خانه » خبری و خواندنی » سينما با هويت ملى ما عجين شده است است / تابش
 

 

سينما با هويت ملى ما عجين شده است است / تابش

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: حفظ سینما میراثی چنین سترگ که حالا دیگر با هویت ملی ما عجین شده است هست، یکی از مهمترین و در عین حال اصیل‌ترین وظایف سرنوشت ماست.

سينما با هويت ملى ما عجين شده است است / تابش

به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی؛ مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از انتقال بخشی از تجهیزات و ابزار فیلمبرداری بنیاد سینمایی فارابی، همزمان با روز ملی سینما – با هدف حفظ و معرفی میراث ملی سینما و غنی سازی – به «موزه سینما» خبر داد.

علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه این اقدام پیش از این نیز سابقه داشته و در پی تحولات سال‌های اخیر در فناوری فیلمسازی و با هماهنگی این موزه انجام شده است هست، گفت: تجهیزاتی که در این مرحله به موزه سپرده می شود، شامل دوربین های فیلمبرداری ۳۵م‌م از نوع BL۲ ،BL۴ ،۵۳۵ ،ArriCam و انواع تجهیزات مربوط به این دوربین‌ها هستند.

وی همچنین ادامه داد: بنیاد سینمایی فارابی، طی شش ماه اول امسال با هدف تقویت توان فنی «فیلمخانه ملی ایران» نسبت به انتقال و راه‌اندازی دستگاه‌های تله سینمای موجود در این بنیاد در فیلمخانه ملی کشور عزیزمان ایران اقدام کرده است.

سينما با هويت ملى ما عجين شده است است / تابش

تابش با تاکید بر اینکه ارزشيابى و ساماندهى اسناد و مدارک بنیاد فارابی با همكارى شرکت اسناد و كتابخانه ملى با هدف حفظ میراث سینمایی طى دو سال اخير انجام شده است هست، گفت: امیدوارم سال‌هاى آینده بر غنای آن افزوده شود. ضرورى است مجموعه اسناد پراکنده در نهادها و مجموعه‌های متفاوت سينمايى گردآوری و حفظ شود.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: برنامه‌ریزی و حمایت از ایجاد مرکز تخصصی – حرفه‌ایِ پردازش دیجیتالی فیلم‌های سینمایی در فیلمخانه ملی کشور عزیزمان ایران و تهیه نسخه دیجیتال تعدادی از عناوین آثار شاخص سینمایی، می تواند گام مهمی جهت حفظ میراث ملی سینمای کشور عزیزمان ایران محسوب شود.

تابش با بیان اینکه بنیاد سینمایی فارابی با همکاری فیلمخانه ملی ایران نسبت به طراحی و تأسیس «مرکز خدمات دیجیتال سینمای ایران» در فیلمخانه ملی ایران، کارهای حمایتی را پیگیری کرده هست، افزود: تأسیس مرکز خدمات به منظور نهادینه سازی شیوه های نوین فیلمسازی، گسترش، ترویج و تثبیت روش‌های علمی و حرفه‌ای، نگهداری و آرشیو نسخه های مهم – دیجیتالی آثار سینمای کشور عزیزمان ایران به عنوان سرمایه تاریخی- ملی، متعلق به دوره های «فیلمسازی سنتی» و «فیلمسازی دیجیتال» با هدف حفظ و احیای میراث ملی سینمای کشور عزیزمان ایران است.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اینکه با توجه به تحولات تکنولوژی، طی چند سال اخیر دو استودیوی «فیلمساز» و «بدیع» ناچار به تعطیلی شدند، گفت: گروه کارشناسان فارابی، شرکت سینمایی و فیلمخانه‌ ملی کشور عزیزمان ایران از تجهیزات و وسایل این دو استودیو بازدید و به این نتیجه رسیدیم بخشی از وسایل موجود در این مراکز می‌تواند به عنوان پشتیبانی، جایگزین و قطعات یدکی مورد استفاده «لابراتوار فیلمخانه ملی ایران» باشد. همچنین بخشی از تجهیزات مانند اسکنر و فیلم ریکوردر جدیدتر هستند، در فیلمخانه ملی کشور عزیزمان ایران راه اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند که با کمک بنیاد فارابی این وسایل خریداری و به چرخه‌ فعالیت‌های فیلمخانه‌ی ملی کشور عزیزمان ایران اضافه شد.

مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: حفظ سینما میراثی چنین سترگ که حالا دیگر با هویت ملی ما عجین شده است هست، یکی از مهمترین و در عین حال اصیل‌ترین وظایف سرنوشت ماست.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با گرامیداشت ۲۱ شهریور روز ملی سینما و با اشاره به اینکه بیش از یک قرن از حضور ارزشمند سینما در کشور عزیزمان ایران می‌گذرد و صورت های معروف و مخاطبان این مرز و بوم با تخصیص داده شده است روز ویژه‌ای، آن را گرامی می‌دارند، بیان کرد: طی ۱۱۷ سال گذشته، مردان و زنان فرهیخته‌ای با تکیه بر بضاعت خویش، سنگ بنای این بناى باشکوه را در خاک این سرزمین هنرشناس، پی ریخته‌اند. بعد حفظ میراثی چنین سترگ که حالا دیگر با هویت ملی ما عجین شده است هست، یکی از مهمترین و در عین حال اصیل‌ترین وظایف سرنوشت ماست.

علیرضا تابش، بنیاد سینمایی فارابی را نهادی برآمده از جنبش فکری و نهضت فرهنگی جامعه بعد از انقلاب اسلامی دانست و گفت: این بنیاد در نهایت افتخار بیش از ۳ دهه، همدوش و همسو با سینماگران، ضمن پاسداشت مساعی فیلمسازان هنرمند و با بهره گیری از توان تخصصی خویش، تلاش داشته و دارد تا اسباب رشد فضایل و ارزش‌ها را در سینمای نجیب کشور عزیزمان ایران فراهم نماید.

انتهای پیام/

حفظ و احیای میراث ملی سینما وظیفه هر ایرانی است

سينما با هويت ملى ما عجين شده است است / تابش

واژه های کلیدی: سینماگران | سینمایی | دیجیتال | سینمای | ایرانی | اندازی | تجهیزات | سینما | ایران

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>