خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » هفتمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی
 

 

هفتمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی

هفتمین جلسه پیگیری به اتهامات دو متهم ردیف دوم و ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و با

هفتمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی

هفتمین جلسه پیگیری به اتهامات دو متهم ردیف دوم و ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و با حضور دو متهم، وکلای آنها و نمایندگان و وکلای شکات برگزار شد.

وکیل شرکت نفت: جهت روشن شدن مسائل آقایانی که نامشان مطرح می شود به دادگاه بیایند

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی مقیسه از افشار وکیل مدافع مهدی شمس خواست که در جایگاه قرار گیرد و به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

عبارات مهم : بابک زنجانی – بازنشستگان
افشار وکیل مدافع متهم ردیف دوم پرونده در جایگاه قرار داده شد و گفت: در عنوان معرفی در کیفرخواست به معرفی شرکت ها و نهادهای دولتی از طریق موکل من اشاره شده است و می گویند موکل من در معرفی بابک زنجانی به نهادها دخیل بوده هست. موکل من زنجانی را به نهادها و سازمانهای دولتی معرفی نکرده هست؛ این را با قاطعیت می گویم. عنوان بزرگنمایی در کیفرخواست محرز هست. خود کیفرخواست مدعی است که موکل من زنجانی را به فردی به نام «و.د» معرفی کرده که ایشان مسئولیتی در عنوان نفت ندارد بلکه مدیرعامل یک شرکت سهامی خاص هست. این شرکت نه دولتی بلکه سهامی خاص است و وظیفه فروش نفت را هم ندارد.

در میان بیانات افشار، وکلای شرکت نفت درخواست دفاع داشتند که افشار از آنها خواست که بگذارند ابتدا دفاعیات را کامل قرائت کند و بعد از اتمام آن اگر موضوعی بود، مطرح شود.

قاضی مقیسه در پاسخ به این عنوان گفت: این علت نمی شود هر چیزی که دلتان بخواهد بگویید. اگر مسئله ای بگویید که خلاف واقع باشد نمایندگان نفت دفاع می کنند.

مهدوی یکی از وکلای شرکت نفت در پاسخ به ادعاهای وکیل متهم ردیف دوم بیان کرد: این مصوبه شرکت نفت است که به صندوق بازنشستگان شرکت ملی نفت اجازه می دهد که نفت بفروشد.

قاضی مقیسه ادامه داد: بعد این معرفی هم به خاطر عنوان نفت بوده است؟

افشار پاسخ داد: بر اساس کیفرخواست این معرفی به وسیله موکل من انجام نشده، من می گویم بر فرض صحت معرفی فقط این معرفی به «و.د» انجام شده است هست. بر اساس پرونده فروش نفت عنوان صندوق بازنشستگان یک محموله یعنی ۳ میلیون بشکه بوده که فقط یک میلیون از آن عملیاتی می شود.

قاضی مقیسه پاسخ داد: بعد یک میلیون بشکه را قبول دارید که موکل شما در این باره دخالت داشته است؟

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: خیر، معرفی باید قبل از این عنوان باشد. جلسه ای در ماه سوم سال ۹۱ انجام شده است که موکل من در آنجا حضور داشته است.

قاضی مقیسه گفت: این جلسه جهت چه بوده، آیا می درخواست کردند به سونا بروند؟

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: خیر، نمی درخواست کردند به سونا بروند. جلسه مربوط به کشتی ها بود.

قاضی مقیسه گفت: کشتی ها جهت عنوان نفت بوده؛ در واقع جهت حمل و نقل آن؛ بعد شما همکاری در جلسه را می پذیرید؟

وکیل متهم ردیف دوم گفت: حضور بوده نه مشارکت.

قاضی مقیسه ادامه داد: فروش یک میلیون بشکه و حضور را می پذیرید؟

وکیل مهدی شمس گفت فروش نفت از طریق صندوق بازنشستگان دارای یک پروسه مالی بوده که از ماه اول سال شروع شده است و بر اساس پرونده و بیانات اشخاص ابتدائا بحث مالی آن به وجود می آید. در لوزان سوئیس عنوان ۳۰۰ میلیون یورو پولی بوده که صندوق بازنشستگان جهت اقلام غذایی مورد نیاز داشته که در آنجا بحث مالی به وجود می آید. بعد از اینکه زنجانی عنوان مالی را به وجود می آورد، شرکت نفت از طریق پتروپارس مطالبات را به صندوق بازنشستگان می دهد. بعد از این عنوان باید گفت اصلا ایشان این معرفی ها را انجام نداده و فقط در آن جلسه حضور داشته است.

