خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » مرزهای خود با شمال عراق را بطور کامل می‌بندیم/ اردوغان
 

 

مرزهای خود با شمال عراق را بطور کامل می‌بندیم/ اردوغان

رییس‌جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) در تصویر العمل به رفراندوم استقلال کردستان عراق، ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن این رفراندوم، اعلام کرد: کشورش هرگز آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

مرزهای خود با شمال عراق را بطور کامل می‌بندیم/ اردوغان

رییس جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) در تصویر العمل به رفراندوم استقلال کردستان عراق، ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن این رفراندوم، اعلام کرد: کشورش هرگز آن را به رسمیت نمی شناسد.

واکنش اردوغان به رفراندوم استقلال کردستان عراق

به نقل از شبکه اسکای نیوز، رجیب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی در استانبول خاطرنشان کرد: همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق غیرقانونی است و ترکیه آن را غیرمشروع می داند و به هیچ وجه آن را به رسمیت نخواهد شناخت. از نظر ما وحدت و تمامیت ارضی عراق بسیار مهم است.

عبارات مهم : رییس جمهور – استقلال
اردوغان همچنین از آمادگی کشورش جهت اعمال تحریم ها علیه کردستان عراق به عنوان اقدامی تنبیهی در پاسخ به این رفراندوم خبر داد و گفت: می خواهم بدانید ترکیه در سطح سیاسی، تجاری و امنیتی هر اقدامی مورد نیاز باشد اتخاذ خواهد کرد. همین حالا هم نیروهای نظامی ما در مرزهای شمال عراق مستقر هستند. کشور عزیزمان ایران هم هر آنچه مورد نیاز باشد انجام می دهد. نیروهای هوایی ترکیه در حال حاضر در آماده باش کامل هستند.

رییس جمهور ترکیه همچنین با اعلام افزایش تحریم ها علیه اقلیم کردستان در آینده اعلام کرد که کشورش مرزهای خود با اقلیم کردستان عراق را به طور کامل می بندد.

وی گفت: مسئولان کردستان عراق باید بدانند نباید بدون هماهنگی تصمیم های احساسی و هیجانی اتخاذ کنند. اسرائیل هم باید به حمایت های دیپلماتیکش از کردستان عراق آخر دهد. در وقت مناسب کارهای بیشتری را اتخاذ خواهیم کرد به چه دلیل که این همه پرسی غیرقانونی است و قانون اساسی عراق هم آن را تایید نمی کند.

رییس جمهور ترکیه تاکید کرد: چنین تحولاتی خطری استراتژیک جهت منطقه و ترکیه هست. ما اجازه تشکیل هیچ کشوری در مرزهای خود را نمی دهیم و با کشور کردها در شمال سوریه مخالفیم. همانطور که با تشکیل کشور کردها در شمال عراق موافق نیستیم لذا جهت حفاظت از خود هر آنچه مورد نیاز باشد انجام می دهیم همانطور که در عملیات سپر فرات علیه تروریست ها عمل کردیم.

رفراندوم غیرالزام آور استقلال در کردستان عراق در میان فشارهای داخلی و خارجی علیه رهبران کرد شمال عراق امروز (دوشنبه) در حال برگزاری هست. این در حالی است که دولت ترکیه علاوه بر افزایش تدابیر امنیتی در مرزها به تحریم این اقلیم ترساندن کرده هست. همچنین کشورهایی چون انگلیس و آمریکا با اعلام مخالفت ارزش با این همه پرسی نسبت به عواقب آن هشدار دادند.

مرزهای خود با شمال عراق را بطور کامل می‌بندیم/ اردوغان

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: رییس جمهور | استقلال | تحریم ها | کردستان | اردوغان | ترکیه | افزایش | خبر

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>