خانه » خبری و خواندنی » اعجاز امام جواد (ع) در مناظره‌های بنی عباس
 

 

اعجاز امام جواد (ع) در مناظره‌های بنی عباس

سیدجواد موسوی هوایی استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ در خصوص جواد الائمه (ع) گفت: مقاطع مختلفی در

اعجاز امام جواد (ع) در مناظره‌های بنی عباس

سیدجواد موسوی هوایی استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص جواد الائمه (ع) گفت: مقاطع مختلفی در تاریخ اسلام وجود دارد که از مراحل متفاوت رشد و تمدن اسلامی حکایت می‌کند. اهل بیت (ع) تاثیر شگرفی در بالندگی تاریخ اسلام داشتند لذا با نگاه کردن به زندگی اهل بیت (ع) می‌توانیم مقاطع متعددی را از جمله دوران حکومتی امام رضا (ع) در این تاریخ تعریف کنیم.

وی افزود: دوران امامت حضرت رضا (ع) به گونه‌ای شد که این امام بزرگوار با فشار‌های بنی عباس، مجبور شدند مسئله ولایتعهدی را بپذیرند یعنی بر اساس منابع تاریخی وارد دستگاه حکومتی شوند و این امر تاثیر بسزایی در تاریخ اسلام و تشیع داشت، لیکن در آن وقت مسلمانان در فشار بودند و امام رضا (ع) با حفظ اصولشان و مشروط به شرکت نکردن در مجالس شاهانه وارد دستگاه مامون شدند و مامون جهت اینکه ثابت کند امام رضا (ع) فرزند پیغمبر با آن‌ها است مجبور بود با برگزاری مناظرات علمی، دانشمندان درجه اول دنیا را با امام رضا (ع) در کنار هم گردآوری کند و با این رویارویی بگوید خاندان پیامبر سواد ندارند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: دانشمندان شیعه و سنی نوشته‌اند مامون شکست عجیبی می‌خورد و دانشمندان تقریبا از ۸۰ بلاد می‌آمدند شبهاتی را مطرح می‌کردند و از امام هشتم شیعیان پاسخ می‌گرفتند. همچنین بر اساس آنچه در اسناد تاریخی آمده است ترجمه متون غربی از زمان امام کاظم (ع) شروع شده است بود، ولی در وقت امام رضا (ع) چون به دست دانشمندان و طلاب رسید، شبهاتی را ایجاد کردند تا امام هشتم شیعیان به آن‌ها جواب دهد که در تاریخ داریم هنگامی از چین، یونان و اروپای آن وقت (رم، انگلستان) می‌آمدند امام رضا (ع) با زبان همان منطقه جوابشان را می‌دادند.

اعجاز امام جواد (ع) در مناظره‌های بنی عباس

موسوی هوایی با بیان ممانعت حکومت بنی عباس از زمامداری امام رضا (ع) در دوره حکومت توضیح داد: با مسموم کردن و به شهادت رساندن امام رضا (ع) امامت به امام جواد (ع) رسید و ایشان در سن ۹ سالگی به امامت رسیدند که البته این از عجیب‌ترین اتفاقات عالم هست. به عبارتی جوان‌ترین امام شیعه به امامت می‌رسد. بعضی از شیعیان معرفت کاملی به امام رضا (ع) نداشتند و امام جواد (ع) را نیز چنان که باید و شاید نمی‌شناختند. درواقع در آن دوره مسئله سن نبوده، بلکه علم الهی، پرهیزگاری و تدبیر وحی با هدف هدایت جامعه مطرح بوده است.

