خانه » خبری و خواندنی » تدارک خاص برنامه‌های دهه اول محرم در شبکه افق و مستند
 

 

تدارک خاص برنامه‌های دهه اول محرم در شبکه افق و مستند

شبکه‌های سیما با مجموعه‌ای از برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی به پیشواز ماه محرم می‌روند.

تدارک خاص برنامه‌های دهه اول محرم در شبکه افق و مستند

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی شبکه‌های سیما؛ با توجه به فرا رسیدن «هفته دفاع مقدس» و ماه محرم و تقارن این دو مناسبت، شبکه‌های سیما مجموعه‌ای از برنامه‌های تلویزیونی، مستند و ترکیبی را جهت این ایام تدارک دیده است.

پخش مجموعه‌های مستند و فیلم‌های تلویزیونی در ایام محرم از شبکه افق

تدارک خاص برنامه‌های دهه اول محرم در شبکه افق و مستند

مجموعه مستند «پسران گمبوعه» روایتی از هشت سال جنگ تحمیلی از زبان اهالی خوزستان در ۶ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای که پخش آن از چندی پیش شروع شده است نخستین مستندی است که از شبکه افق به مناسبت هفته دفاع مقدس روی آنتن می‌رود.

زمان پخش این مستند ساعت ۲۰:۰۰ هر شب است.

از دیگر مجموعه‌های مستند خاص هفته دفاع مقدس در شبکه افق می‌توان به «نبردهای ماندگار» اشاره کرد که در چهار قسمت ۳۰ دقیقه‌ای از یکم تا چهارم مهرماه هر روز ساعت ۱۹:۳۰ پخش خواهد شد.

«راه جنگ راه زندگی» مجموعه مستندی دیگری است که در ۹ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای از یکم تا دهم مهرماه روی آنتن می‌رود.

شبکه‌های سیما با مجموعه‌ای از برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی به پیشواز ماه محرم می‌روند.

در کنار این مجموعه‌ها، مستندهای تک قسمتی مختلفی هم با محوریت دفاع مقدس و هشت سال جنگ تحمیلی جهت پخش در طول این هفته از شبکه افق در نظر گرفته شده‌‌اند.

«جام در آفساید» 30 شهریورماه ساعت ۱۹:۰۰، سینمایی «دست‌های خالی» 31 شهریور ۱۸:۳۰، «کارت پستالی از آسمان یکم» مهر ساعت ۱۸:۰۰، «آتش در گلستان» یک مهر ۲۱:۳۰، «کاوه روح‌الله» دوم مهر ساعت ۲۰:۳۰، «روضه قاسم» چهارم مهر ساعت ۱۸«پرواز در آرامش» ششم مهر ساعت ۱۹ و «فرزندان حسین(ع)» ششم مهر ساعت ۲۱:۳۰ از جمله این مستندها هستند.

برنامه ترکیبی «جهان آرا» هم خاص هفته دفاع مقدس در ۶ قسمت از یکم تا ششم مهرماه هر شب ساعت ۲۲:۰۰ به صورت زنده پخش خواهد شد.

از دیگر برنامه‌های ترکیبی خاص این هفته می‌توان به سری سوم «نیمه پنهان ماه» اشاره کرد.

ویژه برنامه‌های دهه اول ماه محرم

تدارک خاص برنامه‌های دهه اول محرم در شبکه افق و مستند

با توجه به تقارن هفته دفاع مقدس و شروع ماه محرم، شبکه افق برنامه‌های مختلفی را نیز جهت این هفته تدارک دیده است.

مجموعه مستند «به رنگ احساس» در ۶ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای از یکم مهرماه هر شب ساعت ۲۰:۰۰ روی آنتن می‌رود همچنین «شمیم باران» در دو قسمت دیگر مجموعه مستند خاص ماه محرم است که روزهای دوم و سوم مهر ساعت ۱۸:۰۰ از شبکه افق پخش می‌شود.

«مسجد آبی» عنوان مستندی دو قسمتی است که متناسب با همین ایام، روزهای پنجم و ششم مهرماه ساعت ۱۸ روی آنتن می‌رود و در کنار آن، «میراث مرثیه» نام مجموعه مستند دیگری است که در پنج قسمت ۵۰ دقیقه‌ای جهت پخش از شبکه افق در روزهای هفتم تا یازدهم مهرماه ساعت ۲۲:۰۰ در نظر گرفته شده است است.

مستندهای تک قسمتی «چهارپایه» ششم مهر ساعت ۲۳:۰۰، زندگی در روز هشتم هفتم مهر ساعت ۱۸، «اسپانیایی اصیل» هشتم مهر ساعت ۱۸، «سیدالشهداء(ع)» هشتم مهر ساعت ۱۹، «سید ممباسا» 9 مهر ساعت ۱۸ و «دلدادگان حسین(ع)» هم همان روز ساعت ۱۸:۳۰ طی دهه اول محرم روی آنتن شبکه افق می روند.

شبکه‌های سیما با مجموعه‌ای از برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی به پیشواز ماه محرم می‌روند.

همچنین قرار است در ایام محرم امسال در ساعت‌های ۸ و ۱۳:۳۰ هر روز شاهد پخش صحبت مذهبی از شبکه افق باشیم؛ سخنرانی‌های حجت‌الاسلام والمسلمین حاجتی و مداحی سید رضا نریمانی جهت این منظور در نظر گرفته شده‌اند.

