خانه » خبری و خواندنی » غفلتی که یک فرهنگ را نشانه گرفته است
 

 

غفلتی که یک فرهنگ را نشانه گرفته است

به گزارش خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ از همه دوستانی که در سالن هستند خواهش می‌کنم، گوشی‌هایشان را بیرون بیاورند.

غفلتی که یک فرهنگ را نشانه گرفته است

به گزارش خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ از همه دوستانی که در سالن هستند خواهش می‌کنم، گوشی‌هایشان را بیرون بیاورند.

«چند لحظه بعد»، حالا لطفا همه گوشی‌هایتان را خاموش کنید. هیچ اتفاقی قرار نیست در این یک ساعت بیفتد و اگر هم قرار باشد خبر بدی به ما برسد، جهت شنیدن آن دیر نخواهد شد.

چند هنگامی است که مخاطبان حرفه‌ای تئاتر، حتما ابتدای اجرای هر نمایش، چنین جمله هایی را از برگزارکنندگان اثر می‌شنوند. هر چند که ظاهرا در کنار مراسم ریورانس «تعظیم عوامل نمایش و تشویق حضار» در آخر نمایش، مراسم خواهش و تمنا از مخاطبان جهت استفاده نکردن از گوشی‌های همراه در حین نمایش هم به ابتدای اجراها اضافه شده است است.

غفلتی که یک فرهنگ را نشانه گرفته است

ولی باز هم هیچ تاثیری بر مخاطب عام تئاتر دیده نمی‌شود و البته باز هم باید تکرار کرد و گفت: تئاتر همانند دیگر هنرها، نیازمند رعایت یک آداب و رسومی است که مخاطب موظف به رعایت آن است ولی متاسفانه مخاطبان تئاتر ارجحیت کمتری به این آداب می‌دهند و تلاش می‌کنند که زیاد وقت اجرا را در گوشی‌های خود یا حتی به نوعی در گوشی دیگران به سر ببرند، حال، یا مشغول گرفتن تصویر و فیلم یا مشغول گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی!

متاسفانه باید گفت؛ این فرهنگ تماشای تئاتر هنوز در میان مردم فراگیر نشده است و مسئولان تلاش در الگوسازی و فرهنگ‌سازی این هنر مقدس در ذهن و روح مخاطب نداشته و نمود بارز این کم توجهی‌ها یا بی‌توجهی‌ها، اتفاق افتادن رویدادهایی نظیر توهین متقابل تماشاگر و مخاطب، عدم درک متقابل از نمایش، عدم تمرکز هنرمند در حین اجرا و در نهایت هم عدم فهم کامل دو طرف از مضمون نمایش خواهد بود. البته باید گفت؛ فرهنگ تماشای تئاتر از درک اثر نمایشی بسیار مهم‌تر و اثرگذارتر است.

گفتنی هست؛ این مسئله آن قدر گسترده شده است است که اعتراض بسیاری از اهالی تئاتر را در پی داشته هست، که یکی از آنها در چند روز اخیر در یکی از نمایش‌هایی که در حال اجرا بود اتفاق افتاد و هنرمند تئاتر به قدری از نور گوشی همراه یکی از مخاطبان بر صحنه نمایش آزرده شده است بود که در انتها با یک دلخوری و خشم با مخاطب برخورد کرد به چه دلیل که؛ به خود و هنرش بی‌احترامی شده است بود. بعد از این اتفاق که تاثیر بسیاری بر اهالی تئاتر گذاشت؛ یک کمپینی در حمایت از صورت های معروف و برگزارکنندگان آثار نمایشی به راه افتاد که در تمامی شبکه‌های مجازی کپشن‌ها و عکس‌هایی با مضمون«#با گوشی خاموش تئاتر ببینیم» به وضوح دیده می‌شد.

اوج بی‌فرهنگی در تماشای تئاتر هنگامی اسفبار است که؛ هنرمند جهت بیان واقعیت‌های جامعه خود با زبان هنر، دست به اقداماتی می‌زند، تا مخاطب با رویدادهای تلخ و شیرین همذات‌ پنداری کند، ولی متاسفانه با رفتارهایی مواجه می‌شود که او را نه تنها تلخ مزاج و ناراحت می‌کند بلکه با انجام این رفتارها به یک مناسبت جهانی بی‌اعتنایی می‌کنند. بهتر هست؛ چنین مخاطبانی هرگز به سالن‌های تئاتر نیایند یا مسئولان به فکر یک راه حلی جهت این معضل باشند؟!

به گزارش خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ از همه دوستانی که در سالن هستند خواهش می‌کنم، گوشی‌هایشان را بیرون بیاورند.

در همین راستا با یکی از بازیگران شناخته شده است عرصه تئاتر، کورش سلیمانی مصاحبه‌ای را ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

کورش سلیمانی در خصوص اهمیت فرهنگ تماشای تئاتر در میان مخاطبان این هنر گفت: مسئله ای که در حال حاضر وجود دارد این است که؛ ما در سال‌های اخیر با زیاد کردن تعداد سالن‌ها روبه‌رو شده‌ایم و به همین علت این تعداد سالن، نیازمند تماشاگر بسیار هست. در گذشته هنگامی تئاتر اجرا می‌شد، تئاتر مخاطبان خاص خودش را داشت که کاملا با فرهنگ تئاتر آشنا بودند. در صورتی که آن موقع پدیده‌ای مانند گوشی تلفن همراه هم نبود که مزاحمت ایجاد کند ولی بعدها که دایره مخاطبان تئاتر گسترده شد، ما به تدریج شاهد برهم خوردن تمرکز صورت های معروف بودیم.

این اتفاق به این جهت است که؛ ما فرهنگ‌سازی نکرده‌ایم و آموزشی را در جهت فرهنگ تماشای تئاتر به مخاطبان نداده‌ایم و زیاد به این فکر بودیم که یک اثر چقدر می‌فروشد، آیا صورت و سوپراستار دارد یا آیا شوخی‌های مبتذلی در نمایش وجود دارد یا خیر؟! این مسائل، بلایی است که در ۱۰، ۱۵ سال اخیر ما شاهد آن هستیم.

وی اطراف برخوردهایی که طی بی‌فرهنگی مخاطبان در سالن تئاتر صورت می‌گرفت، اظهار داشت: ما باید شرایط بازیگر را درک کنیم. بعد از مدتی که ذهن و روح مخاطب در طول اجرا خسته می‌شود و نوری هم مدام بر صورتش می‌خورد، جهت او بسیار توهین آمیز است و مخاطب رفتاری را که نشان‌دهنده بی‌توجهی و بی‌احترامی با صحنه است را از خود نشان می‌دهد.

هر مکانی، فرهنگ و احترام خودش را دارد. بازیگر باید تمرکز داشته باشد و هنگامی یک اتفاقی می‌افتد و تمرکزش را از بین می‌برد، یعنی زحمت ماه‌ها تمرین و تلاش بازیگر هدر می‌رود و این اتفاق اصلا عادلانه نیست و من فکر می‌کنم که باید یک فرهنگ‌سازی درستی بشود تا از این اتفاقات جلوگیری شود.

انتهای پیام/

غفلتی که یک فرهنگ را نشانه گرفته است

واژه های کلیدی: گوشی همراه | بازیگران | هنرمند | بازیگر | همراه | نمایش | مخاطب | فرهنگ | تمرکز | تئاتر

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>