خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » تصویر نمونه چک های جدید+ چک‌ها هم‌ شکل شدند
 

 

تصویر نمونه چک های جدید+ چک‌ها هم‌ شکل شدند

در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار و با حضور مسئولان مربوطه سامانه صیاد رونمایی شد. این سامانه از ابتدای درخواست دسته چک تا مرحله نقد شدن آن

تصویر نمونه چک های جدید+ چک‌ها هم‌ شکل شدند

در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار و با حضور مسئولان مربوطه سامانه صیاد رونمایی شد. این سامانه از ابتدای درخواست دسته چک تا مرحله نقد شدن آن را تحت کنترل داشته و مسائل موجود را حل می کند و به عبارتی عاملی جهت بازگشت اعتبار به چک خواهد بود.

سامانه صدور یکپارچه دسته چک (صیاد) رونمایی شد

روز سه شنبه همزمان با شروع جلسه شورای پول و اعتبار با حضور مدیر کل بانک مرکزی و سایر اعضا از سامانه صدور یکپارچه دسته چک (صیاد) رونمایی شده است است.این سامانه به دنبال پیگیری عنوان ساماندهی اوضاع چک از سال ۱۳۹۴ و با طراحی سامانه ملی چکاوک مورد توجه بوده و در نهایت با هدف اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور و استعلام اوضاع عملکرد صادرکننده چک به وسیله گیرنده آن و همچنین استانداردسازی و شاخصه های امنیتی برگه چک طراحی شده است است.

عبارات مهم : اطلاعات – دریافت
یکی از بااهمیت ترین شاخصه های سامانه صیاد امکان استعلام اطلاعات مربوط به صادرکننده چک خواهد بود به طوری که با اجرایی شدن آن هشداری جهت صادرکنندگان چک های بلامحل به شمار می رود.

در این سامانه امکان استعلام اطلاعات صادرکننده چک فراهم شده است و دریافت کننده می تواند از آخرین اوضاع اعتباری صادرکننده آگاه و در مورد دریافت چک از وی تصمیم گیری کند.

امید می رود با راه اندازی سامانه صیاد راهکاری جهت کم کردن چک های برگشتی ایجاد شود که طی سال های اخیر به طور قابل توجهی زیاد کردن یافته بود.

آن طور که حکیمی، معاون فناوری و اطلاعات بانک مرکزی در رابطه با بعضی شرح حال سامانه صیاد توضیح داده هست، از این بعد تمامی دسته چک های صادر شده است در شبکه بانکی متحدالشکل بوده و در یک سایز، یک نما و با شاخصه های یکسان و با رنگ گلبهی در اختیار مشتریان بانک ها قرار می گیرد. به عبارتی دیگر هر بانکی دسته چک مخصوص خود را نخواهد داشت.

بر این اساس در روزهای آتی دیگر دسته چک غیر صیادی صادر نمی شود و تمامی دسته چک هایی که از قبل وجود داشتند به مرور کنار خواهند رفت و در نخستین وقت عوض کردن می کنند ولی مهلت استفاده از دسته چک های فعلی تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ بوده و از آن بعد باید تمامی دسته چک ها صیادی شود.

این در حالی است که از سال گذشته چک های بانک مرکزی تماما به صورت صیادی صادر می شده است و حساب های دولتی مشمول این دسته چک ها بوده اند.
مشتریان بانک ها جهت عوض کردن دسته چک های خود نیازی جهت حضور مستقیم در شعب نداشته و حتی می توانند از طریق اینترنت بانک دسته چک های خود را عوض کردن دهند. از نظر مقررات و ضوابط دسته چک تفریبا مانند قبل خواهند بود ولی دیگر به هیچ عنوان ضوابطی نیستند که قابل دور زدن و یا عدم رعایت باشند.

در رابطه با امنیت این دسته چک ها نیز باید یادآور شد که به طور خاص ای استانداردسازی شده است و از امنیت قابل توجهی برخوردار است.

تصویر نمونه چک های جدید+ چک‌ها هم‌ شکل شدند

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار و با حضور مسئولان مربوطه سامانه صیاد رونمایی شد. این سامانه از ابتدای درخواست دسته چک تا مرحله نقد شدن آن

واژه های کلیدی: اطلاعات | دریافت | رونمایی | کنترل | مرکزی | طراحی | اعتبار | خبر

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>