افشار وکیل مهدی شمس با استناد به این عنوان که در سال ۱۳۹۰ از بابک زنجانی تقدیر شده است نتیجه گرفت که آشنایی بابک زنجانی با شرکت ملی نفت از سالهای قبل بوده است.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم ادامه داد: این معرفی به «و.د» نمی تواند در جهت این باشد که ۱۵، ۱۶ محموله دیگر هم در این عنوان مطرح شود. زیاد محموله ها از طریق اچ کی فروخته شده است هست. باید توجه کنیم که واگذاری نفت از طریق صندوق بازنشستگان انجام شده است که این خود باعث می شود در مظان اتهام قرار گیرند.

وی افزود: تمام کیفرخواست نقل می کند ولی علت نمی آورد، سند و شاهد ندارد. نفت نزد صندوق بازنشستگان چه کار می کرده است؟

قاضی مقیسه پاسخ داد: در آن وقت نیروی انتظامی نفت می فروخت. صندوق بازنشستگان شرکت ملی نفت نمی توانست این کار را انجام دهد؟ شما چه کار دارید که این نفت در آنجا چه کار می کرده یا نمی کرده، شما به یک میلیون بشکه اقرار می کنید.

افشار پاسخ داد: آقای قاضی من نمی توانم علیه موکلم اقرار کنم. این صندوق مربوط به یک محموله بوده، سایر محموله ها چه؟

قاضی مقیسه گفت: بعد موکل شما نقش داشته است؟

 وکیل مدافع متهم ردیف دوم پاسخ داد: ۱۴ یا ۱۵ محموله دیگر مربوط به معرفی موکل من نبوده هست. اگر معرفی صرف باشد که باعث شده است ثروت ملی به دست هر کسی داده شود، این فاجعه هست. یک محموله را می پذیریم، ولی ۱۵ محموله دیگر را چه کسی داده است؟

یکی از وکلای شرکت نفت در این میان بیان کرد: آقای «ن . م» می گوید شمس به عنوان نماینده زنجانی معرفی شده است هست. «ن. م» می گوید یک ایمیل به شمس ارسال کردم که می گوید اگر می خواهید نفت بخرید ۳۰۰ میلیون یورو واریز کنید و آنها هم با اسناد جعلی نشان دادند که واریز کردند.

وکیل متهم ردیف دوم به این گفته وکیل شرکت ملی نفت پاسخ داد و گفت: آقای «ن.م» دقیقا همان جایگاه آقای «و. د» را دارد. موکل من در تمام جلسات با استناد صحبت کرد و اگر ایمیلی هم وجود داشت مستند نشان داد. شما هم مستند صحبت کنید و اگر در اینباره ایمیلی وجود دارد نشان دهید. محموله مربوط به صندوق بازنشستگان هشتمین محموله است و عنوان آن سه میلیون بشکه بود، در حالی که عنوان اچ کی ۱۲ یا ۱۳ محموله است.

مهدوی یکی از وکلای شرکت ملی نفت بیان کرد: جهت اینکه عنوان بهتر روشن شود از ریاست دادگاه درخواست دارم در هر جلسه آقایانی که نامشان مطرح می شود حضور پیدا کنند.

افشار گفت: من هم از این عنوان استقبال می کنم.

وکیل متهم ردیف دوم ادامه داد: بیانات دوستان در تحقیقات باید مستند باشد.

قاضی مقیسه پاسخ داد: این را دادگاه باید تشخیص دهد.

افشار گفت: بیانات این افراد نمی تواند بدون علت و استناد باشد که همه موارد را به موکل من منتسب کنند.

قاضی مقیسه گفت: جهت چه کسی باید مستند باشد؟ جهت دادگاه باید مستند باشد. بر فرض هم اگر مستند باشد شما قبول ندارید که مستند هست. به کرّات افراد راجع به ارتباط موثر اقرار کرده اند که معرفین مهم فلاح و شمس بوده اند. اگر این دو نفر نبودند و این اعتمادها را جلب نمی کردند وزیر و شرکت نفت اعتماد نمی کردند. آنها نمی دانستند که این افراد به قصد منافع شخصی آمده اند.

قاضی مقیسه ادامه داد: موکل شما دفاع خود را انجام داده، اگر مطلبی دارید بگویید.