وی افزود: یکی از استدلال‌هایی که انجام دادند صحبت کردن حضرت عیسی (ع) در گهواره بود و همین موجب شد که امامت یک منصب الهی شناخته شود، البته این از نظر استدلال‌های دنیا تشیع بود، ولی امام جواد (ع) هم از لحاظ شخصیتی و رفتاری این مسئله را نشان داده هست. هنگامی که از فردی در این سن کرامات عظیم و کار‌های بزرگی سرمی‌زند محبوبیت و مقبولیتش در دل‌ها بسیار زیاد کردن پیدا می‌کند همان طور که محبوبیت امام جواد (ع) زیاد کردن یافت. خدای متعال حضرت جواد (ع) را در سنی پیری و سنین بالا به امام رضا (ع) هدیه داد.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: امام جواد (ع) نیز در مناظره‌های علمی شرکت می‌کردند. در این مناظرات کاری می‌کردند که مامون موفق نشود. در پاسخ به شیعیان خود حضرت استدلال می‌کردند و به اطلاع ما تکرار غیب‌گویی‌های امام جواد باعث زیاد کردن ایمان به ائمه اطهار می‌شد. البته این در برابر مقام و مرتبه بالای امامان چیزی نبود، لیکن سکان زمین و آسمان به اذن خدا در اختیار آن‌ها گذاشته شده است هست. روایت داریم که خداوند، پیامبر و امامان شاهد بر اخلاق و واکنش‌ ما هستند و کسی که شاهد است باید همه جا در کنار شما باشد و فکر و ذهن شما را بخواند، بنابراین مسئله بسیار عمیق‌تر از این حرف‌ها هست، ولی جهت آنکه زوایای شخصیت امام جواد (ع) را جهت مردم روشن کنند کراماتی از ایشان نشان داده‌اند.

موسوی هوایی ادامه داد: «اباصلت هروی» که یکی از یاران نزدیک امام رضا و امام جواد (ع) بود در وقت شهادت آن حضرت (ع) دستگیر می‌شود و نزدیک به یک سال در غل و زنجیر می‌ماند تا زمانی که از نظر قوای جسمی ضعیف می‌شود. البته می‌داند که جوادالائمه بر حالات آگاه است و شروع به اعتراض می‌کند و می‌گوید: «یا جوادالائمه من به خاطر محبت شما و محبت پدرانتان زندانی شده‌ام و یک سال است که عذاب می‌کشم». بعد از چند دقیقه متوجه می‌شود حضرت امام جواد (ع) آمدند و با گذر از در‌های بسته گفتند اباصلت آیا آزرده شده‌ای؟ تو نجات پیدا می‌کنی و من تو را هم اکنون از اینجا بیرون می‌برم. یعنی کرامات امام جواد (ع) ثبت و ضبط شده است هست. به همین علت بنی عباس نتوانستند امام جواد (ع) را جهت مدت زیادی تحمل کنند و در ۲۵ یا ۲۸ سالگی وی را به شهادت رساندند و دختر مامون وی را مسموم کرد.

سیدجواد موسوی هوایی استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ در خصوص جواد الائمه (ع) گفت: مقاطع مختلفی در

وی در ادامه بیان کرد: قرار بر این بود که دختر مامون باردار شود تا مامون نوه‌ای از اهل بیت(ع) داشته باشد. البته به هیچ وجه این اتفاق رقم نخورد. مامون بعد از شهادت امام جواد (ع) جسم ایشان را چند روزی در پشت بام دارالاماره قرار داد و دیگران از رفت و آمد پرندگان و سر و صدایشان متوجه آن شدند و جسم مبارکش را تشییع کردند. البته این تشییع جنازه بسیار مناسب بود، لیکن خاندان مامون می‌خواستند خود را محب اهل بیت (ع) نشان بدهند.

موسوی هوایی در آخر تصریح کرد: یکی از بزرگ‌ترین موضوعاتی که اهل بیت (ع) از ما می‌خواستند مسئله شناخت و اطاعت است که مورد توجه خداوند و پیامبر هم هست. من در اینجا طلاب را هم خطاب قرار می‌دهم و می‌گویم جهت شیعیان این عنوان که آنها مدافع حرم می‌شوند و در راه خدا جهاد می‌کنند ولی حرم را درست نشناسند، سخت می‌آید. ما باید شناخت خود را وسعت ببخشیم. این شناخت باید در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی ما جلوه پیدا کند. این به آن معنا است که باید در محیط منزل مهربان باشیم و در جامعه نیز به محرومین کمک کنیم؛ لذا کمک کردن به محرومین مورد توجه ائمه اطهار بود. این‌ها را هم باید به مسئولین و هم به مردمی که متمول هستند، بگوییم. سیستم بانکی هم باید در شرایط سخت فعلی به مردم کمک کند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: امام هشتم شیعیان | دانشمندان | دانشگاه | پیامبر | تاریخ | اسلام | تاریخی | اسلامی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>