خانه » خبری و خواندنی » امیدوارم مسائل نمايشگاه كتاب برطرف شود ، سیاست ما واگذاری امور اجرایی به صنوف است
 

 

امیدوارم مسائل نمايشگاه كتاب برطرف شود ، سیاست ما واگذاری امور اجرایی به صنوف است

صالحی اميری گفت: رسالت ما واگذاری امور به صنوف فرهنگی است و جهت رفع نقایص تلاش می‌كنيم.

امیدوارم مسائل نمايشگاه كتاب برطرف شود ، سیاست ما واگذاری امور اجرایی به صنوف است

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ آیین تقدیر از نهادها، شرکت ها و تشکل های نشر مرتبط با برگزاری سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، عصر امروز در هتل ارم با حضور رضا صالحی اميری وزير ارشاد، سيد عباس صالحی معادن فرهنگی ارشاد، امير مسعود شهرام نيا قائم مقام سی امین نمایشگاه کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد.

در این مراسم سید رضا صالحی امیری در خصوص برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: ممکن نیست نمایشگاهی در این حجم برگزار شود، مگر آنکه مجموعه نظام و نهادهای ذیربط دست به دست هم دهند. انصاف این است بعد از انتقال نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب, شرایطی مناسب جهت ثبات و استقرار نمایشگاه ایجاد شود. شهر آفتاب متعلق به ملت است و باید به تدریج همه نمایشگاه‌های کشور به آنجا انتقال شود. امیدوارم در سال‌های آتی مسائل برطرف شود و در سال ۹۷ شاهد نمایشگاهی در سطح کشور عزیزمان ایران و انقلاب باشیم.

وی افزود: نباید فراموش کنیم سیاست ما, در وزارت واگذاری همه امور اجرایی به صنوف هست. شرکت سینمایی, منزل تئاتر, شرکت امور رسانه به صندوق هنر اضافه می شوند. در جلسه, چند روز پیش اعلام کردیم کلید نمایشگاه قرآن را به موسسات قرآنی خواهیم سپرد. هیچ کس دلسوزتر از ناشران جهت نمایشگاه کتاب و مجموعه نشر نیست. رسالت معاونت فرهنگی ما واگذاری امور به صنوف مربوطه هست. تلاش می کنیم نقایص را برطرف کنیم و دنبال خرده گیری نباشیم.

امیدوارم مسائل نمايشگاه كتاب برطرف شود ، سیاست ما واگذاری امور اجرایی به صنوف است

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص یارانه نشر بیان کرد: باید مجموعه یارانه ها در حمایت از نشر ساماندهی و بازمهندسی شود. جهت گیری که منزل کتاب شروع کرده, جهت گیری بسیار درستی هست. بیش از ۹۲۰۰ لوازم آرایش فروشی و سه هزار کتابفروشی داریم! این معادله باید عوض کردن کند. این امر ممکن هست؛ مشروط بر اینکه مورد حمایت قرار بگیرند.

مكان برگزاری نمايشگاه كتاب هنوز ايده آل نيست

در این مراسم همچنين امیر مسعود شهرام نیا قائم مقام سی امین نمایشگاه کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران در خصوص برگزاری نمايشگاه این دوره گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب برعهده یک نهاد و شرکت نیست بلکه جهت برپایی این مناسبت بزرگ، همه ناشران و صنوف در بخش دولتی وزارت ارشاد و شهرداری تهران کمک کردند. کمی وقت می برد تا مکانی شایسته جهت پر مخاطب ترین نمایشگاه سال فراهم شود و هنوز فضایمان، مناسب نیست.

وی افزود: در سی امین نمایشگاه کتاب تهران ۶۴ هزار متر مربع فضای درخواستی بود ولی ۳۰ هزار و ۶۷ متر مربع به نمایشگاه تخصیص داده شده است یافت. ۲۶۶۴ ناشر عضویت کردند ، ۲۲۹۰ ناشر مستقر شدند و ۳۹۰ ناشر نمایندگی داشتند. به بخش خارجی ۲۲۷۶ مترمربع فضا تخصیص داده شده است یافت. ۴۵ ناشر در بخش لاتین با ۱۴۴ هزار عنوان کتاب و ۲۷ ناشر در بخش عربی با ۴۵ هزار عنوان کتاب حضور داشتند. میزان رضایت مندی مراجعه کنندگان از این دوره از نمایشگاه کتاب، بیش از ۷۵ درصد بود.این افراد رضایت مطلوب یا کاملا مطلوب داشتند.

صالحی اميری گفت: رسالت ما واگذاری امور به صنوف فرهنگی است و جهت رفع نقایص تلاش می‌كنيم.

محمود آموزگار دبیر اجرایی صنف نشر نمایشگاه کتاب در خصوص واگذاری نمایشگاه کتاب به صنوف نشر اظهار داشت: علی رغم مشکلاتی که در برگزاری نمایشگاه کتاب بود، توانستیم قدم به قدم جلوتر برویم و اعتمادی جلب شود که امر اجرای نمایشگاه به صنف نشر واگذار شود. دولت باید به تشکیل اتحادیه های نشر در سراسر کشور توجه کند.

در ادامه مراسم سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب به عنوان بزرگترین اتفاق فرهنگی کشور و اهمیت همیشگی آن اظهار داشت: نمایشگاه کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران از نظر ساختاری به نقطه بلوغی رسید که فضای واگذاری امور به خود اهالی نشر را داشته باشد. امیدواریم نمایشگاه سی و یکم با اختیارات همه جانبه تر صنوف نشر اتفاق بیفتد. در این دوره از نمایشگاه با توجه به همزمانی با انتخابات، دلواپس بوديم حواشی سیاسی بر نمايشگاه غالب شود. ما معتقد بودیم که فضای فرهنگی نمایشگاه باید فضایی باشد که همه سلیقه های سیاسی در آن باشند که با حمایت وزیر این اتفاق به خوبی افتاد. به هر ترتيب، دولت یازدهم اين امانت فرهنگی را به سال بعد انتقال کرد. این محفل به عنوان تیتراژ نهایی نمایشگاه سی ام، طلیعه ای جهت برگزاری نمایشگاه سی و یکم است.

در آخر مراسم از نهادها, سازمان‌ها و تشکل های نشر که در برگزاری سی امين دوره نمایشگاه کتاب نقش ایفا کردند, تقدیر شد.

انتهای پيام/

امیدوارم مسائل نمايشگاه كتاب برطرف شود ، سیاست ما واگذاری امور اجرایی به صنوف است

واژه های کلیدی: عباس صالحی | نمایشگاه | نمايشگاه | نمایشگاه | برگزاری | ایران | مجموعه | انتقال

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>