وکیل متهم ردیف دوم گفت: از شما ممنونم که وقت دفاع می دهید ولی اگر مطلبی علیه موکل اظهار می شود باید با علت باشد. در کل کیفرخواست در موضوعی که به موکل من اشاره می شود فاقد علت اثباتی هست. ما باید بتوانیم در برابر دلایلی که گفته می شود علت بیاوریم. کیفرخواست بر اساس اظهار شخصی صحبت می کند. می گویند زنجانی و بانک های زنجانی را موکل من به شرکت نفت معرفی کرده هست. در هیچ جایی از بیانات این عنوان وجود ندارد که موکل من بانک ها را معرفی کرده است.

قاضی مقیسه گفت: با اطلاع به اینکه بانک های مالزی و تاجیکستان اعتباری ندارند شمس نفت را فروخته و از اسناد جعلی هم خبر داشته که این بانک ها اصلا وجود ندارد.

وکیل مهدی شمس پاسخ داد: خیر؛ به هیچ عنوان اینگونه نبوده هست. آیا معرفی موکل من به تنهایی کفایت می کند؟ آیا موکل من معرفی کرده که ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو پول نقد به ایزو پرداخت شود؟ آقای قاضی بحث فروش نفت عنوان آسانی نیست. تشریفات و مقدمات دارد. صرفا از عهده وزیر نفت برمی آید.

قاضی مقیسه گفت: شمس، زنجانی را به عنوان مالک دو بانک و شریک بانک ملت معرفی می کند و در عنوان فروش نفت به گونه ای رای «و.د» و وزیر نفت را می گیرد.

 یکی دیگر از وکلای مهدی شمس در پاسخ به این گفته قاضی پرسش پرسید که به چه دلیل آنها پذیرفتند؟

افشار ادامه داد: در رای دیوان … که قاضی مقیسه گفت: رای دیوان را نخوانید، از آن بگذرید. اینجا جای تحلیل رای دیوان نیست.

در ادامه وکیل مدافع متهم ردیف دوم از قاضی خواست که به بیانات وی راجع به سخنان «ج» و «و.د» توجه کند و گفت: این دو نفر در رأی دیوان …

قاضی مقیسه در این میان گفت: به رأی دیوان چه کار دارید؟ از پرونده سخن بگویید.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم ادامه داد: توجه شما را به جلد سوم پرونده و بیانات آقای «ج» جلب می کنم. در بخشی از این بیانات می گوید من مطلع نشده ام که بابک زنجانی را چه کسی به وزیر نفت معرفی کرده هست. منشأ قراردادهای ایزو با صندوق بازنشستگان در خصوص …

قاضی مقیسه دوباره تاکید کرد: رأی دیوان را نخوانید، رأی دیوان محترم است ولی آن را تکرار نکنید.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم ادامه داد: آشنایی زنجانی با مجموعه مدیران شرکت نفت، وزیر و … مربوط به سال ۱۳۸۷ هست. مربوط به زمانی که بابک زنجانی با چند نهاد فعالیت بازرگانی داشته است.

قاضی مقیسه بیان کرد که بخشی از بیانات بابک زنجانی را جهت شما می خوانم: «من از سال ۸۸ شمس و فلاح را می شناختم. فلاح گفت شمس می تواند به شما کمک کند. به شمس گفتیم نفت در حال متروکه شدن هست. شمس گفت من این کار را انجام می دهم» مهم این است سه نفر طبق پرونده پول کشور را به غارت برده اند.

افشار پاسخ داد: این بیانات زنجانی بعد از عنوان نفت است.

قاضی مقیسه بیان کرد: شما چه کاری به نهادهای دیگر دارید. اطراف نفت و زنجانی صحبت کنید. زنجانی عطرفروش بوده یا هر چه بوده، این دو نفر وی را معرفی کرده اند و یک اعتمادی ایجاد شده است است.

افشار پاسخ داد: هیچ مستندی دال بر این عنوان نیست. بیانات زنجانی وحی منزل نیست. می گوید نفت متروکه شده است که این عنوان باید آخرهای سال ۹۱ باشد و ارتباطی به سال ۸۷ ندارد. من در مورد زنجانی و راجع به مدیران نفت صحبت می کنم. در سال ۱۳۹۰ از زنجانی تقدیر شده است است.

قاضی مقیسه گفت: از بابک زنجانی دفاع نکنید، رأی ایشان صادر شده، در مورد موکل تان صحبت کنید.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم گفت: من می گویم آشنایی و معرفی زنجانی به آن مجموعه، از قبل بوده است.

