خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » دانستنی های بافایده راجع به ارتودنسی
 

 

دانستنی های بافایده راجع به ارتودنسی

اصلاح ناهنجاری های دندان و فک با درمان به وسیله ارتودنسی صورت می گیرد که بی بی نیمز در این مقاله شما را

دانستنی های بافایده راجع به ارتودنسی

اصلاح ناهنجاری های دندان و فک با درمان به وسیله ارتودنسی صورت می گیرد که بی بی نیمز در این مقاله شما را با انواع ارتودنسی و وقت و سن مناسب جهت ارتودنسی آشنا می کند و اطلاعات بافایده راجع به ارتودنسی به شما ارائه می دهیم.

عوارض عدم درمان ارتودنسی چیست؟

دانستنی های بافایده راجع به ارتودنسی

منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده است و ثابت می گردند. به این نگین ها براکت می گویند. این روش درمانی علی رغم درمانهای متحرک، وابسته به همکاری بیمار نمی باشد.
به گزارش بلاغ، حرکت دندان ها در فضای مناسب، تنظیم دندانهای شلوغ و اصلاح روابط دندانهای دو فک می باشد. دندان ها به این علت نامرتبند که یا شخص سایز فکش کوچک است و یا سایز دندان هایش درشت می باشد و جهت مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی ثابت یا متحرک نیاز به ایجاد فضای مورد نیاز جهت وارد کردن دندان های خارج از قوس به داخل قوس دندانی داریم. در ادامه این مطلب را به نقل از بیتوته بخوانید.

ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت (Fixed orthodontics)

عبارات مهم : دندانپزشکی – رویش دندان
منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده است و ثابت می گردند. به این نگین ها براکت می گویند. این روش درمانی علی رغم درمانهای متحرک، وابسته به همکاری بیمار نمی باشد.

درمان ارتودنسی ثابت

اصلاح ناهنجاری های دندان و فک با درمان به وسیله ارتودنسی صورت می گیرد که بی بی نیمز در این مقاله شما را

در درمانهای ارتودنسی ثابت می توان ماهی یک میلیمتر دندان را حرکت داد و این امر در بعضی مقاطع درمانی چندان مشهود نخواهد بود. در بعضی از موارد از بیمار براساس نوع ناهنجاری دندان کشیده می شود. در این گونه از بیماران در چند جلسه اول حرکت دندان ها بخوبی مشهود است و دندان ها به جای فضای خالی حرکت داده می شوند که از نظر بیمار به خوبی قابل مشاهده هست. بیمار می بایست ماهی یک بار جهت درمان ویزیت شود.

در هر جلسه بعد از فعال کردن کش ها، سیم ها و یا فنر ها ممکن است بیمار مقداری درد داشته باشد که به مرور وقت در هفته اول کم کردن می یابد. گاهی در بین جلسات معاینه به علت حرکت دندان ها ممکن است مقداری از انتهای سیم ها از آخرین دندان خارج شود و باعث احساس تیزی و آزار گونه بیمار شود که در این صورت نیاز است بیمار وقت اورژانس گرفته و سریعتر از موعد مقرر به مطب مراجعه نماید تا انتهای سیم کوتاه شود.

در مرحله ارتودنسی ثابت براکت ها بر روی دندان ها چسبانده می شوند و یک سیم از بین براکت ها گذرانده می شود که با کش های بسیار ظریف به براکت ها انداخته می شود. این کش ها می توانند سفید و یا رنگی باشند. این کش ها در هر جلسه تعویض می شود، ولی سیم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم تا انتهای دوره درمانی در دهان باقی می مانند.

در بعضی از موارد نیاز است که از بیمار دندان کشیده شود که براساس نوع ناهنجاری، شدت ناهنجاری، سن مراجعه بیمار، می تواند هر نوع دندانی باشد که معمولاً آسیاهای کوچک فک بالا و پایین می باشد. ولی به عنوان یک قانون هرگز نباید دندانهای نیش کشیده شود حتی اگر کاملاً بیرون زده و یا نهفته باشند مگر شرایط به گونه ای باشد که دندان نیش نهفته در موقعیتی قرار گرفته باشد که امکان حرکت دادن آن وجود نداشته باشد.

