خانه » خبری و خواندنی » بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره هستیم / بارزانی
 

 

بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره هستیم / بارزانی

رئیس اقلیم کردستان عراق فشارهای بین‌المللی جهت لغو همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را که قرار است دوشنبه برگزار شود، رد کرد و گفت، کردها آماده پرداختن هر بهایی برابر آزادی هستند.

بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره هستیم / بارزانی

بارزانی: بعد از ۲۵ سپتامبر آماده مذاکره هستیم

مدیر اقلیم کردستان عراق فشارهای بین المللی جهت لغو همه پرسی استقلال کردستان عراق را که قرار است دوشنبه برگزار شود، رد کرد و گفت، کردها آماده پرداختن هر بهایی برابر آزادی هستند.

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، مسعود بارزانی، مدیر اقلیم کردستان عراق در تصویر العمل به بیانیه شورای امنیت راجع به همه پرسی استقلال کردستان عراق در میان طرفدارانش در اربیل گفت: همه پرسی استقلال در موعد خود برگزار می شود و تصمیم دست خود مردم هست. این همه پرسی تنها جهت تعیین مرزها یا تحمیل یک واقعیت نیست. ما مخالفت کشورهای دیگر با برگزاری همه پرسی را رد می کنیم.

عبارات مهم : مسعود بارزانی – کشورهای دیگر
وی افزود: از بغداد و جامعه جهانی دعوت می کنیم بعد از ۲۵ سپتامبر بیایند و با ما بر سر مرزهای مورد مناقشه، نفت، گاز، آب و همه چیز مذاکره کنند. مسعود بارزانی در جمع حامیان خود تاکید کرد: قطع بودجه از سوی بغداد به منزله عملیات انفال حدید علیه کردستان هست. بارزانی در این صحبت تلاش کرد بغداد و جامعه جهانی را مطمئن سازد که همه پرسی با هدف احترام به حق کردها در استقلال است.

وی تاکید کرد: اقلیم طی ۲۵ سال گذشته روابط خوبی با کشورهای همجوار داشت. وی همچنین از ائتلاف بین المللی در جنگ علیه داعش تقدیر کرد و گفت: نیروهای پیشمرگ فداکاری زیادی داشتند ولی بغداد آنها را رها کرد.

وی خواستار برخورد به نحو احسن با آوارگان در کردستان عراق شد. وی خطاب به طرفدارانش گفت: شما باید روز ۲۵ سپتامبر به پای صندوق های رای بروید و سرنوشتتان را تعیین کنید. کشور شما یک کشور فدرال دموکرات خواهد بود.

آخرین هشدار ترکیه به بارزانی

این در حالی است که در آنکارا، شورای امنیت ملی ترکیه لغو همه پرسی را خواستار شد و بار دیگر آن را غیرقانونی و غیرقابل قبول خواند. این شورا در آخر نشست خود به ریاست رجب طیب اردوغان، مدیر جمهوری ترکیه در بیانیه ای تاکید کرد، دولت اقلیم کردستان باید از این تصمیم صرف نظر کند تا اینکه وقت آن برسد.

بکر بوزداغ، سخنگوی قوه مجریه ترکیه اظهار داشت: جهت آخرین بار از کردستان عراق می خواهیم عقلانی واکنش‌ کرده و فکر برگزاری همه پرسی را از سرش بیرون کند. ما همچنین مخالف تعویق برگزاری همه پرسی هستیم باید این همه پرسی جهت هر لحظه لغو شود. بوزداغ افزود: دوست نداریم تحریمی را اعمال کنیم ولی اگر مورد نیاز باشد این کار را خواهیم کرد. دولت ترکیه در این نشست مجموعه تدابیری را در تصویر العمل به همه پرسی اتخاذ کرد که فعلا از افشای آنها امتناع کرده و گفته، هنوز سریع است راجع به آن صحبت شود.

بوزداغ تاکید کرد: همه راه ها را در صورت برگزاری یا لغو همه پرسی بررسی کردیم ترکیه براساس منافع ملی خود تصمیم می گیرد و طرح هایی جهت رویارویی با تمام خطرات دارد امیدواریم مجبور نشویم از این راه حل ها استفاده کنیم.

سخنگوی دولت ترکیه افزود: همه پرسی تهدیدی مستقیم بر امنیت ملی ترکیه و وحدت عراق و حاکمیت ملی آن هست. علاوه بر اینکه باعث تنش زیاد در منطقه شده است و عواقب خطرناکی دارد که قابل آینده نگری نیست.

وی افزود: تمامی کشورهای همجوار عراق همه پرسی را رد می کنند و این در حالی است که تنها کردها در اقلیم کردستان نیستند بلکه عراق و ترکمان ها نیز باید نظر خود را بگویند. وی مخالفت خود را با تعویق وقت اجرای همه پرسی اعلام کرد و گفت: این همه پرسی هرگز نباید برگزار شود.


منبع: ایسنا

واژه های کلیدی: مسعود بارزانی | کشورهای دیگر | استقلال | کردستان | برگزاری | ترکیه | بغداد | امنیت | مذاکره

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>