عفونت و خون ریزی لثه

خونریزی لثه یکی از علائم بروز بیماری های لثه است که معمولا با التهاب و تورم لثه همراه هست. یکی از نشانه های

عفونت و خون ریزی لثه

خونریزی لثه یکی از علائم بروز بیماری های لثه است که معمولا با التهاب و تورم لثه همراه هست. یکی از نشانه های ایجاد عفونت و خونریزی لثه خون آمدن از دهان در هنگام مسواک زدن است که در صورت بروز این اتفاق حتما باید جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

عفونت و خون ریزی لثه

خون­ ریزی لثه چیست؟

خون ­ریزی لثه یکی از علائم مرسوم مبتلا به بیماری­ لثه هست. خون­ریزی لثه عمدتاً به خاطر پاک نشدن کافی پلاک­ها از روی دندان در خط لثه مشاهده شده است و باعث ایجاد التهاب و تورم لثه می­شود. به هر حال، خون­ریزی مزمن لثه می­تواند همچنین با علائم بیماری جدی همچون سرطان خون و ناهنجاری در پلاکت­ها و فرآیند انعقاد خون ارتباط داشته باشد. در این شرایط، خون­ریزی ساده و کبودی نیز می­تواند در سایر نقاط بدن وجود داشته باشد.

نشانه های مبتلا به بیماری لثه :

بعضی از علائم خاص می توانند با موارد مشخص مبتلا به بیماری های لثه ارتباط داشته باشند. علائم مبتلا به بیماری لثه به شرح زیر هستند:

خونریزی لثه یکی از علائم بروز بیماری های لثه است که معمولا با التهاب و تورم لثه همراه هست. یکی از نشانه های

لثه هایی که در طول مسواک زدن و بعد از آن دچار خون ریزی می شوند

قرمز شدن، ورم کردن، یا حساسیت لثه ها

بوی بد دائم دهان یا ایجاد مزه ناخوشایند در دهان

عقب رفتگی لثه ها

تشکیل حفره های عمیق (پاکت) بین دندان ها و لثه ها

شل شدن یا جابه جا شدن دندان ها

عفونت و خون ریزی لثه

ایجاد عوض کردن در نحوه قرارگیری دندان ها در کنار یکدیگر در هنگام جویدن غذا یا ایجاد عوض کردن در اوضاع قرار گرفتن دندان های مصنوعی جزئی در دهان

خونریزی لثه یکی از علائم بروز بیماری های لثه است که معمولا با التهاب و تورم لثه همراه هست. یکی از نشانه های

چه عواملی باعث مبتلا به بیماری لثه می شود؟

تشکیل پلاک علت مهم مبتلا به بیماری لثه هست. به هرحال، سایر فاکتورها نیز می توانند با مبتلا به این بیماری ارتباط داشته باشند. این فاکتورها عبارتند از:

تغییرات هورمونی: شبیه شرایطی که در طول دوره بارداری، بلوغ، یائسگی، و عادت ماهانه جهت افراد ایجاد می شود. این شرایط باعث می گردد حساسیت لثه ها زیاد کردن پیدا کند و به این ترتیب فرد راحت تر به بیماری های لثه مبتلا می شود.

بیماری: مبتلا به بعضی بیماری ها می تواند بر شرایط سلامتی لثه ها تأثیرگذار باشد. جهت مثال از این بیماری ها می توان از سرطان یا ایدز نام برد. این بیماری ها به طور خاص در عملکرد سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می کنند. از طرف دیگر مبتلا به دیابت می تواند بر توانایی بدن در استفاده از شکر موجود در خون تأثیر گذارد و درنتیجه افراد مبتلابه این بیماری در معرض ریسک بالاتر ایجاد عفونت و مبتلا به بیماری های لثه و پوسیدگی دندان قرار دارند.

عفونت و خون ریزی لثه

مصرف داروها: مصرف بعضی داروها می تواند بر سلامت دهان تأثیر گذارد. این داروها معمولاً باعث می شوند سطح ترشح بزاق که نقش محافظ جهت دندان ها و لثه ها را دارد، در دهان کم کردن پیدا کند. علاوه بر این، مصرف بعضی داروها مثل داروهای ضد تشنج و نیز داروهای قلبی عروقی می تواند باعث رشد غیرعادی بافت لثه شود.

عادت های بد: بعضی عادت ها مثل سیگار کشیدن باعث می شوند بافت لثه نتواند به خوبی خود را ترمیم و بازسازی کند.

عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان: همچون مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان به نحو صحیح می تواند مبتلا به بیماری های لثه را راحت کند.

سابقه فامیلی مبتلا به بیماری های

خونریزی لثه گاهی پی آمد بیماری لثه هست، ولی گاهی یکی از علائم زخم و آفت دهان است که علت ایجاد آنها بیماری لثه نیست.

