خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » تهدیدات کره شمالی و عواقب آن جهت آمریکا
 

 

تهدیدات کره شمالی و عواقب آن جهت آمریکا

اظهارات جنگ افروزانه مقامات واشنگتن و پیونگ یانگ، دو کشور را در اوضاع بن‌بست قرار داده که راه خروجی جهت آن دیده نمی‌شود و هیچیک از طرفین هم قصد دادن امتیاز را ندارد.

تهدیدات کره شمالی و عواقب آن جهت آمریکا

اظهارات جنگ افروزانه مقامات واشنگتن و پیونگ یانگ، دو کشور را در اوضاع بن بست قرار داده که راه خروجی جهت آن دیده نمی شود و هیچیک از طرفین هم قصد دادن امتیاز را ندارد.

تنش بین کره شمالی و آمریکا

روزنامه اینترنتی «آر.ب.کا» روسیه در تحلیلی نوشته است:  به عقیده کارشناسان، آمریکا و کره شمالی در یک اوضاع بن بست قرار گرفته اند و هر نوع اقدام نظامی هم ممکن است رژیم پیونگ یانگ را از بین ببرد، ولی بهای سنگینی جهت آن باید پرداخته شود و چنین ماجراجویی قربانیان زیادی برجای خواهد گذاشت.  

عبارات مهم : تاسیسات هسته ای – پیونگ یانگ
“سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه با اشاره به کم کردن تبادل بیانات جنگ افروزانه بین واشنگتن و پیونگ یانگ، ابراز امیدواری نمود که وخامت اوضاع در شبه جزیره کره کم کردن یابد. پیش از این “وانگ ایی” وزیر امور خارجه چین نیز با اشاره به کم کردن وخامت اوضاع اطراف کره شمالی، خواستار زیاد کردن تلاشهای یکسان بین المللی جهت ممانعت از افزایش دوباره اوضاع شدد. لاوروف نیز هشدار داد که در صورت بروز مناقشه نظامی، صحبت بر سر آینده هزاران مردم غیرنظامی است که آسیب خواهند دید و نباید اجازه داد چنین اتفاقی رخ دهد.

در تاریخ ۱۴ آگوست بود که “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی آمادگی کشورش جهت حمله به پایگاه نظامی-هوایی آمریکا در جزیره گوام، در صورت دست برنداشتن آمریکا از کارهای وسوسه انگیز خود را اعلام کرد. پیش از این “جیمز ماتیس” مدیر پنتاگون گفته بود که هر نوع پرتاب موشک از سوی کره شمالی به سمت آمریکا به منزله شروع جنگ خواهد بود.

روابط واشنگتن و پیونگ یانگ بعد از آنکه کره شمالی در ماه جولای دو آزمایش موشک بالستیک انجام داد، بشدت تیره شد و شورای امنیت نیز در تاریخ ۵ آگوست قطعنامه ای در افزایش تحریمهای بین المللی علیه این کشور تصویب نمود. “دونالد ترامپ” مدیر جمهوری آمریکا ۸ آگوست هشدار دارد که هر نوع ترساندن کره شمالی قاطعانه پاسخ داده خواهد شد. وی بطور دقیق مشخص نکرد که چه اقدامی از جانب ترساندن تلقی خواهد شد.

چه گزینه هایی جهت درگیری مستقیم قابل تحقق است

کارشناسانی که این روزنامه با آنها به گفتگو نشسته، علت کم کردن نسبی وخامت اوضاع را ناتوانی کره شمالی جهت رویارویی واقعی با حریف بالقوه خویش توضیح داده اند.

البته ارتش کره شمالی یکی از پرتعدادترین ارتشهای دنیا است که در آن بیش از یک میلیون نفر خدمت می کنند که این تعداد دو برابر زیاد از ارتش جمهوری کره (کره جنوبی) هست. ولی از لحاظ فناوریهای نظامی، ارتش کره شمالی از ارتش کره جنوبی به مراتب ضعیف تر هست، ضمن اینکه در صورت بروز درگیری نظامی، سئوال از حمایت نظامی آمریکا نیز برخوردار خواهد بود.

آمریکا قادر است با حمله ناگهانی به زیرساختارهای نظامی کره شمالی، آنها را نابود و از عدم توسعه آن جهت سالهای سال اطمینان پیدا کند. ولی مسئله در تعیین مکان آنهاست، جهت اینکه تاسیسات هسته ای کره شمالی در مناطق کوهستانی و غیر قابل درسترس در سراسر خاک این کشور پراکنده است.

