریت روماتوئید، بیماری آلزایمر، و حتی سرطان ریه را نشان داده اند. بنابر یک نظریه، بیماری لثه شکل گیری التهاب در سراسر بدن را تحریک می کند، که خطر مبتلا به بیماری را زیاد کردن می دهد.

آیا وحشت دندانی دارید؟ این شرایط قابل درمان است

اگر مراجعه به دندانپزشک شما را عصبی می کند، بدانید تنها فردی در دنیا نیستید که این شرایط را تجربه می کند. از هر ۱۰ نفر، یک نفر چنان وحشت شدیدی از مراجعه به دندانپزشک دارد، که وی را از انجام این کار باز می دارد. این شرایط می تواند تاخیر در درمان را موجب شود و در نهایت این افراد نیازمند انجام انواع مختلفی از عمل های جراحی دردآور باشند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ در نشریهBritish Dental Journal انتشار شد، نشان داد که ۷۹ درصد بیماران مضطرب که به طور میانگین پنج جلسه واکنش‌ درمانی شناختی را پشت سر گذاشته بودند، بی نیاز از آرام بخش ها قادر به پشت سر گذاشتن جلسه درمان دندان خود بودند.

گزینه دیگر شاید اندکی عجیب به نظر برسد، ولی گوش دادن به موزیک های آرامش بخش می تواند به کاهش اضطراب کمک کنند. اگر همچنان مضطرب و عصبی هستید، پیش از شروع به کار این مساله را به دندانپزشک اطلاع دهید. اگر وی توجه خاصی به این مساله ندارد، بهتر است به دندانپزشک دیگری مراجعه کنید.

بهترین روش جهت مبارزه با تاول تبخالی چیست؟

اگر با مسئله تبخال روی لب های خود مواجه می شوید، ممکن است پدیدار شدن آنها در فصول سرد زیاد کردن یابد. استرس، ترک خوردگی لب ها یا سیستم ایمنی ضعیف طی فصول سرد می توانند از دلایل شکل گیری این شرایط باشند.

مشکلات متفاوت جهت سلامت دهان و دندان

به محض مواجهه با احساس سوزش و خارش که اغلب یک یا دو روز پیش از شکل گیری تاول تبخالی شروع می شوند، به دکتر مراجعه کنید. وی می تواند آسیکلوویر، یک داروی ضد ویروس که می تواند مدت وقت بهبودی را به نصف کم کردن دهد، را تجویز کند. همچنین، استفاده از داروهای آرامش بخش و ضد عفونی کننده بدون نسخه که می توانند به خشک کردن تبخال ها کمک کنند، توصیه می شود.

خنده درمانی واقعی است

لبخندی واقعی و قشنگ می تواند عنصر قدرتمندی باشد. به عنوان مثال، طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، بزرگسالانی که به مدت ۲۰ دقیقه یک ویدئو بامزه را تماشا کرده بودند، در مقایسه با گروه کنترل که طی مدت زمانی مشابه به آرامی سر جای خود نشسته بودند، عملکرد بهتری در آزمون های حافظه داشتند. لبخند نخستین گام به سوی خنده است و به نظر می رسد زیاد کردن ترشح اندورفین و دوپامین در مغز را موجب می شود، که احساس رضایت و خوش حالی را در فرد ایجاد می کند.

لبخند الکی می تواند پیامد داشته باشد

شما می توانید لبخند زدن الکی را کنار گذاشته و به گونه های خود استراحت دهید، لیکن بعضی پژوهش ها نشان داده اند که لبخند زدن اجباری به واقع ایده خوبی نیست. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، نشان داد، افرادی که در تمام طول روز الکی لبخند به لب دارند، نسبت به آنهایی که به واقع و در موارد خاص لبخند می زنند، خود را کمتر درگیر کار احساس می کنند.

هنگامی که الکی لبخند می زنید، یک احساس تنش یا ناآرامی ایجاد می شود که تجربه آن خوشایند نیست. به بیان دیگر، مردم چیزهای الکی را دوست ندارند. می توانید با تجسم خود در حال انجام دادن کاری که به آن علاقه دارید، یک بیان خوش حالی طبیعی داشته باشید.

با کمی دقت به دندان هایتان می توانید پی به سلامت دهان خود ببرید. انواع عارضه ها از جمله وحشت دندانی و تاول تبخالی در

برخی غذاها می توانند به دندان های شما آسیب وارد کنند

غذاها و نوشیدنی هایی که در ادامه به آنها اشاره می شود می توانند به دندان های شما آسیب وارد کنند:

نوشابه های رژیمی: نوشابه های رژیمی به اندازه نوشابه های معمولی می توانند با دندان های شما نامهربان باشند. این نوشیدنی ها اغلب حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک هستند که می توانند مینای دندان را از بین ببرند.

شراب: شراب قرمز می تواند لک شدن دندان ها را موجب شود، این در شرایطی است که تمامی شراب ها اسیدی هستند، از این رو می توانند موجب فرسایش مینای دندان ها شوند و آنها هرچه زیاد مستعد لک شدن و حساسیت شوند.

میوه های خشک: میوه های خشک چسبنده بوده و محتوای قند بالایی دارند که می تواند به پوسیدگی دندان ها منجر شود. عالی ترین گزینه در میان میوه های خشک کشمش است لیکن می تواند رشد بعضی باکتری های دهان را سرکوب کند.

مشکلات متفاوت جهت سلامت دهان و دندان

یخ: جویدن یک ماده سخت می تواند به مینای دندان آسیب وارد کند. بعد به خاطر سلامت دندان ها بهتر است از جویدن یخ یا خوراکی های سخت دیگر پرهیز کنید.

پوره سیب زمینی: غذاهای پر از نشاسته مانند پوره سیب زمینی به دندان ها می چسبند. چیپس سیب زمینی که خرده های آن می تواند درمیان دندان ها گرفتار شود نیز خوراکی خوبی نیست. بعد از خوردن این قبیل غذاها استفاده از نخ دندان جهت خارج کردن ذرات باقیمانده غذا از میان دندان ها را فراموش نکنید.

عصر ایران

واژه های کلیدی: سیب زمینی | دندانپزشک | نخ دندان | سیب زمینی | استفاده | نوشابه | مطالعه | بیماری | لبخند | سلامت | دندان

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>