خانه » خبری و خواندنی » باید به الگوی ثابتی جهت برگزاری جشنواره فیلم فجر برسیم
 

 

باید به الگوی ثابتی جهت برگزاری جشنواره فیلم فجر برسیم

کارگردان سینما به تحلیل و بررسی بعضی از اتفاقات و کلا چارچوب برگزاری جشنواره فیلم فجر پرداخت.

باید به الگوی ثابتی جهت برگزاری جشنواره فیلم فجر برسیم

مسعود مددی کارگردان فیلم‌های سینمایی، درخصوص تفکیک و یا ادغام فیلم اولی‌ها با بخش مسابقه مهم جشنواره فیلم فجر به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ گفت: با توجه به تجربه‌های شخصى‌ام از دوره‌های متفاوت جشنواره، تفکیک فیلم‌های سینمایی در جشنواره فجر در ديده شدن فيلم‌ها در جشنواره، پخش و اکران آن تاثير مي‌گذارد؛ وقت بیشتری جهت دیده‌شدن فیلم اولی‌ها به وجود خواهد آمد و نگرانى جدى فيلمسازان اول تا حدودى رفع می‌شود.

وی بیان کرد: بعد از سی و پنج دوره تاسف‌آورترین توصیه عدم دستیابی به یک الگو و ساختار ثابت و منسجم جهت برگزاری جشنواره هست. نبودن انسجام و ثبات در برگزاری جشنواره، باعث می شود هر تصمیمی اخذ شود، بی‌ثبات باشد و تضمينی جهت ماندگاری‌اش نباشد.

مددی ادامه داد: با توجه به شرایط سینمای ایران، به نظر می‌رسد دو راه زیاد نداریم، اول اینکه جشنواره را کم اهمیت‌تر کنیم و با وجود وضعيت آشفته و بى ثبات فعلى، آن را مهم‌تر جلوه بدهیم.

باید به الگوی ثابتی جهت برگزاری جشنواره فیلم فجر برسیم

این کارگردان اظهار کرد: جهت کم اهمیت کردن جشنواره، شاید بشود پیشنهاد حذف جوایز را داد تا در برنامه‌ریزی تازه وقت بیشتری جهت دیده شدن فیلم ها رقم بخورد.

مددی افزود: البته شاید با حذف کامل جوایز، بعضی فیلم‌ها اصلا میل به حضور در جشنواره نداشته باشند و یا از طرفی ممكن است با برنامه ريزى متفاوت وقت دیده شدن بیشتری جهت برخى آثار ديگر در فضايى آرام و بى حاشيه رخ دهد، ولی به هر صورت در اين شكل از اهمیت چیزی به عنوان جشنواره رقابتی، با این توصیف‌ها دیگر وجود نخواهد داشت و یا از آن کاسته می‌شود.

این کارگردان ادامه داد: توصیه دوم مهم‌تر نشان دادن جشنواره است که با يك ساز‌و‌كار بسيار جدى و كارشناسى شده است و با الگو قرار دادن جشنواره‌های جهانی و تجربه‌هاى معتبر می‌توان جشنواره‌ای موفق و با ثبات در چارچوب فضاى ايرانى برگزار کرد، که البته اين در صورتى است كه اراده جدى براى داشتن چنين فضاى معتبرى وجود داشته باشد.

مددی در آخر خاطرنشان کرد: درست یا غلط هر ساله در وقت اجرای جشنواره فجر، چند فیلم سینمایی بیرون از جشنواره در انتظار اکران می‌مانند، چراکه این امكان بطور طبيعى عالی ترین وقت جهت دیده شدن و اکران فیلم‌های خود می‌دانند، اساسا چون جشنواره نتوانسته به عنوان الگویی دائم جهت خودش را تثبيت كند، موفق نشده مانع انتظارهای بوجود آمده شود.

کارگردان سینما به تحلیل و بررسی بعضی از اتفاقات و کلا چارچوب برگزاری جشنواره فیلم فجر پرداخت.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: جشنواره فیلم | کارگردان فیلم | برگزاری جشن | اکران فیلم | سینمایی | جشنواره | کارگردان | برنامه | جشنواره | برگزاری | برنامه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>