خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » به چه دلیل پیاز ارزان نمی‌شود؟، پیاز هم قاطی میوه ها شد
 

 

به چه دلیل پیاز ارزان نمی‌شود؟، پیاز هم قاطی میوه ها شد

در حالی که طی دو ماه گذشته قیمت پیاز همچنان روند افزایشی داشته هست، طی روزهای گذشته با کاهشی جزئی به بازار عرضه شده است است ولی همچنان

به چه دلیل پیاز ارزان نمی‌شود؟، پیاز هم قاطی میوه ها شد

در حالی که طی دو ماه گذشته قیمت پیاز همچنان روند افزایشی داشته هست، طی روزهای گذشته با کاهشی جزئی به بازار عرضه شده است است ولی همچنان با گذشت چندین و چند هفته از وعده مسئولان بخش شخصی و وزارت جهاد کشاورزی جهت کم کردن قیمت، قیمت این محصول متعادل نشده است.

دلیل زیاد کردن قیمت پیاز چه بود ؟

قیمت پیاز طی دو ماه گذشته از کیلویی حدود ۱۵۰۰ تومان به بیش از کیلویی ۴۰۰۰ تومان رسید؛ به گونه ای که بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی از میانگین قیمت خرده فروشی بعضی مواد خوراکی در سطح شهر هر کیلوگرم از این محصول در هفته نهایی تیرماه به ۴۰۲۹ تومان رسیده بود که نسبت به هفته قبل و هفته مشابه ماه قبل زیاد کردن قابل توجهی را نشان می داد.

عبارات مهم : عمده فروشی – خرده فروشی
اما طی روزهای گذشته قیمت این محصول در بازار با کم کردن نسبی و جزئی همراه شد و به کیلویی حدود ۳۸۰۰ تومان رسید که مدیر اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در این باره به ایسنا گفت: قیمت هر کیلوگرم پیاز نسبت به هفته گذشته حدود شش درصد کم کردن داشته و در میدان میوه و تره بار مرکزی پایتخت کشور عزیزمان ایران کیلویی ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان به صورت عمده فروشی عرضه می شود.

به گفته مهاجران، با احتساب این قیمت و در نظر گرفتن هزینه های حمل و نقل تا سود حدود ۳۵ درصدی خرده فروشی ها هر کیلوگرم پیاز باید حدود ۵۰۰۰ تومان در بازار عرضه شود ولی با توجه به نبود کشش در بازار مغازه داران این محصول را با حداقل سود کیلویی حدود ۴۰۰۰ تومان به بازار عرضه می کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار اظهار کرد که علت کم کردن نیافتن منطقی قیمت پیاز در  بازار این است که در سال گذشته این محصول از کشاورزان به درستی و با قیمت مناسب خریداری نشد و آنها تولید خود را کم کردن دادند که موجب شد امسال عرضه پیاز با پراکندگی بیشتری مواجه شود. به عنوان مثال عرضه پیاز ابتدا از چابهار و شهرهای گرمسیری مانند جیرفت، دزفول و آبادان شروع شد و هم اکنون تقریبا همه بار عرضه پیاز در کشور روی دوش اصفهان واقع شده است است به همین علت تولید و عرضه این محصول از اصفهان نمی تواند روی بازار تاثیر چندانی داشته باشد.

مهاجران گفت: طی روزهای آینده پیاز از مناطقی مانند بروجرد، شیراز، کرج، ورامین و فومنات به بازار وارد می شود که می تواند قیمت را تا حدود بسیاری متعادل کند. همچنین عرضه پیاز از مناطقی مانند آذربایجان در آخرهای مردادماه به شدت قیمت این محصول را متعادل می کند، به چه دلیل که تولید آن در این استان با حجم بالا صورت می گیرد و بازار را می تواند کنترل کند.

 چنین وضعیتی در بازار پیاز نشان می دهد که مسئولان عزم جدی جهت مقابله با گرانی این محصول ندارند و به نظر می رسد کاری هم از دستشان برنمی آید و تنها منتظر نشسته اند تا تولیدات مناطق دیگر به بازار برسد تا شاید فرجی حاصل شود و پیاز ارزان تر شود.

 

به چه دلیل پیاز ارزان نمی‌شود؟، پیاز هم قاطی میوه ها شد

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

 

واژه های کلیدی: عمده فروشی | خرده فروشی | اصفهان | محصول | بازار | خبر | اقتصادی |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>