خانه » خبری و خواندنی » زندگی نامه پیرغلام اهل بیت حاج محمد مرزوق
 

 

زندگی نامه پیرغلام اهل بیت حاج محمد مرزوق

حاج محمد مرزوق پیرغلام اهل بیت (ع) از کربلا به کشور عزیزمان ایران آمد و سینه زنی سنتی را بنیان کرد.

زندگی نامه پیرغلام اهل بیت حاج محمد مرزوق

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ حاج محمد مرزوق طلبه اهل کربلا بود که از عراق به کشور عزیزمان ایران آمد و شیوه سینه زنی سنتی را در کشور عزیزمان ایران بنیان کرد.

در حدود صد و سی سال پیش هیئت بزازهای بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران از حاج مرزوق دعوت می‌کنند تا به کشور عزیزمان ایران بیایند ولی او قبول نمی‌کند ولی در پی دعوت دوم که از سوی هیئت بنی فاطمه صورت می‌گیرد، در سال ۱۲۷۰ هجری شمسی، حاج محمد مرزوق عرب حائری از کربلا راهی کشور عزیزمان ایران می‌شود.

زندگی نامه پیرغلام اهل بیت حاج محمد مرزوق

در کتاب «عشق، ادب، اخلاص»، سید حسن معطر از مداحان قدیمی خاطره ای را از حاج مرزوق اینگونه بیان می‌کند: « کوچک که بودم به هیأت «بنی فاطمه» می رفتیم. یک بار جوانی وسط سینه زن ها دائم شوخی می کرد و می خندید که حاج مرزوق از آن جوان ناراحت شد و خطاب به او گفت: «ساکت! اینقدر نخند»، جوان بعد از خطاب محمد مرزوق، دیگر نتوانست حرف بزند و تا آخر مراسم ساکت بود. هفته بعد که به هیأت رفتیم، آن جوان همراه مادرش به آنجا آمد و به حاج مرزوق گفت: «پسرم را لال کرده ای، باید این لالی را از او بگیری»، حاج مرزوق به میان سینه زن ها رفت و از درخواست کرد که هر کس سید نیست از اتاق خارج شود. آن شب، سید های هیأت آنقدر سینه زدند و ذکر یازهرا (س) را تکرار کردند که به یک باره دیدیم همان جوان هم به میان سینه زن ها آمد و شروع به ذکر گفتن کرد.»

سینه زنی تهرانی های قدیم تا قبل از نقل مکان مرحوم حاج مرزوق حائری از کربلا به تهران، اینگونه بود که اصطلاحا سه ضرب و بی وقفه سینه می‌زدند. مرحوم حاج مرزوق بنیان‌گذار سینه زنی سنتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. اوج تکامل این سبک، در دوره مرحوم شاه حسین و مرحوم ناظم شکل گرفت. ایشان از بنیانگذاران سنت “چهارپایه” در شبهای مسلمیه حرم عبدالعظیم حسنی(ع)بودند. بسیاری از مداحان قدیمی، همچون حاج اکبر ناظم، مرحوم شاه حسین، حاج محمد علامه و حاج محمد علی اسلامی شاگردان حاج مرزوق بودند.

یکی از اهل معنا در خصوص برزخ ایشان می‌گوید: «پس از اینکه حاج محمد مرزوق را در جوار آقا بزرگ تهرانی دفن کردند، یکی از مؤمنان در عالم رویا، آقا بزرگ را در خواب می‌بیند و به او می‌گوید که: «چه خوب که حاج مرزوق را در جوار شما دفن کرده‌اند.» که آقا بزرگ در پاسخ گفت: «این گونه هم که فکر می‌کنی نیست، هنگامی که حاج مرزوق را در اینجا دفن کردند، امام حسین (ع) او را با خود بردند.»

انتهای پیام/

حاج محمد مرزوق پیرغلام اهل بیت (ع) از کربلا به کشور عزیزمان ایران آمد و سینه زنی سنتی را بنیان کرد.

بیوگرافی حاج محمد مرزوق

واژه های کلیدی: تهرانی ها | کربلا | ایران | تهرانی | پیرغلامان حسینی | عزاداری حسینی | هیأت | محرم

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>