نشانه های مبتلا به التهاب یا بیماری لثه عبارت است از:

 • زخم شدن لثه ها
 • متورم شدن لثه ها
 • تغییر در بایت و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان ها
 • تشکیل پاکت های عمیق بین دندان و لثه
 • خونریزی کردن لثه ها حین مسواک زدن و بعد از آن
 • لق شدن یا حرکت کردن دندان ها
 • تحلیل رفتن لثه
 • قرمز شدن لثه
 • حساس شدن لثه ها به لمس

چگونه می توان بیماری های لثه را درمان کرد؟

روش های درمان عفونت لثه به شدت بیماری و پیشرفت آن، نحوه جوابگویی بیماری نسبت به درمان های قبلی، و سطح کلی بهداشت دهان فرد بستگی دارد. به این ترتیب روش های درمانی قابل استفاده جهت این بیماری از روش های غیر جراحی جهت کنترل رشد باکتری ها تا استفاده از روش های جراحی جهت اصلاح بافت نگهدارنده دندان ها در دهان را شامل می شود.

۱-روش های درمان غیر جراحی جهت بیماری لثه:

تمیز کردن حرفه ای دندان (professional dental cleaning): در طول این جلسه درمانی دندان دکتر یا متخصص بهداشت دهان و دندان پلاک ها و جرم های (تارتارها) روی دندان ها و زیر خط لثه را پاک می کند. معمولاً به افراد توصیه می شود از این روش بیش از دو بار در سال استفاده کنند.
جرم گیری و صاف کردن سطح ریشه (Scaling and root planing): این درمان در حقیقت یک روش غیر جراحی جهت تمیز کردن عمیق دندان ها است که با استفاده از بی حسی موضعی بر روی بیمار انجام می شود..

۲-روش های درمان جراحی جهت بیماری لثه:

جراحی لثه برای حذف بخش عفونی یا کم کردن حفره لثه (Flap surgery/ pocket reduction surgery): در طول این درمان لثه ها به محل اولیه خود بازگشته و جرم تشکیل شده است بر روی دندان ها پاک می شود. در بعضی از موارد، مورد نیاز است سطح غیر هموار استخوان آسیب دیده صاف شود تا به این ترتیب نواحی دچار مسئله به خاطر مبتلا به بیماری محو شوند.

جراحی پیوند استخوان (Bone grafts): در این درمان از تکه هایی از استخوان بدن بیمار، استخوان مصنوعی، یا استخوان اهدا شده است به وسیله سایرین جهت جایگزینی استخوان آسیب دیده در نتیجه مبتلا به بیماری لثه استفاده می شود. این پیوند می تواند ساختار مورد نیاز جهت رشد مجدد استخوان را فراهم کرده و پایداری دندان ها را در محل دوباره تثبیت نماید.

پیوند بافت لثه (Soft tissue grafts): روش درمانی پیوند لثه باعث ترمیم لثه ها یا پر کردن بخش های عقب رفته آن می شود. بافت پیوندی در این حالت در اکثر مواقع از سقف دهان گرفته و سپس به محل های موردنیاز بخیه زده می شود.

پیشگیری از خون ریزی و عفونت لثه:

عبارات مهم : دندانپزشکی – دندانپزشک

در مجموع و مرور علائم و نشانه های مطرح شده است راجع به عفونت و خونریزی لثه که در این مقاله ذکر شد،بیماری لثه و خونریزی آن بعضی اوقات به علت عملکرد طبیعی بدن و در بعضی وقت ها به علت بروز عارضه و عفونت می باشد که روش های پیشگیری از آن بسیار مهم است.

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: دندان ها را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. هر روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. ویتامین ث و کلسیم را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن آب بعد از غذا خوردن ذرات غذا را از روی دندان ها پاک می کند و احتمال این که باکتری ها بتوانند با تشکیل پلاک به لثه ها آسیب بزنند، کم کردن می یابد.
 • از استعمال دخانیات بپرهیزید.
 • غذاها یا نوشیدنی های بسیار سرد یا داغ میل نکنید. اگر از مسائل لثه زحمت می برید، متوجه خواهید شد که خوراکی های ولرم یا خنک باعث ناراحتی نمی شود.
 • آرام باشید. استرس سطح هورمون را زیاد کردن می دهد و در نتیجه احتمال بروز التهاب در سراسر بدن، از جمله لثه ها بالاتر می رود.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :


تغییر رنگ لثه به چه علت رخ می هد؟

جراحی لثه و انواع روش های درمانی

لیزر در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

لبخند لثه ای چیست؟

واژه های کلیدی: دندانپزشکی | دندانپزشک | بیماری لثه | نخ دندان | استفاده | استخوان | بیماری | بهداشت | خونریزی | مسواک | عفونت

عفونت و خون ریزی لثه

عفونت و خون ریزی لثه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>