خانه » خبری و خواندنی » ۲۲ پرونده کاندیدای ثبت ملی هستند ، نحوه گزینش شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی
 

 

۲۲ پرونده کاندیدای ثبت ملی هستند ، نحوه گزینش شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی

در سال‌های اخیر شاهد گزینش و معرفی روستا‌ها و شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی بوده‌ایم.

۲۲ پرونده کاندیدای ثبت ملی هستند ، نحوه گزینش شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛در سال‌های اخیر شاهد گزینش و معرفی روستا‌ها و شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی بوده‌ایم. این شهر‌ها نمادی از فرهنگ و هنر کشور در سطح ملی و بین‌المللی هستند.

اگرچه گزینش و معرفی روستا‌ها و شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی گام‌های مثبتی در جهت معرفی هرچه زیاد فرهنگ و هنر کشورمان به حساب می‌آیند، به نظر بعضی صاحب‌نظران به علت نبود کارشناسان متخصص جهت ارزیابی کیفی محصولات صنايع دستی، شاهد کیفیت پایین محصولات این شهر‌ها هستیم. البته این امر تا اندازه‌ای به کم‌توجهی نسبت به ظرفیت‌های این شهر‌ها برمی‌گردد.

ما نیز به همین بهانه سراغ ویدا توحدی مشاور معاون صنایع دستی و هنر‌های سنتی شرکت میراث فرهنگی و مسئول امور بین‌الملل رفتیم تا جویای چند و چون گزینش روستا‌ها و شهر‌های جهانی صنایع دستی شویم.

۲۲ پرونده کاندیدای ثبت ملی هستند ، نحوه گزینش شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی

* زن توحدی؛ روستا‌ها و شهر‌های ملی و جهانی چگونه گزینش می‌شوند؟

ما جهت گزینش شهر‌های ملی و جهانی معیار‌هايی منطبق با معیار‌ها و شاخص‌های بین‌المللی داریم. جمعیت آن دِه و شهر، تعداد کارگاه‌ها، تعداد هنرمند‌ها و صنعتگرانی که در آن رشته می‌خواهد آن شهر گزینش شود، تعداد مراکز فروش و کیفیتش در آن شهر یا روستا، میزان آن محصول در آن شهر یا روستا، جاذبه‌های طبیعی، بنا‌های تاریخی، جاذبه‌های میراثی، آثار باستانی، میراث طبیعی، تعداد صورت های معروف برجسته و برگزیده شهر یا دِه و میزان سابقه فعالیت صورت های معروف در رشته مورد نظر بعضی از این شاخص‌ها به حساب می‌آیند.

عبارات مهم : میراث فرهنگی – میراث فرهنگی
*این شاخصه‌ها در کجا ارزیابی می‌شود؟

ما با تشکیل دو شورای گزینش شهر‌ها و روستا‌های ملی صنایع دستی و شورای گزینش شهر‌ها و روستا‌های جهانی اقدام به گزینش و معرفی شهر‌های ملی و جهانی می‌کنیم. شورای گزینش شهر‌ها و روستا‌های ملی صنایع دستی، سالی دو بار به ریاست معاون صنایع دستی و هنر‌های سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل می‌شود. اعضای این شورا در مرحله اول گزینش شهر‌ها را انجام می‌دهند. آن‌ها بعد از گزینش شهر و روستای متناسب در استان و ارسال پرونده‌های مورد نظر به دفتر غرب آسیا، اقدام به بررسی این پرونده‌ها می‌کنند و بعد از بازدید احتمالی و شنیدن توضیح مسئولان استانی با توجه به شاخصه‌های جهانی تعریف شده، پرونده ارائه شده است را ارزیابی می کنند و به آن امتیاز می‌دهند.

در سال‌های اخیر شاهد گزینش و معرفی روستا‌ها و شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی بوده‌ایم.

بعد از مرحله ثبت ملی، با تشکیل شورای گزینش شهر‌ها و روستا‌های جهانی – که سالی یک بار به ریاست معاون مدیر جمهور و مدیر شرکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حضور تعدادی از دست‌اندرکاران صنایع دستی، اساتید دانشگاه، تشکل‌های نیرومند در این خصوص برگزار می‌شود – پرونده تعدادی از شهر‌ها و روستا‌های به ثبت ملی رسیده را با همان شاخصه‌های اولیه، ولی با قدرت بیشتری بررسی و براساس امتیاز‌های داده شده است و با تأیید استاندار، فرماندار، معاون صنایع دستی کشور و مسئولان شهر و دِه ترجمه می‌کنیم. این پرونده‌های ترجمه شده است بعد از ارسال جهت منطقه آسیا و اقیانوسیه، به شرط پذیرفته شدن به وسیله اعضای این منطقه بازدید می‌شوند و گزارشی از آن‌ها تهیه می‌شود.
این گزارش تهیه شده است بعد از ارسال به اعضای رسمی ۵ قاره و تأیید آن‌ها به ثبت می‌رسد و سپس گواهی ثبت جهانی آن جهت ما فرستاده می‌شود.