فیلم سینمایی «عصر روز دهم» هم هفتم مهرماه ساعت ۱۸:۳۰ پخش خواهد شد.

برنامه‌های روتین شبکه همچون عصر، ۱۸۰ درجه، روشنا، هوای تازه، چوب خط، عصرانه، آفاق و نوآوران هم در ساعت‌ها و روزهایی که پیش از این پخش می‌شدند روی آنتن می‌روند.

تدارک خاص برنامه‌های دهه اول محرم در شبکه افق و مستند

ویژه‌برنامه‌های شبکه مستند در دهه نخست ماه محرم

شبکه مستند در دهه نخست ماه محرم، ویژه‌برنامه‌های مختلفی مانند «محرم در قاب مستند»، «عاشورا در خوسف»، «آیین هم‌آوایی»، «زندگی در روز هشتم» و «عاشورا در مزینان» را تدارک دیده است.

«محرم در قاب مستند» به تهیه‌کنندگی مجتبی قاسمی ویژه‌برنامه‌ای است که در ۱۰ قسمت ۳۰ دقیقه روانه آنتن می‌شود.

این برنامه به نمایش ۱۰ فیلم مستند با عنوان محرم در زمینه‌های متفاوت ساختاری و محتوایی و معرفی شاخصه‌های فیلم از زبان کارگردان اثر می‌پردازد.

«محرم در قاب مستند» از جمعه ۳۱ شهریور ساعت ۲۲ شروع می‌شود و به‌جز شب‌های یکشنبه و سه‌شنبه هر شب از این شبکه تلویزیونی پخش خواهد شد.

«عاشورا در خوسف» به کارگردانی محمد عبداللهی نگاره‌ای از آئین‌های سوگواری مردم کشور عزیزمان ایران است.

این مستند که پنجشنبه ۶ مهر ساعت ۲۰ پخش می‌شود به برگزاری مراسم ماه محرم در شهر خوسف در خراسان جنوبی و مراسم عاشورا، نخل گردانی، بیل‌زنی، خواندن شعرهای و تهیه غذای نذری و … می‌پردازد.

«آیین هم‌آوایی» با عنوان مراسم عزاداری امام حسین(ع) در شهرهای متفاوت کشور عزیزمان ایران از جمعه ۳۱ شهریور هر روز بعد از اذان ظهر پخش می‌شود.

این مستند به سرپرستی فرهاد ورهرام به وسیله ۱۰ مستندساز ساخته‌ شده، مونا زندی حقیقی علاوه بر تهیه‌کنندگی این مجموعه مستند کارگردانی یکی از بخش‌هایش در استان لرستان را انجام داده است و فرهاد ورهرام (جنوب)، مجید برزگر (تهران)، بابک بهداد (گیلان)، حسن نقاشی (یزد)، محسن استاد علی (خراسان)، شهروز توکل (اصفهان)، مازیار مشتاق‌گوهری (سیستان و بلوچستان)، مهدی باقری (گرگان)، یونس مقدم (آذربایجان) از دیگر کارگردان‌های این مستند هستند.

این پروژه با تمرکز بر مداحی‌های بومی و سنتی در مناطق متفاوت کشور عزیزمان ایران ساخته‌شده و آیین‌های مرتبط با ایام محرم که امروزه در بین مردم کمرنگ شده است را به تصویر می‌کشد.

مستند «زندگی در روز هشتم» ساخته حسین نظری با عنوان بازگشت گروهی از اهالی به یک روستای متروکه و راه اندازی دسته سوگواری محرم جمعه ۷ مهر ساعت ۱۷ از شبکه مستند پخش می‌شود.

این مستند با تصاویری از روستای نستنج از توابع طبس شروع می‌شود، زادگاه مردی که قرار است داستان این فیلم را روایت کند، این دِه حالا متروکه است و کسی در آن زندگی نمی‌کند ولی دارای قناتی ۱۷۰۰ ساله است که آن‌هم به حالت مخروبه رهاشده هرچند هنوز آب در آن جاری است.

پیرمرد راوی از زندگی و حیات گذشته نستنج می‌گوید، روزگاری که مردم با کار و تلاش، این دِه را زنده نگاه می‌داشتند؛ او به مدرسه دِه می‌رود و از کلاس‌های قدیمی آنجا تعریف می‌کند، به مسجد می‌رود و به یاد گذشته نمازی در آن می‌خواهند و بدین ترتیب، تاریخ دِه را نقل می‌کند.

مستند «عاشورا در مزینان» ساخته امین قویدل نیز از دیگر ویژه‌برنامه‌های است که شبکه مستند در دهه اول محرم روی آنتن می‌برد، این مستند که در ۶۰ دقیقه به آسیب‌شناسی مراسم تعزیه‌خوانی عاشورای مزینان می‌پردازد چهارشنبه ۵ مهر ساعت ۲۱ پخش می شود.

انتهای پیام/

ویژه برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیون در ایام محرم اعلام شد

واژه های کلیدی: مراسم عزاداری امام حسین | برگزاری مراسم | شهریورماه | ۳۱ شهریور | برنامه | مستند | زندگی | ایران | مجموعه | عاشورا | برنامه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>