خانه » خبری و خواندنی » آيين نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت برگزار شد
 

 

آيين نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت برگزار شد

آیین نکوداشت محمود فرشچیان به همراه رونمایی از آثار وی، با حضور وزير ارشاد در تالار وحدت برگزار شد.

آيين نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت برگزار شد

به گزارش حوزه تجسمی گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ مراسم نكوداشت محمود فرشچیان با حضور جمعی از هنرمندان، چهره‌های فرهنگی و هنری، نمایندگان مجلس و مسئولان فرهنگی در تالار وحدت برگزار شد.

سيد عباس صالحی وزير ارشاد، حجت الاسلام و المسلمين ابوترابی فرد، حجت الاسلام و المسلمين محمود دعایی، احمد مسجد جامعی، علی مرادخانی، احترام برومند، مسعود فروتن، جمعی از صورت های معروف نقاشی و نگارگری در اين مراسم حضور داشتند.

وزير ارشاد: محمود فرشچيان نماينده هنر ايرانی است

در اين مراسم، سيد عباس صالحی‌ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی راجع به محمود فرشچيان گفت: محمود فرشچيان نماينده هنر ایرانی هست. هنر او، نه تنها در ميان اهالی هنر كه در ميان مردم هم شناخته شده است هست. او هنرمندی است که توانست، مرز ميان عوام و فواید را از بين ببرد و همگان را مجذوب خود كند.

وی افزود: عامه مردم هنر او را درونی كردند و اهال‍ی خاص هنر و فرهنگ با هنر او انس گرفتند و تعامل كردند. فرشچيان نشان داد که مدرن‌ترین نمادها را چگونه می توان با ریشه‌های سنتی ترکیب کرد و در واقع هنر او پيوندی از سنت و مدرنيته هست. محمود فرشچیان در غرب زندگی كرده است ولی همواره نماینده کشور عزیزمان ایران بود. اینکه انسان بتواند ریشه در خاک و آيين و سنت‌هايش داشته باشد و در عين حال از زمانه عقب نماند، هنر اندکی نیست. فرشچیان جهت ما نماد کشور عزیزمان ایران است.

آيين نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت برگزار شد

مرادخانی: بايد شرايط مورد نیاز را جهت تعالی هنر كشور فراهم كنيم

در اين مراسم همچنين، علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد بر صحنه رفت و گفت: هر لحظه گفته ایم که باید جهت بزرگان هنر کشور در حضور خودشان بزرگداشت بگیریم. خوشحالم که این اتفاق جهت مرد بزرگ نگارگری کشور عزیزمان ایران افتاد.
وی افزود: خیلی خوب است که با وجود مسائل عرصه هنر، چنین اتفاقات خوشایندی هم می‌افتد و از صورت های معروف بزرگ تجليل می‌شود. نکات زیادی راجع به فعالیت های محمود فرشچیان وجود دارد و ما باید این نکات ارزنده را به نسل آینده انتقال بدهیم. ما باید ستارگان هنر کشور عزیزمان ایران را آن طور که شایسته هست، معرفی کنیم. باید شرایط مورد نیاز را جهت تعالی هنر کشور فراهم کنیم.
سپس یدالله کابلی از صورت های معروف عرصه خوشنويسی بر صحنه رفت و اظهار کرد: محمود فرشچیان با کارنامه درخشان خود، دردانه این هنر است و نامی بلدآوازه در فرهنگ و هنر ماست. او دنیایی از خلاقیت را با هوشیاری عرضه کرده است و بیش از نیم قرن مایه عزت و آبروی ما در دنیا بوده هست. هنر نگارگری او پر رمز و راز و چند بعدی است و جان هر بیننده ای را مجدوب و مدهوش خود می کند. او با جانی شیفته و عقل سرخ این هنر را متجلی می سازد.

احمد مسجدجامعی: فرشچیان بيش از آنكه هنر بيافريند، آن را کارگردانی می‌کند

سپس، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران بر صحنه رفت و راجع به محمود فرشچيان گفت: محمود فرشچیان، خیلی صفای باطن دارد؛ خیلی دریادل و تواناست. او حدود سی سال است که در کشور عزیزمان ایران زندگی نمی کند ولی هنگامی او را می بینیم، انگار زندگی اش در کشور عزیزمان ایران هست. واکنش‌ و ظاهرش نمودی از حضور او در کشور عزیزمان ایران و روح ایرانی اوست. من این حس را در کسی ندیدم، دوری در عین نزدیکی. او هر لحظه مدافع حقوق و فرهنگ ایرانيان است.

وی تاكيد كرد: محمود فرشچيان تنها متعلق به اهالی فرهنگ و هنر نيست بلكه به همه ايرانيان تعلق دارد. او جهت تاريخ، فرهنگ و هنر ايرانی ارزش قائل هست. محمود فرشچیان بيش از آنكه هنر بيافريند، آن را کارگردانی می‌کند.

آیین نکوداشت محمود فرشچیان به همراه رونمایی از آثار وی، با حضور وزير ارشاد در تالار وحدت برگزار شد.

سپس محمود فرشچيان روی صحنه آمد و ضمن تشكر از برگزاركنندگان اين مراسم گفت: جهت همه ايرانيان و هموطنانم آرزوی سلامتی و موفقيت دارم.

پس از آن با حضور جمعی از صورت های معروف از اثر جديد استاد محمود فرشچیان شامل گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر کشور عزیزمان ایران به نویسندگی و کارگردانی امیر صبوری، در قالب لوح فشرده، دیوان حافظ به خط استاد رسول مرادی و نگارگری استاد فرشچیان و کتاب سلطان سریر صبح خیزان اثر استاد اسرافیل شیرچی رونمایی شد.

این کتاب نفیس در برگیرنده آخرین آثار استاد محمود فرشچیان هست. چاپ تازه‌ترین کتاب استاد فرشچیان نزدیک به چهار سال طول کشید.

انتهای پيام/

آيين نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت برگزار شد

تازه‌ترين اثر استاد نگارگری ايران رونمايی شد

آیین نکوداشت محمود فرشچیان به همراه رونمایی از آثار وی، با حضور وزير ارشاد در تالار وحدت برگزار شد.

واژه های کلیدی: محمود فرشچیان | استاد فرشچیان | تالار وحدت | کارگردانی | ایرانی | فرهنگ | زندگی | ایران

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>