*برخی از کارشناسان معتقدند که محصولات صنایع دستی شهر‌هایی که به عنوان شهر ملی صنایع دستی شناخته می‌شوند، کیفیت مناسبی ندارد. آیا این امر درست است؟

معمولا ما در امر گزینش دِه و شهر ملی صنایع دستی درصد قابل توجه کارگاه‌هایی را که محصولات با کیفیت تولید می‌کنند، در نظر می‌گیریم. البته به طور مثال در شهر لالجین که کارگاه‌های زیادی دارد، شاهد تولیدات کم کیفیت هم هستیم. توصیه دیگر این است که خوشبختانه امسال دو قانون مرتبط با شهر‌های ملی و جهانی را داریم و از این قانون‌ها جهت تقویت و توسعه زیرساخت‎‌های شهر‌های جهانی و ملی استفاده خواهیم کرد. یکی از این قانون‌ها، برنامه ششم توسعه بوده که یک جمله راجع به صنایع دستی به صراحت در آن آمده هست. این جمله شامل دو بخش بود که به رشته‌های در حال فراموشی و توسعه شهر‌های جهانی می‌پردازد.

قانون دیگری نیز اخیرا در قالب بند صنایع دستی در خصوص همکاری و حمایت دستگاه‌های اجرایی مستقر در شهر‌ها و روستا‌های جهانی مطرح شد که آن‌ها را براساس درخواست معاونت صنایع دستی و هنر‌های سنتی شرکت میراث فرهنگی، موظف به کار روی توسعه زیرساخت‌های شهر‌ها و روستا‌های جهانی می‌کند. بر اساس این قانون دستگاه‌های اجرایی مستقر در شهر‌ها و روستا‌های جهانی موظف هستند گزارش هر سال خود را به شرکت میراث فرهنگی ارائه کنند.

۲۲ پرونده کاندیدای ثبت ملی هستند ، نحوه گزینش شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی

*آیا شرکت میراث فرهنگی کارشناسان متخصص کافی جهت ارزیابی شهر‌های ملی و جهانی دارد؟

ما در حال پرورش کارشناسان متخصص هستیم، ولی اگر بتوانیم کمی از حوزه دانشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کمک بگیریم بخش عمده‌ای از مشکلاتمان حل می‌شود.

امروزه رشته صنایع دستی در دانشگاه‌های اکثر استان‌ها تدریس می‌شود و در صورتی که بتوانیم از امکانات، اعتبارات و بودجه‌ای که جهت شهر‌ها در اختیار ما قرار خواهد گرفت؛ ردیف بودجه خاصی را جهت همکاری با دانشگاه‌ها درنظر بگیریم، پروژه‌های مشارکتی را با این دانشگاه‌ها خواهیم داشت. از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که از بومیان همان مناطق هستند هم کمک می‌گیریم؛ لیکن ما نمی‌توانیم جهت همه رشته‌ها یک متخصص خاص در استان‌ها داشته باشیم.

در سال‌های اخیر شاهد گزینش و معرفی روستا‌ها و شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی بوده‌ایم.

*خبر تازه‌ای جهت ما ندارید؟

برنامه ما این است که دومین شورای راهبردی گزینش شهر‌ها و روستا‌های ملی صنایع دستی را در آبان ماه برگزار کنیم. هم‌اکنون قریب به ۲۲ کاندیدا همچون منبت آباده، نمد چهارمحال و بختیاری، نساجی سنتی کاشان، عبابافی بوشهر (روستای کردوان) و رشتی‌دوزی رشت از استان‌های کشور داریم.

در مهر ماه هم یک مجمع عمومی در کشور کویت داریم که بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی و هنر‌های سنتی شرکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آنجا حضور خواهد یافت و در جلسه تصمیم گیری راجع به بعضی از قوانین و مقررات مرتبط با منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی شرکت می‌کند. ما هم اکنون در حال آماده کردن یکسری پیشنهادات با هدف برقراری ارتباط هر چه زیاد شهر‌های جهانی صنایع دستی در کل دنیا هستیم. این پیشنهادات به ما کمک می‌کنند تا به واسطه ارتباط گیری با سایر شهر‌های جهانی بر روی کیفیت و توسعه هر شهر کار کنیم.

۲۲ پرونده کاندیدای ثبت ملی هستند ، نحوه گزینش شهر‌های ملی و جهانی صنایع دستی

انتهای پیام/

جزئیات گزینش شهرهای ملی و جهانی صنایع دستی اعلام شد

واژه های کلیدی: میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | صنایع دستی | شهر و روستا | صنایع دستی | ثبت جهانی | دانشگاه | محصولات | دانشگاه | قانون | روستا

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>