خانه » خبری و خواندنی » باب‌الحوائج کربلا , حضرت علی اصغر
 

 

باب‌الحوائج کربلا , حضرت علی اصغر

حضرت علی اصغر، فرزند ابا عبدالله‌ الحسین (ع) و رباب دختر امرء القیس‌بن‌عُدی هست. علی در مدینه متولد شد.

باب‌الحوائج کربلا , حضرت علی اصغر

به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ حضرت علی اصغر در سفر حسینی از مدینه به مکه و از مکه به کربلا همراه کاروان بوده هست. از سن او در هنگام شهادت حدود یک سال (بیش از نه ماه) گذشته هست. وی، باب‌الحوائج کربلاست. حضرت علی اصغر به غربت حسینی لبیک گفت. هنگامی که در میدان کسی نمانده بود و امام حسین (ع) فریاد کشید:هل من ناصرٍ ینصرنی و هل من مُعین یعیننی. (آیا کسی است یاریم کند و پشتوانه‌ام باشد. صدای گریه حضرت علی اصغر برخاست و گویی به این ندا لبیک می‌گفت. امام حسین (ع) او را بر دست گرفت. نشان عطش در صورت و لب‌های وی آشکار بود. نوشته‌اند از فرط عطش بی‌تابی می‌کرد یعنی همچون ماهی افتاده بر ساحل دست و پا می‌زد، امام سوم شیعیان او را به میدان آورد.

عبارات مهم : خوارزمی – کربلا
برخی مقاتل نوشته‌اند امام حسین (ع) فرمود:اگر به زعم شما من گناهکارم این کودک گناهی ندارد و اگر گمان می‌کنید او را بهانه کرده‌ام تا خود به آبی دست یابم خودتان ببرید و سیراب کنید که ناگهان تیر سه شعبه حرمله، گلوی او را نشانه گرفت. فذبح‌الطفل من‌الورید الی‌الورید. امام حسین (ع) خون گلوی بریده حضرت علی اصغر را به آسمان می‌افشاند و می‌گفت:هون علیَ ما نزل بی‌اَنَه بعین‌الله. (چه ساده است بر من هنگامی چشم خدا می‌بیند!

بنابراین گزارش، امام حسین (ع) با غلاف شمشیر حفره‌ای فراهم آورد و حضرت علی اصغر را دفن کرد. آنگاه عرض کرد:خدایا این کودک کمتر از ناقه صالح نیست. ناقه را پی کردند و عذاب شدند. پروردگارا همان‌گونه که عذاب بر قوم ثمود نازل کردی از این قوم انتقام بگیر.

منابع:
۱. مقتل ابومخنف
۲. مقتل‌الحسین خوارزمی
۳. اللهوف
۴. تذکرةالخواص
۵. منتهی‌الآمال
۶. ابصارالعین
۷. اعلام‌الوری
۸. بحارالانوار
۹. فرمان‌الهیجاء
۱۰. لواعج‌الاشجان
۱۱. آینه در کربلاست (محمدرضا سنگری)

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: خوارزمی | کربلا | منابع | آسمان | انتقام | علی اصغر | باب‌الحوائج کربلا | امام حسین

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>