خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » پشت‌پرده استعفا دادن‌های پی‌درپی شیخ ، «نقشه سیاسی» ناطق نوری در دوران پساهاشمی
 

 

پشت‌پرده استعفا دادن‌های پی‌درپی شیخ ، «نقشه سیاسی» ناطق نوری در دوران پساهاشمی

«شیخ نور» سیاست ایران، نه عزلت نشین شده است نه بازنشسته سیاسی، او با سکوت نصفه و نیمه اش، بازهم در متن سیاست کشور عزیزمان ایران هست، خاصه این

پشت‌پرده استعفا دادن‌های پی‌درپی شیخ ، «نقشه سیاسی» ناطق نوری در دوران پساهاشمی

«نقشه سیاسی» ناطق نوری در دوران پساهاشمی /پشت پرده استعفا دادن های پی درپی شیخ

عبارات مهم : هاشمی رفسنجانی – اصولگرایان

«شیخ نور» سیاست ایران، نه عزلت نشین شده است نه بازنشسته سیاسی، او با سکوت نصفه و نیمه اش، بازهم در متن سیاست کشور عزیزمان ایران هست، خاصه این روزها که آیت الله هاشمی نیست و در بزنگاه مهم یک تصمیم سیاسی قرار گرفته هست.

نامه نیوز نوشت: دومینوی استعفا به راه انداخته هست، یک روز از دفتر بازرسی بیت رهبری و روز دیگر از هیئت موسس دانشگاه آزاد. سناریوهایی که جلو هر استعفا گذاشته می شود را هم به سرعت نقش بر آب می کند، نه حاضر است بعد از بیت رهبری، جای پایی در دولت رفیقش حسن روحانی جهت خود دست و پا کند و نه گویا خبری از تکیه زدنش بر صندلی ریاست مجمع تشخیص هست. روزهای شیخ علی اکبر ناطق نوری بعد از آیت الله هاشمی کمی مبهم و پیچیده در حال گذار هست. شیخ در سکوت در حال تصمیم گیری هست، «یک تصمیم سیاسی مهم».

پشت‌پرده استعفا دادن‌های پی‌درپی شیخ ، «نقشه سیاسی» ناطق نوری در دوران پساهاشمی

خیالش جهت ۴ سال دیگر پاستور راحت شده است هست، مجلس را هم پر شده است از نمایندگانی می بیند که بلاشک او را یاد روزهای تلخ مجلس نهم نخواهند انداخت، شوراهای شهر هم اوضاع امیدوار کننده ای دارند، شیخ در چنین فضای سیاسی چه تصمیمی گرفته است؟ همین روزها که خود را یکی بعد از دیگری از سمت ها فارغ می کند چه در سر دارد، شاید بخشی از جواب را بتوان از خلال صحبت های خود او برداشت کرد.

ناطق نوري مي گويد كنار رفته است به چه دلیل كه نمي توانسته در برابر حوادث سياسي بي تفاوت باشد و مسووليتي كه او داشته نياز به بي طرفي داشته هست. او صراحتا گفته است كه: «بنده شخصا خواه ناخواه وجهه سياسي دارم و نمي توانم در برابر وقايع و حوادث سياسي كشور، چه به لحاظ تكليف شرعي و چه از نظر وظيفه ملي و انقلابي، بي تفاوت باشم. از طرف ديگر به هر حال اين يك واقعيت است كه تعارض حقيقي بين فعاليت سياسي افراد در موقعيت هاي انتسابي به رهبري و حفظ جايگاه دفتر ايشان وجود دارد كه علي القاعده بايد مبراي از گرايشات متداول سياسي باشد.»

«شیخ نور» سیاست ایران، نه عزلت نشین شده است نه بازنشسته سیاسی، او با سکوت نصفه و نیمه اش، بازهم در متن سیاست کشور عزیزمان ایران هست، خاصه این

ناطق صریح ترین پالس را به فضای سیاسی داده هست، او در روزهای سیاسی بعد از آیت الله هاشمی قرار نیست دیگر عزلت نشین شده است و سکوت کند، آنقدر جهت خود مسئولیت مهمی تعریف کرده است که حتی از قیدوبندهای مربوط به مناصبش هم رها شود تا یک صورت یکدست سیاسی باشد و بس. ناطق نوری در چنین فضایی شاید بتواند بازهم محور شود، یک لیدر تمام عیار حتی جهت رفقای دیروزش یعنی اصولگرایان. آن هم در روزهایی که نواصولگرایان و فرزندان اصولگرا علیه پدران خود شورش کرده اند و پدران هم فاز سکوت را کنار گذاشته و دیگر حاضر به تن دادن به سهم خواهی ها و باج خواهی های آنها نیستند. مانند آنچه موتلفه در پیش گرفته است یا افرادی چون باهنر که صراحتا از تن ندادن به سازوکارهای جوانترهای اصولگرا گفته است.

آمدن یک صورت در قدوقواره ناطق نوری یه کورسوی امید جهت اصولگرایان خاصه سنتی های راست گرا هست. شاید اصولگرایان در دوران دوری از قدرت به فکر جبران خطای خود در قبال ناطق برایند، همان خطایی که حمیدرضا جلایی پور از اشخاص اصلاح طلب در توصیف آن گفته است «اصولگرایان به اشتباه حدود ۱۰ سال است که به آقای ناطق نوری پشت کرده اند، آقای ناطق کسی بود که می توانست این جریان را مدیریت کند.

نگاه کنید در طرف برابر کسی همچون آقای خاتمی جریان اصلاحات را مدیریت می کند، این مسئله بزرگی در میان اصولگرایان است.در حزب موتلفه و جامعه روحانیت مبارز نیز اوضاع را می بینیم. در جامعه روحانیت یک روزی افرادی همچون هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری و حسن روحانی بودند ولی امروز به آنها پشت کردند. اصولگرایان اکنون مسئله جدی مدیریت و پایگاه اجتماعی دارند. قطعا اگر اصولگرایان به سمت کسانی همچون ناطق نوری و علی لاریجانی و علی مطهری بروند وضع بهتری خواهند داشت.»

پشت‌پرده استعفا دادن‌های پی‌درپی شیخ ، «نقشه سیاسی» ناطق نوری در دوران پساهاشمی

هرچند شیخ پیشتر از خزیدن خود به اتاق فکرهای تصمیم گیری گفته و تاکید کرده بود «در دنیا سیاسیون باید عمر سیاسی جهت خود تعریف کنند، کهنه کارهای سیاسی باید به اتاق فکر بروند» ولی فقدان آیت الله هاشمی همان بزنگاهی است که می تواند ناطق را از پشت پرده ها به روی صحنه سیاست بیاورد. شواهد می گوید ناطق نوری از این بعد در سیاست کشور عزیزمان ایران پررنگ تر خواهد شد، باید منتظر تصمیمات سیاسی شیخ بود.

واژه های کلیدی: هاشمی رفسنجانی | اصولگرایان | مدیریت | سیاسیون | روحانیت | سیاسی | سیاست | سياسي | ایران | استعفا

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>