قاضی مقیسه افزود: باشد یا نباشد، چه چیز دیگری جهت ارائه دارید؟

وکیل متهم گفت: فرض کنید این معرفی انجام شده، آیا معرفی به وزیر نفت بوده؟ عنوان صندوق بازنشستگان عنوان یک محموله بوده، مابقی مربوط به صندوق نیست. اگر معرفی به صندوق بازنشستگان انجام شده است متعاقب آن معرفی، معرفی های دیگر هم انجام شده است هست. نمی توانید این معرفی اولیه را در جایگاه معرفی های دیگر قرار دهید. اگر موکل من به صندوق بازنشستگان معرفی کرده به HK و وزیر نفت این معرفی را انجام نداده هست. به فرض می گوییم به صندوق بازنشستگان این معرفی انجام شده است هست. یک محموله بوده، سایر محموله ها که به این صورت نبوده است.

قاضی مقیسه بیان کرد: تا شب اینجا هستیم و شما می گویید معرفی کرده، معرفی نکرده؛ این شد دفاع شما.

وکیل متهم ردیف دوم ادامه داد: در خصوص معرفی ۱۳ بند وجود دارد که باید گفت قراردادها بین صندوق بازنشستگاه و HK انجام شده است هست. اگر بگوییم معرفی بر اساس…

قاضی مقیسه گفت: تحلیل نکنید، اگر چیزی دارید لایحه کنید و یا کتاب بنویسید. شاید یک روزی جهت آن خواننده پیدا شود.

وکیل مدافع مهدی شمس ادامه داد: شما باید اینها را بخوانید. من جهت کسی کتاب نمی نویسم که کسی بخواهد بخواند. من باید اظهاراتم را به شما بگویم. این عنوان شاه بیت پرونده هست. معرفی در حقوق جرم نیست. من مدتی پیش خودم تحلیل کردم که این عنوان معرفی را و جرم آن را از کجا گرفته اند. شاید منظورشان از مانور متقلبانه است.

قاضی مقیسه گفت: تحلیل شما محترم هست. آن را لایحه کنید و یا کتاب بنویسید و به دانشگاه ارائه دهید. شما از کیفرخواست صادر شده است دفاع کنید، وقت دادگاه را نگیرید.

وکیل مدافع مهدی شمس گفت: اگر بخواهیم فرض کنیم که شمس نقش پررنگی داشته باید حداقل به او نقشی می دادند. اگر این معرفی به این میزان موثر بوده باید یک نقشی به عنوان شاهد، ضامن و یا طرف قرارداد به او می دادند. موکل من در انعقاد قرارداد و واگذاری نفت هیچ نقشی نداشته است.

در این میان نماینده دادستان خطاب به افشار گفت: قرارداد با ایزو را ایشان منعقد کرده است.

افشار پاسخ داد: من از بهر حسین در اضطرابم، تو از عباس می گویی جوابم.

مهدوی وکیل مدافع شرکت نفت گفت: من نمی دانم شاید ایشان ضوابط فروش نفت را نمی داند. در وقت تحریم بحث تشریفات مطرح نیست.

وکیل مهدی شمس گفت: آقای مهدوی به عنوان مهمی اشاره کرد که در آن در وقت تحریم به هر وسیله ای می درخواست کردند نفت بفروشند.

قاضی مقیسه گفت: بفروشند، نه اینکه غارت کنند. موکل شما ۱۰ کشتی را تحویل گرفته، از مالزی به فال برده، بخشی از ثمن را دریافت کرده و به فرموده رئیسش بابک زنجانی، هواپیما خریده است.

وکیل مهدی شمس گفت: من در جلسات پیش هم به این عنوان اشاره کردم. کجا را جرم می دانیم که می گوییم نقشش موثر بوده و تأثیرگذار هم بوده است؟ دادسرا مدعی شده است موکل من در فروش نفت به علت معرفی نقش داشته و آقای نجفی آن را به عنوان فال و ایزو مرتبط می کنند، موکل من در آنجا نقشی نداشته است.

وی افزود: من باید در مورد عنوان معرفی دفاع کنم. اگر معرفی را کنار بگذاریم می بینیم که موکل من هیچ نقشی در فروش نفت نداشته است.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم گفت: آقای مهدوی به توصیه خوبی اشاره کردند. آن وقت تحریم بود با شرایط خاص خودش. صندوق بازنشستگان خودش غیر محموله ای که می دهد محموله های دیگر را نمی دهد و خودش می گوید یک محموله دادیم. من می گویم که نقش معرفی موکلم را نمی پذیرم. اگر هم به صندوق بازنشستگان معرفی کرده آن شرکت سهامی خاص است نه نهادها و شرکت های دولتی. اگر اینها نتوانستند نگهداری و صیانت کنند نقشی نسبت به موکل من وجود ندارد.

