خانه » خبری و خواندنی » نگران پیکره‌ نحیف ادبیات کودک باشیم
 

 

نگران پیکره‌ نحیف ادبیات کودک باشیم

سحر ترهنده گفت: خوب است که پدیدآورندگان ادبیات کودک، با نشرهایی که در حال صدمه زدن به پیکره نحیف ادبیات کودک هستند، همکاری نکنند.

نگران پیکره‌ نحیف ادبیات کودک باشیم

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، سحر ترهنده عضو هیئت مدیره‌ شورای کتاب كودك، در آستانه‌ هفته‌ ملی کودک، در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین چالش یک سال گذشته در حوزه‌ کتاب کودک چیست، گفت: «در حوزه کتاب‌های کودک و نوجوان چالش‌های بسیار از سالیان دور وجود داشته که هنوز هم گریبانگیر ماست. بحث ممیزی‌های سلیقه‌ای، رعایت نكردن حقوق ناشران و پدیدآورندگان، تعداد کم خریداران کتاب، نبود کتابخانه در مدارس، حجم بالای کتاب‌های بازاری و بی کیفیت و… ولی چالش اساسی یکی دو سال اخیر ادبیات کودک به نظر من، عوض کردن مسیر ناشران کتاب‌های کمک درسی و کنکور به سمت تولید کتاب کودک است.

وی یادآور شد: این که به چه دلیل به یک‌باره ناشران کتاب‌های کنکور و کمک درسی علاقه‌مند به حضور در این بازار شده‌اند، خود جای بررسی و واکاوی دقیق دارد. ولی آنچه از آثار تولید شده است مشخص هست، این ناشران اطلاع درستی از ادبیات کودک و نوجوان و نیازها و علایق این گروه مخاطب ندارند. از متخصصان این حوزه جهت تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بهره نگرفته‌اند، سرعت و کمیت برایشان هدف است ظاهرا و نه کیفیت آثار، احترامی جهت حقوق ناشران و پدیدآورندگان قائل نیستند و به آسانی آثار نشرهای متفاوت را بازنشر می‌کنند (کارهایی که ناشران مطرح ادبیات کودک آن‌ها را تولید یا کپی‌رایت اثر را خریده‌اند).»

ترهنده ادامه داد: «این ناشران به علت امکانات مالی فراوان (به جهت کار در حوزه کتاب‌های کمک درسی و کنکور) می‌توانند آثار خود را در رسانه‌ها تبلیغ کنند و این امر مسابقه و امکان فروش را جهت ناشران شخصی که در حال تولید آثار با کیفیت هستند، سخت می‌کند. از همه مهم‌تر تولید حجم زیادی کتاب شتاب‌زده و با حداقل کنترل کیفی باعث خواهد شد مخاطبان اندک کتاب‌های کودکان به مرور اعتماد و علاقه‌شان به خواندن کم شود یا در آینده نزدیک با حجم بالای مخاطب با سلیقه‌ای بازاری و سطحی مواجه شویم!»

نگران پیکره‌ نحیف ادبیات کودک باشیم

ترهنده تاكيد كرد: «خوب است که پدیدآورندگان ادبیات کودک تا جایی که برایشان امکان دارد، نسبت به گزینش ناشر حساس باشند و با نشرهایی که در حال صدمه زدن به پیکره نحیف ادبیات کودک هستند، همکاری نکنند. نقدها و نظرها با صراحت طرح شود و افراد به حقوق فردی و صنفی خود آگاه باشند و پيگیر این حقوق باشند.»

گفتنی هست؛ برنامه‌های روز جهانی و هفته ملی کودک از ۱۵ تا ۲۱ مهر در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

سحر ترهنده گفت: خوب است که پدیدآورندگان ادبیات کودک، با نشرهایی که در حال صدمه زدن به پیکره نحیف ادبیات کودک هستند، همکاری نکنند.

عوض کردن مسیر ناشران کتاب‌های کمک درسی به سمت تولید کتاب کودک

واژه های کلیدی: کودکان | امکانات | مخاطب | ادبیات ایران | ادبیات کودک و نوجوان | کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>