معمولاً دندانهای آسیای کوچک کشیده می شوند و دندان نیش در فضای مناسب قرار داده می شود. گاهی براساس شرایط موجود ممکن است یک دندان ثنایا از فک پایین در قسمت جلو کشیده شود. فواصل دندانی کشیده شده است با رفع شلوغی دندانهای دیگر و یا با عقب بردن دندانهای قدامی فک بالا و پایین پر می شوند. فواصل ایجاد شده است در اثر کشیدن دندان ها با حرکت سایر دندان ها در آخر درمان به طور کامل بسته می شود و بیمار مشکلی از نظر داشتن فضا بین دندانها، نخواهد داشت.

معمولاً بیماران دلواپس هستند که در صورت کشیده شدن دندان ها فضای آن ها خالی می ماند، ولی در صورتی که دستور کشیدن دندان به درستی داده شده است باشد این نگرانی بی مورد هست. در اثر درمان ارتودنسی و حرکت دندان ها به فضای دندان کشیده شده، ممکن است فضا جهت رویش دندانهای عقل محیا گردد. کشیدن دندان عقل یا مولر سوم باعث مرتب شدن دندانهای جلو نمی شود و از فضای دندان عقل یا مولر سوم نمی توان جهت منظم کردن دندانهای نیش یا قدامی استفاده کرد.

دانستنی های بافایده راجع به ارتودنسی

به شرط وجود سلامت لثه ها و بافت های نگه دارنده دندان ها امکان حرکت دندان ها با ارتودنسی ثابت در هر سنی وجود دارد. گرچه با زیاد کردن سن مختصری سرعت حرکت دندان ها کم کردن می یابد. ولی به عنوان یک قانون کلی بهتر است بیمار قبل از بلوغ ویزیت شود تا بتوان از رشد فکین در جهت رفع ناهنجاری کمک گرفت.

ارتودنسی ثابت به علت پیچیدگی و نیاز به ظرافت کاری بالاتر، طولانی بودن مدت درمان، در دوره دندانپزشکی عمومی آموزش داده نمی شود و آموزش آن فقط در دوره تخصصی ارتودنسی انجام می شود؛ بنابراین بایستی جهت درمان با ارتودنسی ثابت فقط به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

اصلاح ناهنجاری های دندان و فک با درمان به وسیله ارتودنسی صورت می گیرد که بی بی نیمز در این مقاله شما را

مدت درمان ارتودنسی ثابت

طول درمان ارتودنسی ثابت به طور میانگین ۲ سال می باشد، ولی براساس نوع ناهنجاری بیمار و شدت مسئله می تواند زیاد هم بشود.

دانستنی های بافایده راجع به ارتودنسی

در طول درمان اتودنسی ثابت از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

بیمار در هنگام دوره درمانی ثابت نباید غذاهایی با قوام سفت مثل ته دیگ، بلال، میوه های هسته دار، زیتون و … را استفاده نماید. در غیر این صورت براکت از دندان جدا می شود که می بایست براکت جدیدی جهت بیمار چسبانده شود که این امر می تواند باعث طولانی شدن وقت درمان و آسیب به دندان گردد. در این دوره بیمار از نظر بهداشت، به مواظبت های خاصی نیاز دارد تا از ایجاد عوض کردن رنگ و پوسیدگی در دندان ها جلوگیری به عمل آید.

عوارض عدم درمان ارتودنسی

– اشکال در جویدن و هضم غذا را به همراه دارد.

– به خاطر فشار اضافی به لثه، دندان ها لق می شوند.

– به خاطر سایش غیر طبیعی، دندان ها ضعیف می شوند.

– می تواند باعث سردردهای مزمن یا دردهای صورت شود.

– گاهی به علت تنگی فک، مسائل تنفسی مانند تنفس از طریق دهان ایجاد می شود.

– گاهی به علت تنگی فک انحراف در فک و عدم تقارن صورت ایجاد می شود.

دندان ها به آسانی تمیز نمی شوند و در نتیجه پوسیدگی و مسائل لثه را به همراه خواهد داشت.

– گاهی به علت جفت نشدن صحیح دندانها، گاز گرفتن مکرر زبان یا گونه پیش می آید.

– ممکن است موجب ایجاد ناراحتی مفصل گیجگاهی

– فکی شود که احتمال دارد با مسائل شنوایی نیز در ارتباط باشد.