وکیل مهدی شمس گفت: استعلام از وزارت اطلاعات گرفته شد و آنها می گویند از انباشته شدن وجوه نزد زنجانی خودداری کنید.

قاضی مقیسه گفت: این موضوع، عنوان خوبی است ولی به آن عمل نشد. وزارت اطلاعات گفته از این کار بپرهیزید ولی این کار انجام نشده است.

وکیل مدافع متهم گفت: می گویم موکل من علاوه بر اینکه معرفی نکرده نقشش هم موثر نیست و دلایلی وجود دارد مبنی بر اینکه معرفی نمی تواند باعث شود این نفت به ایشان واگذار شود. معرفی بعد از عنوان قراردادهای نفتی بوده و رابطه بین صندوق بازنشستگان و ایزو وجود دارد و حساب های HK در بانک FIIB در ماه دوم سال ۹۱ افتتاح می شود، به چه دلیل باید HK این کار را بکند؟

قاضی مقیسه گفت: اشتباه کرده و اعتماد کردند. اگر این کار را انجام می دادند این بلا سر بیت المال نمی آمد.

وکیل مهدی شمس گفت: من به تاریخ ها کار دارم. آن معرفی جهت ماه سوم است و افتتاح حساب ها جهت ماه دوم. رابطه ها و معرفی ها از قبل بوده و پیوندها هم از قبل بوده است.

قاضی مقیسه گفت: از ۸۸ این پیوندها مبارک باشد.

در ادامه قاضی مقیسه ضمن تذکر به وکیل مدافع متهم ردیف دوم گفت: یک ساعت است در مورد معرفی صحبت می کنید.

وکیل مدافع مهدی شمس بیان کرد: عنوان مهمی هست. من باید در محضر شما آن را ارائه کنم. قضیه اتهام موکل من آنقدر براق و روشن است که با علت حضور خودشان حقیقت را نشان می دهند. من خارج از عنوان حرف نمی زنم. اتفاقاً در عنوان ادعا دلایل و تاریخ را مطرح می کنم. آشنایی با ایزو و صندوق بازنشستگی و HK مهم است ولی شما می گویید نمی خواهید بپذیرید. شما یک بار  به این فکر کنید که شاید موکل من راست می گوید.

قاضی مقیسه عنوان کرد: شما که نمی توانید من را مجبور یا مجاب به کاری کنید. من طبق مستندات پرونده حکم صادر می کنم.

افشار گفت: بحث مانور متقلبانه را توضیح می دهم و بعد رد می شوم.

قاضی مقیسه گفت: ان شاءالله رد شوید.

رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب افزود: آقای افشار بنشینید، آقای فلاحتی جهت دفاع در جایگاه حاضر شود.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم عنوان کرد: اجازه دفاع به من نمی دهید؟

قاضی مقیسه گفت : بعداً وقت می دهیم.

مهدی شمس خطاب به قاضی گفت: شما تصمیم ها را گرفته اید.

قاضی مقیسه پاسخ داد: تصمیم نگرفته ایم آقای شمس. وکیل مدافع شما کاری جز معرفی نکرد و چیزی جز آن نگفت. آقای افشار شما مطالب را جمع بندی کنید و در عنوان صحبت کنید. تحلیل سیاسی شما را ما نباید گوش دهیم.

افشار پاسخ داد: مانور متقلبانه سیاسی نیست، حقوقی است.

در ادامه فلاحتی دیگر وکیل مدافع متهم ردیف دوم در جایگاه قرار داده شد و گفت: با توجه به اینکه تشکیل دادگاه رسانه ای است و دوست و دشمن دادگاه را رصد می کنند، جهت مقدمه در دفاع از موکل مورد نیاز است به چند اصل اشاره کنم.