این گزینه نیز از سوی کارشناسان بررسی شده است که امکان حمله آمریکا نه تنها به تاسیسات نظامی، بلکه به محل آزمایشات موشکی کره شمالی می تواند صورت بگیرد تا از تکرار آنها جلوگیری شود. ولی در این صورت، امکان پاسخ فوری پیونگ یانگ به این حمله نیز وجود دارد که ممکن است عواقب فاجعه آمیزی داشته باشد.

تهدیدات کره شمالی و عواقب آن جهت آمریکا جدی است

“ریچارد وایتس” کارشناس امنیت هسته ای و مدیر مرکز تجزیه و تحلیل نظامی-سیاسی موسسه هادسون در واشنگتن معتقد هست، حمله کره شمالی به پایگاه نظامی آمریکا در جزیره گوام می تواند در پاسخ به پرواز هواپیماهای بمب افکن راهبردی آمریکایی از این جزیره صورت بگیرد.  کره شمالی توان بالقوه نظامی جهت چنین حمله ای را در اختیار دارد.

به گفته وی، آمریکا باید نسبت به تهدیدات پیونگ یانگ جدی برخورد کند، جهت اینکه در صورت این حمله، آمریکا بزرگترین پایگاه نظامی خود را از دست خواهد داد، هرچند به این حمله پاسخ فوری هم داده شود.

وایتس یادآور شد، علاوه بر این، پیونگ یانگ می تواند در ازای هر نوع اقدامی از جانب آمریکا، سئول و اطراف آن زیر باران آتش توپخانه خود قرار دهد. توپهای سنگین در سراسر مرزهای کره شمالی مستقر شده است اند و می توانند حتی سریعتر از پرتاب موشک بالستیک نیز وارد عمل شده است و حملات خود را شروع کنند. پیونگ یانگ حتی می تواند تاسیسات نظامی آمریکا در خاک ژاپن و کره جنوبی را نیز هدف قرار دهد.

این کارشناس می افزاید، ضمن اینکه در صورت شروع حمله گسترده بین آمریکا و کره شمالی، اقتصاد جهانی نیز دچار آسیب جدی خواهد شد. چنین جنگی عواقب جدی سیاسی و انسانی نیز در پی خواهد داشت و می تواند منجر به سیل مهاجرت گسترده از کره شمالی به چین و کره جنوبی شود. علاوه بر این، یکی از عواقب این مسئله، تیرگی زیاد روابط واشنگتن و پکن خواهد بود که بدون این هم چندان خوب نیست.

کره شمالی هرگز شروع کننده جنگ با آمریکا نخواهد بود

“آندری لانکوف” استاد دانشگاه کوکمین در سئول معتقد است که امکان درگیری مستقیم دو کشور بسیار ضعیف هست. اولا کره شمالی نمی تواند از عواقب جدی چنین جنگی، از جمله کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان و بخشی از مقامات خود بپرهیزد و همین مسئله تضمین تقریبا صددرصدی جهت آن است که کره شمالی هرگز شروع کننده جنگ نخواهد بود.

این کارشناس افزود: «پاسخ آمریکا به حمله هسته ای هم حملات گسترده به خاک کره شمالی خواهد بود که منجر به قربانی شدن بخش عظیمی از مردم این کشور و تقریبا تمامی مقامات سیاسی و نظامی آن و در نتیجه سرنگونی رژیم سیاسی کره شمالی می شود.»

به عقیده وی، سلاح هسته ای جهت تضمین امنیت مورد نیاز کره شمالی هست. مقامات پیونگ یانگ مسلما قصد خودکشی ندارند، ولی بسیار بدبین هستند. البته بعید است که جنگ به ابتکارعمل آمریکا و کره جنوبی هم شروع شود، جهت اینکه آنها به خوبی می دانند که در معرض حملات مقابله به مثل پیونگ یانگ قرار خواهند گرفت. بنابراین اوضاع کنونی در یک بن بست عمیق واقع شده است است و هیچیک از دو طرف نمی دانند چگونه از آن خارج شوند، به چه دلیل که هیچ کدام حاضر به دادن امتیاز به طرف برابر نیست.

 

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

تهدیدات کره شمالی و عواقب آن جهت آمریکا

واژه های کلیدی: تاسیسات هسته ای | پیونگ یانگ | کره شمالی | کره جنوبی | پیونگ یانگ | کره شمالی | کره جنوبی | آمریکایی | آمریکا | واشنگتن | سیاسی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>