خانه » عکس » عکس های عاشقانه » حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا
 

 

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

تولد نوزاد | نوزاد | ستاره | تقویم | علمی و دانستنی ها

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا 

مایا یک تمدن قدیمی می باشد که این روزها درمورد عرف و رسومات و آینده نگری هاي این قوم کتاب ها و مطلب هاي زیادی نوشته شده است هست. آیا تاکنون در مورد «قوم مایا» چیزی شنیده اید؟ تمدنی قدیمی از اقوام سرخ پوست در جنوب کشور مکزیک و شمال آمریکای مرکزی.

مایاها از معروفترین قبایل سرخپوست به شمار می رفتند که بسیار پیشرفته بوده و دست آوردهای بی نظیر چشمگیری در هنر، معماری، ستاره شناسی و ریاضیات داشته اند. انها با بهره گیری از تمدن هاي پیش از خود توانستند در خلال سال هاي ۲۵۰ تا ۹۰۰ بعد از میلاد تمدنی عظیم را در آمریکای مرکزی پایه گذاری نمایند.

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

نکته عجیب در مورد این قوم این است که پیش از سرنگونی به وسیله اسپانیایی ها، به یکباره تمدن و شهرهای عظیم خود را رها کردند و به دامان کوهستان ها پناه بردند که علت این امر هنوز مشخص نیست.اگر تاکنون از وجود این قوم اطلاعی نداشته اید، عمده دلواپس نباشید چون ما در این پست، حقایق جالبی در مورد آنها را آماده کرده ایم که به احتمال عمده مورد توجهتان قرار خواهند گرفت.

پیدایش زمین و تقویم

تولد نوزاد | نوزاد | ستاره | تقویم | علمی و دانستنی ها

به اعتقاد مایاها، دنیا در روز ۱۱ آگوست سال ۳۱۱۴ پیش از میلاد مسیح شکل گرفته هست. این دقیقا همان تاریخی است که تقویم مایاها از آن شروع می گردد.

مایاها هنوز زنده میباشند

خیال نکنید که در مورد یک قوم قدیمی که به کلی از بین رفته اند، سخن می گوئیم، بلکه باید بدانید که همچنان شماری از انها در قاره ایالات امریکا ساکن میباشند. جمعیت مایاهای کنونی حدود هفت میلیون نفر اعلام شده است است که اکثر در جنوب کشور مکزیک و نواحی کوهستانی گواتمالا و بلیز زندگی می کنند.

ادبیات و الفبای مایا

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

قوم مایا از نادر اقوامی بودند که الفبای خاص خود را داشتند به طوری که حتی کتاب هایي نیز به خط اختصاصی انها نگارش شده است و موجود هست. مایاها خط خود را جهت امور مذهبی، سرشماری درآمد و مالیات ، مراسم و مناسک مذهبی و تألیف کتاب ها به کار می بردند.

خط تصویری مایا

تولد نوزاد | نوزاد | ستاره | تقویم | علمی و دانستنی ها

مایاها همین طور دارای خط تصویری نیز بوده اند که گفته می شود یکی از سخت ترین هیروگلیف هاست. به گفته دانشمندان، تعداد زیادی از نشانه هاي این خط تا دهه ۱۹۵۰ میلادی قابل رمزگشایی نبوده و کارشناسان توان تفسیر اشکال را نداشته اند.

عدد صفر

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

قوم بسیار پیشرفته مایا نخستین تمدنی بوده که از عدد «صفر» بهره گیری کرده هست.

تاتو از تمدن مایا به انسان هاي کنونی به ارث رسیده

مردان و زنان مایایی روی بدن خود تتو می کرده اند. گفته می شود این قوم، مفهوم خالکوبی را توسعه داده و به دیگر جوامع انتقال کرده اند.

مهندسان مادرزادی

مردم تمدن مایا به طور شگفت آوری در طراحی و تولید هرم و معبد تبحر خاص داشتند به طوری که تقریبا همۀ آنها با روش تولید این سازه ها آشنا بوده اند. یکی از بزرگترین هرم هاي بزرگ دنیا موسوم به La Danta به تمدن مایا تعلق دارد.در عصر طلایی مایا بیش از یکصد شهر بزرگ و کوچک پدید آمد. اکثر بناهای عظیم و فاخر این دوره مذهبی بوده اند.