وی ادامه داد: اصل اول، اصل ۳۷ قانون اساسی است که جزء امتیازات محسوب می شود. اصل برائت در قانون آیین دادرسی کیفری آمده هست. همچنین اصل صحت و اصالت معاملات که در قانون پولشویی آمده و به طور کل اصل عدم ولایت فردی بر فرد دیگر که هیچ کس حق تحکم به دیگری ندارد مگر اینکه دلیلی باشد و اجازه ای از طریق ذات اقدس الهی وجود داشته باشد.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم با بیان اینکه مسأله این است که در سال ۸۹، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به وسیله دشمن های اسلام تحریم شد، خاطرنشان کرد: تا نظام را به زانو درآورند و نگذارند نظام ادامه پیدا کند. مسئولین امر آن وقت فرزند های نظام بودند. بانک مرکزی تحریم شد، هیچ پولی جابجا نمی شد. طرف دیگر کشور عزیزمان ایران اسلامی جهت ادامه کار مجبور بود دست به اقداماتی بزند. آن وقت کاری نداریم که معرفی کرده یا معرفی نکرده، نفتی باید به فروش می رفت که هم خطر نگهداری بود و هم این طرف نیاز بود. چه اشخاصی پا به میدان می گذارند که به نظام کمک کنند؟ فردی که باتوان باشد. متهم ردیف اول معرفی می شود و به میدان می آید.

فلاحتی ادامه داد: سرمایه متهم اول مهم نیست بلکه توانایی اش مهم است که چه توانی در پیشبرد کار و استخدام افراد توانمند داشته است و با توانایی و فکری که داشته از دوستانی مانند دکتر شمس و دکتر فلاح جهت پیشبرد کارش استفاده می کند. هیچ فردی از منویات او مطلع نشد، نه دولت و نه کارگزارانش. بابک زنجانی رفته شرکتی را تأسیس کرده و جهت جابجایی نفت اقداماتی را انجام داده در ادامه نیرو مورد نیاز داشته هست. اگر اجازه بدهند آقای شمس توضیح بدهد بسیار جالب خواهد بود.

قاضی مقیسه عنوان کرد: آقای شمس بردند و فروختند را قبول دارید؟ تعبیر خودتان را قبول دارید؟

شمس پاسخ داد: بله قبول دارم.

فلاحتی دیگر وکیل متهم ردیف دوم این پرونده گفت: دادسرا آقای شمس را خطاب قرار داد که به چه دلیل آقای شمس در شرکت فال دقت، تحقیقات و مطالعات نکرده اند و آن شرکت را جهت فروش نفت معرفی نمودند که باید گفت دادسرا و نماینده محترم همین خطابی که به شمس دارید را به چه دلیل به شرکت نفت و HK ندارید؟ به چه دلیل آن دو نفر که سابقه ۳۰ سال خدمت داشتند فقط به صرف معرفی، از دیگران رفع وظیفه شده است است و تحقیقات که اینجا خطاب می شود به چه دلیل آنجا فراموش شد.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم اضافه کرد: تحریم باعث شده است که این دادگاه تشکیل شود. والله این افراد، افرادی نبودند که قصد مبارزه با نظام و تخریب داشته باشند. مسأله این است که به چه دلیل پول برنگشت. چون پول برنگشته است امر حقوقی را به امر کیفری تبدیل کردند.

قاضی مقیسه خطاب به فلاحتی گفت: خودتان ۳۰ سال قاضی بودید و حکم های سنگینی صادر کردید، هم در کرمانشاه و هم در مازندران. حرف هایی که می زنید، اسناد جعلی، خرید شرکت و واریز پول حقوقی است؟

فلاحتی پاسخ داد: این مواربد جهت متهم ردیف اول است.

قاضی مقیسه گفت: اول و دوم نیست، اینها شبکه اند.  

فلاحتی گفت: اینها چی بردند؟

قاضی مقیسه پاسخ داد: خودش گفت چه اموالی کسب کرده و حتی یک مورد را هم برنگرداند. کسی بدون منفعت قدم برنمی دارد. به جای دفاع از بیت المال می گویید این پرونده حقوقی هست. آیا کلاهبرداری حقوقی است؟ اینکه بانکی وجود ندارد، حقوقی است؟

قاضی مقیسه گفت: ادعاها مطرح شده، شما در جواب دادستانی اگر دفاعی دارید بفرمایید.

فلاحتی گفت: هیچ مدرکی در این راستا وجود ندارد.

قاضی مقیسه پاسخ داد: این نظر شماست.

وکیل متهم ردیف دوم گفت: البته اگر جهت شما محرز است … که قاضی مقیسه در این بین عنوان کرد: محرز نیست، اگر علت دارید بیاورید.

