خانه » خبری و خواندنی » ممنوعیت مسافرتی ترامپ فردا منقضی می‌شود
 

 

ممنوعیت مسافرتی ترامپ فردا منقضی می‌شود

ممنوعیت‌های مناقشه برانگیز دونالد ترامپ علیه سفر اتباع شش کشور مسلمان به آمریکا در حالی فردا (یکشنبه) منقضی می‌شود که هنوز مشخص نیست آیا درب‌های آمریکا مجدداً به روی این شش کشور باز خواهد شد یا خیر.

ممنوعیت مسافرتی ترامپ فردا منقضی می‌شود

ممنوعیت مسافرتی ترامپ فردا منقضی می شود

ممنوعیت های مناقشه برانگیز دونالد ترامپ علیه سفر اتباع شش کشور مسلمان به آمریکا در حالی فردا (یکشنبه) منقضی می شود که هنوز مشخص نیست آیا درب های آمریکا مجدداً به روی این شش کشور باز خواهد شد یا خیر.

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، براساس سیاست های دیپلماتیک باید سفارتخانه ها یا نمایندگان آمریکا در این شش کشور شامل سوریه، ایران، لیبی، سومالی، سودان و یمن اعطای روادید به اتباع آنها که قصد سفر به آمریکا به هدف کار، تحصیل، تفریح یا مهاجرت را دارند از سر بگیرد ولی بعضی تصور می کنند که دولت ترامپ مصمم است وعده انتخاباتی اش جهت جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا را همچنان عملی کرده و این ممنوعیت ۹۰ روزه را دست کم تا زمانی که دادگاه عالی آمریکا ماه آینده میلادی راجع به آن حکم دهد، تمدید کند.

عبارات مهم : دونالد ترامپ – دولت ترامپ
این ممنوعیت در ابتدا شامل عراق نیز بود و شامل ممنوعیت ۱۲۰ روزه همه پناهجویان به آمریکا نیز می شود و نخستین بار ترامپ در تاریخ ۲۷ ژانویه یک هفته بعد از آنکه مدیر جمهور آمریکا شد این ممنوعیت را اعلام کرد. به دنبال این ممنوعیت آشوب هایی در فرودگاه های آمریکا ایجاد شد و تصویر العمل سیاسی شدیدی علیه آن به راه افتاد و چندین شکایت نیز از جانب گروه های آزادی مدنی و حامی مهاجران علیه آن مطرح شد و بعد از آن دادگاه جلوی آن را گرفت.

دولت ترامپ علت این ممنوعیت را “حفاظت از امنیت ملی” اعلام کرده و گفته بود که باید این شش کشور فرایندهای بررسی سوابق کافی داشته باشند تا جلوی ورود تروریست ها به آمریکا را بگیرند. ولی منتقدان گفتند که چنین تصمیمی به نوعی وعده ترامپ جهت “ممنوع کردن ورود مسلمانان” را عملی کرده که از نظر دادگاه ها مغایر با قانون اساسی است لیکن موجب تبعیض علیه یک مذهب می شود.

بعضی ایالت های آمریکا نیز جهت جلوگیری از این ممنوعیت دست به شکایت زدند چراکه گفته اند این ممنوعیت جلوی ورود افراد دارای ویزای قانونی اعضای خانواده ها، شهروندان آمریکایی، دانشجویان دانشگاه ها و کارگران خارجی شرکت های آمریکایی را گرفته هست. کاخ سفید بعد از شکست خوردن در دادگاه های تجدیدنظر در تاریخ ۶ مارس از یک ممنوعیت بازبینی شده است رونمایی کرده و کشور عراق و افرادی که پیش از این روادید داشته اند را معاف کرد. این ممنوعیت تازه نیز ۹ روز بعد از سوی یک قاضی در هاوایی معلق شد. دولت ترامپ مجدداً در دو دادگاه تجدیدنظر شکست خورد و از این بابت خشمگین شده است و به سراغ دادگاه عالی رفت.

در تاریخ ۲۶ ژوئیه دادگاه عالی حکم داد: بخشی از این ممنوعیت اجرایی شود و با پیگیری به درخواست تجدیدنظر کاخ سفید در ماه اکتبر موافقت کرد. بعد از آن ترامپ اعلام کرد که یک پیروزی قانونی و سیاسی به دست آورده و صدور روادید جهت این شش کشور را متوقف کرد. در آن وقت با این حال مساله مضحک این بود که ممنوعیت ۹۰ روزه دو ماه بعدش منقضی می شد. کاخ سفید اعلام نکرده که با منقضی شدن این ممنوعیت در روز یکشنبه چه اقدامی انجام خواهد داد.


منبع: ایسنا

واژه های کلیدی: دونالد ترامپ | دولت ترامپ | مسلمانان | آمریکایی | قانونی | دادگاه | آمریکا | ممنوعیت | جلوگیری | سیاسی | تاریخ

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>