علوم نجوم و ستاره شناسی

قوم مایا در علوم ستاره شناسی و نجوم بینظیر بوده اند. انها اعتقاد داشتند که ستاره ها، ماه و خورشید خدایانی میباشند که در آسمان حرکت می کنند. انها به خوبی به رویدادهای ستاره شناسی همانند برابری شب و روز «اعتدال»، خسوف و کسوف واقف بوده اند و انها را در تقویم هاي خود ثبت کرده اند. انها به خوبی می دانستند چگونه از ریاضیات جهت ثبت و محاسبه حرکات و تغییرات اجرام سماوی بهره بگیرند.

مایاها از اخترشناسی جهت تنظیم تقویم و هماهنگی مراسم مذهبی طالع بینی، پیشگویی و ثبت دوره سلطنت بهره گیری می کردند.

ورزشکاران

مردم قوم مایا در حوزه ورزشی نیز بسیار قدرتمند و پیروز بودند. انها نوعی بازی موسوم به Ōllamaliztli در نائوتل داشته اند که بسیار شبیه فوتبال کنونی هست. به این صورت که بازیکن ها باید توپ را با هر کدام از اعضای بدن خود به غیر از دست ها به داخل دروازه می رساندند.

Zumpul-che

حتما برایتان این پرسش پیش آمده که معنی این واژه چیست؟ باید بدانید به معنای «حمام آب گرم» هست. مردم، به خاص زنان بعد از وضع حمل از سونا بهره گیری می کردند. پادشاه بزرگ به طور دایم امکان بهره گیری از سونا را داشته و در آن به استراحت می پرداخته هست. این سوناها با سنگ ساخته می شدند.

آخرین پادشاهی

شهر جزیره اي Tayasal را بعنوان آخرین پادشاهی مستقل مایاها می شناسند که تا سال ۱۶۹۶ میلادی حکومت می کرده هست.

کوسه، یک واژه مایایی هست

بعضی از زبان شناسان معتقد میباشند که کلمه «شارک» به مفهوم کوسه از زبان قوم مایا گرفته شده است هست.

فعالیتی شبیه جراحی زیبایی

مردم تمدن مایا در وقت خود از روش هایي خاص جهت اصلاح قشنگی ارزش بهره گیری میکردند که می توان آن را نوعی جراحی قشنگی نامید. به طور مثال، بعد از تولد نوزاد، آنها را در گهواره هاي مخصوصی می خواباندند که صفحه هایي تخت تعبیه شده است در آن موجب پهن و صاف شدن پیشانی نوزاد می شد. آنها اعتقاد داشتند این امر موجب قشنگی و بخت بلند نوزاد خواهد شد.

نامگذاری بر زمینه روز

در فرهنگ مایا، نام کودکان بر زمینه روزی که متولد شده است است گزینه می شده است هست.

اهرام مایا

مایا در آن وقت با مهارت خاصی به تولید سازه هاي هرم گونه می پرداختند که در نوع خود عالی بوده. در حال حاضر خرابه هایي این اهرام بر جا مانده است که اخیرا دولت کشور آمریکا انها را از مالکان شخصی خریداری کرده هست.

مایاها سه نوع تقویم داشتند

تمدن بسیار پیشرفته مایا نه تنها یک تقویم، بلکه سه تقویم داشتند. آنها رویدادهای تاریخی را ثبت میکردند. مایاها به سال ۳۶۵ روزه خورشیدی پی برده بودند ولی جهت محاسبه سال نه تنها جابجایی خورشید، بلکه حرکت هاي ماه و ستارگان و دیگر اجرام آسمانی را نیز مدنظر داشتند.

مورد آخر عمده خوشایند نیست

زنان اشراف زاده و نجیب قوم مایا دندانهای خود را صورت تیز می تراشیده اند.

واژه های کلیدی: تولد نوزاد | نوزاد | ستاره | تقویم | علمی و دانستنی ها

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

حقایق عجیب و ترسناک راجع به تمدن مایا

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>