وکیل مدافع متهم ردیف دوم عنوان کرد: ما نمی گوییم بیت المال برنگردد، ولی روند بازگرداندن این نیست. بپرسید آقا این پول کجاست؟

نماینده دادستان خطاب به فلاحتی گفت: بعد از سه سال شما بگویید کجاست؟

فلاحتی ادامه داد: مگر با اعدام مسئله حل می شود؟ به خاطر اخلال جزئی اینها را محکوم کردند!

قاضی مقیسه گفت: اخلال در نظام جرم است.

فلاحتی پاسخ داد: باید کاری کرد مبلغ برگردانده شود، اعدام صحیح نیست.

قاضی مقیسه پاسخ داد: اموال باید ستانده شود.

فلاحتی تأکید کرد: ما هم همین را می گوییم.

قاضی مقیسه ادامه داد: موکل شما امروز نه تنها جهت بازگشت اموال کمک نکرده است حتی جهت بازگرداندن اموال حرام نیز یک قدم برنداشته هست. باید دادگاه حکم صادر کند و اموال را برگرداند.

نجفی نماینده دادستان پاسخ داد: تا جایی که می دانم ده ها سفر در این راستا انجام شده است هست، با اسناد جعلی پرینتی ارائه شده است که اموال برگشته هست. جای تعجب دارد پرونده ای که سراسرش اسناد جعلی محرز هست، چطور کیفری نیست؟

قاضی مقیسه گفت: اینجا زمین فوتبال نیست که فریاد می زنید سند دست شماست، سند دست ماست. شما که هیچ چیزی را قبول ندارید. به گمان شما هیچ چیزی وجود ندارد. اگر مدرکی غیر شعار دادن دارید ارائه دهید. اینجا جای شعار دادن نیست. راجع به پرونده صحبت کنید. هنگامی صحبت می کنید نفس هم نمی کشید.

فلاحتی گفت: شما اجازه نمی دهید نفس بکشم.

در ادامه فلاحتی خطاب به ریاست دادگاه گفت که من جهت ارائه دفاعیات در این جلسه آماده نبوده ام و بیانات خود را در همین جا به آخر می رسانم.

افشار دیگر وکیل مهدی شمس در جایگاه قرار داده شد و گفت: باید در پاسخ به آقای نجفی بگویم، بله این پرونده کیفری است ولی در بحث آقای زنجانی کیفری هست. جعل و استفاده از اسناد مجعول، اخلال در نظام اقتصادی این ها کیفری است ولی علت بیاورید، دلیلی بیاورید در مورد مداخله موکل من در این موضوع. در کیفرخواست دلایل بسیاری در بحث معرفی مطرح می شود. من باید از چه چیز استفاده کنم؟ من باید از چیزی دفاع کنم که می خواهند موکل من را به وسیله آن به این موارد مرتبط کنند.

وی افزود: موکل من هیچگاه در هیچ یک از عملیات های اجرایی اطراف فروش نفت از اچ کی و عنوان ISO شرکت نداشته و هیچ دلیلی هم مبنی بر آن وجود ندارد. من باید در برابر ادعایی که بیان می شود، علت بیاورم. دلیلی مبنی بر نقش موکل من وجود ندارد.

قاضی مقیسه از افشار پرسید: آیا شما ۲۱۸ جلد پرونده را مطالعه کردید؟

افشار پاسخ داد: مختصرا

قاضی مقیسه گفت: شما می گویید مختصر و می گویید موارد بر دلایل وجود ندارد. هر جلد ۳۰۰ یا ۴۰۰ صفحه دارد و شما می گویید مختصر مطالعه کردید و ادعا می کنید که مدارک در این پرونده وجود ندارد. این را از پرونده ای می گویید که مطالعه نکردید. اگر اسناد و مدارک ندارد، آیا این ها کاغذ باطله است؟ این ها تحقیقات هست. بهتر این است که با علت دفاع کنید نه اینکه بدون استناد صحبت کنید. این ها را موکل شما باید به شما بگوید نه من. موکل شما باید بگوید این چه نحوه دفاع است؟

افشار پاسخ داد: سه ماه در شعبه در خدمت شما بودیم و پرونده را مطالعه می کردیم.

قاضی مقیسه گفت: این که می گویید مدرکی نیست واهی است است.

وکیل متهم ردیف دوم گفت: کیفرخواست باید متضمن علت باشد. کیفرخواست باید مستند باشد.

نماینده دادستان گفت: هست

افشار خطاب به نماینده دادستان پاسخ داد: نیست

قاضی مقیسه گفت: نماینده دادستان می گوید است شما می گویید نیست. با علت صحبت کنید.