سن مناسب ارتودنسی

درمان بستگی به نوع ناهنجاری، شدت مسئله دارد. اگر سن بیمار کمتر باشد درمان راحت تر، کوتاه تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود. در بیمارانی که دارای مسئله فکی هستند حتما باید بیمار را قبل از بلوغ معاینه کرد. در مورد پسر ها ۹ سالگی و در مورد دختر ها ۸ سالگی معمولا مناسب ترین وقت است.

براساس نوع ناهنجاری می توان سریعتر هم انجام شود به عبارت دیگر در بعضی از موارد باید درمان را حتی سریعتر از ۸ – ۹ سالگی شروع کرد که نوع ناهنجاری تعیین کننده آن هست. اگر متخصص ارتودنسی در بیمار مسئله فکی را تشخیص دهد، باید با کمک دستگاه های ارتودنسی مسئله فکی بیمار درمان شود چراکه در صورت عدم درمان در وقت مناسب، دیگر نمی توان مسئله بیمار را فقط با ارتودنسی درمان کرد و بیمار نیاز به جراحی فک خواهد داشت؛ بنابراین ویزیت به موقع در درمان ناهنجاری های دندان و فک بسیار اهمیت دارد، ولی اگر بیمار دارای مسئله فکی نباشد و فقط دندان های او نیاز به درمان جهت ردیف شدن داشته باشند در آن موقع می توان درمان را در هر سنی انجام داد گرچه در آن شرایط هم بهتر است درمان را در محدوده ۱۰ تا ۱۲ سالگی شروع کرد؛ بنابراین بیماری که مسئله دندانی دارد، می تواند درمان را در هر سنی به شرطی که مسائل لثه ای نداشته باشد انجام دهد، ولی اگر مسئله فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشد دیگر درمان ارتودنسی به تنهایی موثر نخواهد بود و در آن وقت بیمار نیاز به جراحی به همراه ارتودنسی خواهد داشت. اگر مسئله فکی بیمار در سنین قبل از بلوغ تشخیص داده شود می توان با ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی فک، بیمار را درمان کرد. مجدداً تاکید می شود اگر بیماران که مسئله اسکلتی در فک هایشان دارند، در سنین رشد و قبل از بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند، درمان موفق تری خواهند داشت و می توان از فرآیند رشد در درمان ارتودنسی استفاده کرد.

در بیماران بزرگسال، اگر مسئله دندانی است می توان با درمان های غیرجراحی مانند براکت و سیم مسئله را حل و دندان ها را مرتب کرد ولی اگر مسئله مربوط به اسکلت فک ها باشد، در یک فرد بالغ باید نخست مسائل دندانی را با ارتودنسی اصلاح و به دنبال آن با جراحی موقعیت فک ها را اصلاح کرد.

مراقبت های حین ارتودنسی

• مراجعات منظم و به موقع به مطب دندانپزشکی

• رعایت بهداشت با دقت بسیار زیاد در ارتونسی ثابت و تمیز کردن منظم و بی وقفه براکت ها و لابه لای سیمهای ارتودنسی، به چه دلیل که عدم رعایت بهداشت باعث از بین رفتن دندان ها می شود.

• در صورت مشاهده هر گونه زخم و مسئله به دندانپزشکی مراجعه کنند.

• ممکن است بعد از گذاشتن پلاک و یا براکتهای ارتودنسی تا چند روزی مسئله تکلم و یا جویدن داشته باشید، دلواپس نباشید عادت خواهید کرد.

• از آنجایی که هزینه و طول مدت درمان ارتودنسی ثابت زیاد هست، بعد بهتر آنست که هر چه سریعتر نسبت به اصلاح دندان ها اقدام نمایید که در صورت امکان، ارتودنسی متحرک درمان صورت گیرد.

• در حین درمان ارتودنسی از جویدن آدامس و خوردن غذاهای سفت و چسبنده اکیداً خودداری کنید.

منبع/بلاغ نیوز

واژه های کلیدی: دندانپزشکی | رویش دندان | ارتودنسی | درمان مو | دستگاه | بیماری | دندان | جراحی | درمانی

دانستنی های بافایده راجع به ارتودنسی

دانستنی های بافایده راجع به ارتودنسی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>