خانه » پزشکی و سلامت » کدام استان‌ها ام اس خیز هستند، هزینه ماهیانه یک بیمار ام اس چقدر است؟
 

 

کدام استان‌ها ام اس خیز هستند، هزینه ماهیانه یک بیمار ام اس چقدر است؟

مدیر عامل انجمن ام اس گفت: تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس به ترتیب بیشترین آمار مبتلایان را به خود تخصیص داده شده است داده اند. متاسفانه در سال

کدام استان‌ها ام اس خیز هستند، هزینه ماهیانه یک بیمار ام اس چقدر است؟

مدیر عامل انجمن ام اس گفت: تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس به ترتیب بیشترین آمار مبتلایان را به خود تخصیص داده شده است داده اند. متاسفانه در سال های اخیر شاهد زیاد کردن آمار ها بخصوص در پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده ایم. در حال حاضر در پایتخت کشور عزیزمان ایران روزانه ۸ نفر به این بیماری شناسایی می شوند.

عبدالحسین هوشمند در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: در کشور عزیزمان ایران ۴۴ مرکز استانی و شهرستانی مخصوص بیماران ام اس وجود دارد، در این مراکز حدود ۶۳۵۰۰ بیمار مبتلا به ام اس داریم ولی طی بررسی هایی که انجمن انجام داده است به این نتیجه رسیدیم که ۳۰درصد از بیماران جهت عضویت در این مراکز اقدام نکرده اند. آمار ها در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران ۱۸هزار بیمار بوده و در مناطق ۲ و ۵ بالاترین میزان مبتلایان را داریم.

کدام استان‌ها ام اس خیز هستند، هزینه ماهیانه یک بیمار ام اس چقدر است؟

وی در ادامه افزود: تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس به ترتیب بیشترین آمار مبتلایان را به خود تخصیص داده شده است داده اند. متاسفانه در سال های اخیر شاهد زیاد کردن آمار ها بخصوص در پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده ایم. در حال حاضر در پایتخت کشور عزیزمان ایران روزانه ۸ نفر به این بیماری شناسایی می شوند.

هوشمند متذکر شد: علت بروز این بیماری ناشناخته است و نمی توان علت قاطعی را جهت پیدایش آن اعلام کرد. موقعیت جغرافیایی کشورها، ژنتیک، عفونت ها، استرس های شدید و مسائل معنوی روانی بیشترین فاکتورهای خطر را در بروز این بیماری به خود تخصیص داده شده است داده است.

مدیر عامل انجمن ام اس یادآور شد : در کشورهای اروپایی و امریکایی از هر صدهزار نفر، صد نفر به این بیماری مبتلا هستند، متاسفانه نگرانی که در کشور عزیزمان ایران و منطقه خاورمیانه وجود دارد این است که آمار ها، در حال نزدیکی به آمارهای کشورهای اروپایی و امریکایی است.

به گفته وی، زنان زیاد از مردان به بیماری ام اس مبتلا می شوند به عبارتی تعداد مبتلایان زن نسبت به مردها ۳ به ۱ است.

مدیر عامل انجمن ام اس گفت: تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس به ترتیب بیشترین آمار مبتلایان را به خود تخصیص داده شده است داده اند. متاسفانه در سال

هوشمند متذکر شد: خوشبختانه در دولت یازدهم مشکلی در ارتباط با دسترسی بیماران به دارو وجود نداشت. بخشی از داروها تحت پوشش بیمه واقع شده است است به چه دلیل که تولید داخل کشور هستند، ولی تعدادی دیگر که از خارج کشور وارد می شوند این طور نیست و خود بیماران باید هزینه ها را متقبل شوند، داروهای خارجی که هر ماه باید مصرف شود حدود ۸۰۰ هزار تومان هزینه بر هستند که این مورد یکی از بااهمیت ترین دغدغه ها و خواسته های انجمن محسوب می شود. لذا در پی مذاکرات جدی با وزارت بهداشت هستیم تا این تعداد از داروها را نیز بتوانیم در پوشش بیمه قرار دهیم. انجمن خواستار قرار گرفتن این بیماری در طیف بیماری های خاص هست، تا بیماران بتوانند از مزایای بیماران خاص نیز استفاده کنند.

مدیر انجمن ام اس خاطرنشان کرد: در کشور مسئله اشتغال را می تواند یکی از دغدغه های مهم جوانان دانست، حدود ۶۰درصد بیماران ام اس تحصیل کرده هستند. جوانی که سالم است به لحاظ اشتغال دچار مسئله است و اکنون تصور کنید، جوانی که به بیماری مانند ام اس مبتلا می شود نیز از لحاظ آتیه شغلی چه ضربه بزرگی می خورد! عملا افرادی که در سنین جوانی به این بیماری مبتلا می شوند هزینه های جانبی که به خانواده وارد می کنند شدیدا گزاف هست. علاوه بر هزینه های دارویی، هزینه های توانبخشی بیماران نیز مطرح است که تحت پوشش بیمه قرار ندارد.

هوشمند افزود: بحث توانبخشی بیماران ام اس که یکی از بااهمیت ترین مسائل محسوب می شود، تنها ۲ عضو را شامل می شود ولی بیماری که نیاز به توان بخشی پیدا می کند باید ۴ عضو او تحت توانبخشی قرار بگیرد حتی بیمارانی که در منزل نگه داری می شوند و بیماریشان پیش رونده است نیاز به توانبخشی در منزل دارند، این اقدام به هیچ عنوان تحت پوشش بیمه قرار ندارند. هزینه یکبار توانبخشی در منزل ۸۰ هزار تومان است و یک بیمار مبتلا به ام اس باید حداقل هفته ای ۲ بار تحت توانبخشی قرار بگیرد. میانگین هزینه یک بیمار ام اس که اوضاع خوبی دارد حدود ۱.۵میلیون تومان در ماه هست، اگر این بیمار در منزل نیاز به نگهداری و توانبخشی داشته باشد دست کم ۳ میلیون تومان در ماه هزینه می برد که هیچ کدام از آنها را بیمه متقبل نمی شود.

وی در آخر خاطرنشان کرد: توصیه ای که بصورت جدی در انجمن مورد بررسی قرار گرفته هست، بحث توان افزایی و ایجاد رشته های خوداشتغالی جهت بیماران هست، طی مذاکراتی که با شرکت میراث فرهنگی داشتیم در ۴۰ رشته صنایع دستی نیز بیماران می توانند آموزش ببینند و همچنین تولیدات صنایع دستی رشد بسیار خوبی داشته است و بیماران بعد از سپری کردن این آموزش ها می توانند مدارک معتبر دریافت کنند و به خود اشتغالی نیز مشغول شوند.

منبع : بیتا نوروزی / خبرنگار جام جم آنلاین

واژه های کلیدی: توانبخشی | بیماری | ایران | انجمن | هوشمند | عبدالحسین هوشمند |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>