خانه » خبری و خواندنی » توصیه غلامرضا سازگار به دیگر مردها مداح
 

 

توصیه غلامرضا سازگار به دیگر مردها مداح

همزمان با فرارسیدن ماه عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت(ع)،چند توصیه جهت حفظ معارف اهل بیت (ع) و برپایی صحیح هیئت های عزاداری در ایام محرم بیان کرد.

توصیه غلامرضا سازگار به دیگر مردها مداح

غلامرضا سازگار شاعر و مداح اهل بیت (ع) در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ همزمان با فرارسیدن ایام محرم و برپایی هیئت های عزاداری سیدالشهدا (ع)، در توصیه ای به بانیان برپایی هیئت ها و جوانان هیئتی گفت: در وهله اول، توصیه من به همه مردم، به جهت حفظ وحدت در مراسم‌های عزاداری است و بیشترین روی صحبتم با مردها مداح هست. مداحان را قسم می‌دهم به قرآن که با همان عزاداری سنتی که مدنظر حضرت امام راحل بود، هیئت ها را برگزار کنید.

وی در ادامه بیان کرد: اگر میخواهند عزاداری و مطالب اهل بیت (ع) باقی بماند، این تهاجم فرهنگی که در عرصه مداحی باب شده است است را کنار بگذارید و سبک های آنچنانی را نخوانید و توجه به مداحی و سبک‌های خدا پسندانه داشته باشید. ما هنوز در مداحی های امروزی هم سبک های قدیمی را داریم که زبانزد مردم هست. به همین خاطر، مداحان را قسم می‌دهم که سبک های غیرمتعارف را نخوانند.

توصیه غلامرضا سازگار به دیگر مردها مداح

بزرگترین آفت مداحی، مطالعه نکردن سیره اهل بیت (ع) است

مداح پیشکسوت اهل بیت (ع) با تاکید به مطالعه سیره ائمه معصوم (ع)، درخصوص بزرگترین آفت جامعه مداحی اظهار کرد: از مردها مداح می خواهم که با مطالعه روضه و مرثیه اهل بیت (ع) را بخوانند، روضه و روایات شنیداری را کنار بگذارند. اگر هر روضه و مجلسی را با مطالعه برگزار کنید، بعد از مدتی هر کدام از ذاکران ما، مقتلی سیار خواهند بود. اگر میخواهید فضای مداحی آفت زده نشود، سیره و مقاتل اهل بیت (ع) را به زبان شعر و به صورت منظومه جهت مردم بیان کنید.

عزاداری سیدالشهدا (ع) مختص انسانها نیست

سازگار در آخر با بیان روایتی از امام سجاد (ع)، خاطرنشان کرد: عزاداری جهت سالار شهیدان (ع) فقط مختص ما انسان ها نیست، حضرت زین العابدین (ع) در روایتی بیان می‌کنند:« من فرزند کسی هستم که جنیان بر او گریستند و مرغان جهت او نوحه خوانده‌اند.»، البته باید توجه داشته باشیم که نوحه بخوانیم، نه مطربی و سبک های بیگانه را تقلید کنیم.

گفتنی هست؛ این شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت (ع) چند بیتی از شعرهای خود را جهت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت، به یادگار گذاشت:

همزمان با فرارسیدن ماه عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت(ع)،چند توصیه جهت حفظ معارف اهل بیت (ع) و برپایی صحیح هیئت های عزاداری در ایام محرم بیان کرد.

خون تو خون بهاش، خداوند اکبر است/ اشک غمت به خون شهیدان برابر است

هر جا غم تو نیست، همانجا جهنم است/ هر جا عزای توست، بهشت مکرر است

مادر مرا به اشک غم تو شیر داد/ این اشک نیست بر رخ من، شیر مادر است

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: عزاداری | مطالعه | پیشکسوت | شهیدان | غلامرضا سازگار | مداح پیشکسوت | شاعر اهل بیت | وحدت

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>