خانه » خبری و خواندنی » مراسم نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت شروع شد
 

 

مراسم نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت شروع شد

آیین نکوداشت محمود فرشچیان به همراه رونمایی از آثار وی، در تالار وحدت در حال برگزاری است.

مراسم نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت شروع شد

به گزارش حوزه تجسمی گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ مراسم نكوداشت محمود فرشچیان با حضور جمعی از هنرمندان، چهره‌های فرهنگی و هنری، نمایندگان مجلس در تالار وحدت در حال برگزاری است.

سيد عباس صالحی وزير ارشاد، حجت الاسلام و المسلمين ابوترابی فرد، حجت الاسلام و المسلمين محمود دعایی، علی مرادخانی، احترام برومند، مسعود فروتن، جمعی از صورت های معروف نقاشی و نگارگری در اين مراسم حضور دارند.
در آغاز، علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد بر صحنه رفت و گفت: هر لحظه گفته ایم که باید جهت بزرگان هنر کشور در حضور خودشان بزرگداشت بگیریم. خوشحالم که این اتفاق جهت مرد بزرگ نگارگری کشور عزیزمان ایران افتاد.
وی افزود: خیلی خوب است که با وجود مسائل عرصه هنر، چنین اتفاقات خوشایندی هم می‌افتد و از صورت های معروف بزرگ تجليل می‌شود. نکات زیادی راجع به فعالیت های محمود فرشچیان وجود دارد و ما باید این نکات ارزنده را به نسل آینده انتقال بدهیم. ما باید ستارگان هنر کشور عزیزمان ایران را آن طور که شایسته هست، معرفی کنیم. باید شرایط مورد نیاز را جهت تعالی هنر کشور فراهم کنیم.

خاطرنشان می‌شود؛ در اين مراسم كه به همت انتشارات منزل فرهنگ و با همکاری انجمن هنرهای تجسمی و بنیاد رودکی، برگزار می‌شود، اثر جديد استاد محمود فرشچیان شامل گنجینه شاهکارهای فرهنگ و هنر کشور عزیزمان ایران به نویسندگی و کارگردانی امیر صبوری، در قالب لوح فشرده، دیوان حافظ به خط استاد رسول مرادی و نگارگری استاد فرشچیان و کتاب سلطان سریر صبح خیزان اثر استاد اسرافیل شیرچی رونمایی می شود.

این کتاب نفیس در برگیرنده آخرین آثار استاد محمود فرشچیان هست. چاپ تازه‌ترین کتاب استاد فرشچیان نزدیک به چهار سال طول کشید.

سپس یدالله کابلی از صورت های معروف عرصه خوشنويسی بر صحنه رفت و اظهار کرد: باعث خوشحالی است که هفته گدشته شاهد گشایش گالری منزل فرهنگ گویا بودیم كه در این گستره عظیم هنر، به نگارگری توجه كرده است.

مراسم نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت شروع شد

وي افزود: محمود فرشچیان با کارنامه درخشان خود، دردانه این هنر است و نامی بلدآوازه در فرهنگ و هنر ماست. او دنیایی از خلاقیت با هوشیاری عرضه کرده است و بیش از نیم قرن مایه عزت و آبروی ما در دنیا بوده هست. هنر نگارگری او پر رمز و راز و چند بعدی است و جان هر بیننده ای را مجدوب و مدهوش خود می کند. او با جانی شیفته و عقل سرخ این هنر را متجلی می سازد.

سپس، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران بر صحنه رفت و راجع به محمود فرشچيان گفت: محمود فرشچیان، خیلی صفای باطن دارد؛ خیلی دریادل و تواناست. او حدود سی سال است که در کشور عزیزمان ایران زندگی نمی کند ولی هنگامی او را می بینیم، انگار زندگی اش در کشور عزیزمان ایران هست. واکنش‌ و ظاهرش نمودی از حضور او در کشور عزیزمان ایران و روح ایرانی اوست. من این حس را در کسی ندیدم، دوری در عین نزدیکی. او هر لحظه مدافع حقوق و فرهنگ ایرانيان است.

وی تاكيد كرد: محمود فرشچيان تنها متعلق به اهالی فرهنگ و هنر نيست بلكه به همه ايرانيان تعلق دارد. او جهت تاريخ، فرهنگ و هنر ايرانی ارزش قائل است.

آیین نکوداشت محمود فرشچیان به همراه رونمایی از آثار وی، در تالار وحدت در حال برگزاری است.

خبر در حال تكميل …

مراسم نکوداشت محمود فرشچیان در تالار وحدت شروع شد

واژه های کلیدی: محمود فرشچیان | استاد فرشچیان | تالار وحدت | ایرانی | فرهنگ | زندگی | ایران | تالار وحدت

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>