افشار گفت: نافی را نفی کافی هست. ادعایی که در پرونده مطرح شده است کفایت نمی کند. من بر اساس ادعاهای کیفرخواست صحبت می کنم و می خواهم از نماینده دادستان سئوالی بپرسم.

قاضی مقیسه اظهار کرد: اینجا جای پرسش و جواب نیست.

افشار پاسخ داد: یکی از ادعاها بحث معرفی هست. در هیچ یک از قراردادها موکل من نه حضور داشته و نه امضا کرده هست. در آنجا نه نماینده بوده نه کارگزار. اگر هم دلیلی است ارائه شود.

نماینده دادستان از ریاست دادگاه خواست تا اظهاراتی را ارائه دهد و بعد از اخذ اجازه از ریاست دادگاه، گفت: شما می گویید موکل شما کارگزار نبوده. این ادعای شما علی رغم بیانات موکل شماست.

وکیل متهم ردیف دوم گفت: در کجا؟

نجفی گفت: آیا در جلسات پیشین حضور نداشتید؟ شما می گویید در هیچ قراردادی حضور نداشته است.

فلاحتی دیگر وکیل متهم ردیف دوم تلاش می کرد تا در میان بیانات نجفی بیاناتی را ارائه دهد که در اینجا قاضی مقیسه تصویر العمل نشان داد و گفت که در این صورت شما را از دادگاه اخراج می کنم. صحبت کردن هنر نیست.

نجفی گفت: شمس هم قبول دارد که به نمایندگی ISO با فال قرارداد منعقد کرده و به فال نفت داده هست. محموله ها را تحویل گرفته و بخشی از وجوه را دریافت کرده و هزینه کرده هست. خودش هم قبول دارد که کارگزار بوده، البته ما می گوییم همکاری بوده است.

وکیل متهم ردیف دوم به بیانات نجفی پاسخ داد: من یک موضوعی را گفتم و پاسخش را از عنوان دیگری بیان کردم. در بحث خرید نفت از شرکت های تابعه وزارت نفت نقش موکلم را در فروش نفت مطرح کردند نه خرید نفت. هیچ دلیلی مبنی بر حضور و همکاری موکل من در خصوص خرید نفت وجود ندارد.

قاضی مقیسه گفت: انقدر موارد را تکرار نکنید اگر مساله ای ندارید بنشینید و اگر مطالعه کردید این وقت را به شما می دهیم که دفاع کنید. آقای افشار خودتان را آماده کنید و ما اجازه می دهیم که مطالبتان را مطرح کنید.

قاضی مقیسه از نماینده دادستان خواست تا در جایگاه حضور پیدا کند و کیفرخواست متهم ردیف سوم حمید فلاح هروی را قرائت کند.

افشار تصویر العمل نشان داد و گفت: مطالب من هنوز تمام نشده است.

قاضی مقیسه: دفاع آخر را که نگرفتیم. وقت به شما داده می شود تا دفاع کنید. این نحوه دفاع درست نیست، وقت دادگاه گرفته می شود.

افشار گفت: نماینده دادستان که پرونده را خوانده اند علت بیاورند.

پس از اینکه افشار وکیل متهم ردیف دوم جایگاه دفاع را ترک کرد، نجفی نماینده دادستان در جایگاه حضور پیدا کرد و به قرائت کیفرخواست متهم ردیف سوم حمید فلاح هروی پرداخت.

نجفی گفت: اتهامات حمید فلاح هروی افساد فی الارض از طریق همکاری در اخلال نظام اقتصادی با علم ضربه زدن به نظام اقتصادی کشور، همکاری عالمانه و عامدانه جهت تشکیل شبکه شرکت یافته جهت جعل، همکاری در کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، همکاری در کلاهبرداری از شرکت تامین اجتماعی با عنوان ۵ فقره چک و همکاری در پولشویی است.

پس از اینکه کیفرخواست متهم ردیف سوم حمید فلاح هروی به وسیله نماینده دادستان قرائت شد، قاضی مقیسه از متهم ردیف سوم پرسید که آیا آمادگی دفاع دارید؟ یا جلسه دیگر این کار را انجام می دهید؟

فلاح هروی پاسخ داد که جلسه بعد دفاع می کند.

قاضی مقیسه ۱۱:۴۵ آخر هفتمین جلسه را اعلام کرد.

 

هفتمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

 

واژه های کلیدی: بابک زنجانی | بازنشستگان | دادگاه | معرفی | صندوق | پرونده | خبر | اقتصادی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>