خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » لیزر در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟
 

 

لیزر در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

با پیشرفت علم و فناوری متخصصین دندانپزشکی با استفاده از لیزر، روش های نوین و آسانی را جهت کم کردن دردهای ناشی از

لیزر در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

با پیشرفت علم و فناوری متخصصین دندانپزشکی با استفاده از لیزر، روش های نوین و آسانی را جهت کم کردن دردهای ناشی از ترمیم ضرب دیدگی دندان و کشیدن آن انجام می دهند که باعث می شود افراد تجربه بهتری از دندانپزشکی داشته باشند. با کمک این روش درمانی، قسمت های خاصی از دندان ها را بدون این که به بافت های مجاور آن آسیبی وارد شود تحت درمان قرار داد. با گسترش کاربرد لیزردرمانی در دندانپزشکی تعداد بیشتری از دندانپزشکان از این روش که باعث ایجاد درد کمتری شده است و طول دوره بهبودی بعد از آن نیز کم کردن یافته است جهت درمان بیماران استفاده می کنند.

لیزر در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

استفاده از لیزر در دندانپزشکی:

روش های لیزر درمانی با استفاده از انرژی نور عمل می کنند. زمانی که این نور لیزر در فرایندهای جراحی یا دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، مانند یک ابزار برش یا یک ابزار تبخیرکننده بافت ها عمل می کند. زمانی که لیزر درمانی جهت پر کردن دندان به کار برده می شود، باعث تقویت نوار فاصله بین قسمت پرشده و خود دندان می شود. زمانی که لیزر جهت سفید کردن دندان ها به کار برده می شود مانند مرجع گرمایی عمل کرده و اثر سفیدکننده های دندانی را زیاد کردن می دهد.

مزایای لیزر درمانی در دندانپزشکی:

در مقایسه با درمان های دندانپزشکی معمول، لیزر درمانی مزایای زیر را دارد:

با پیشرفت علم و فناوری متخصصین دندانپزشکی با استفاده از لیزر، روش های نوین و آسانی را جهت کم کردن دردهای ناشی از

در بعضی موارد باعث درد کمتر شده است و بنابراین نیاز به بیهوشی را کم کردن می دهد و تجربه مراجعه به دندانپزشک را راحت تر می کند.

ممکن است باعث کم کردن اضطراب در افرادی شود که صدای دریل دندانپزشکی آنها را آزار می دهد.

خونریزی و تورم در وقت درمان بافت نرم کم کردن یافته و طول دوره بهبودی نیز کم کردن می یابد.

قسمت بیشتری از دندان در هنگام درمان و ترمیم دندان های پوسیده سالم باقی مانده و حفظ می شود.

احتمال بروز عفونت های باکتریایی کم کردن می یابد لیکن پرتو پرانرژی لیزر ناحیه تحت درمان را استریلیزه می کند.

برای ایزوله کردن ریشه دندان به کار برده می شود و از حساسیت دندان ها نسبت به سرما و گرما می کاهد

لیزر در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

با پیشرفت علم و فناوری متخصصین دندانپزشکی با استفاده از لیزر، روش های نوین و آسانی را جهت کم کردن دردهای ناشی از

لیزرهای مورد استفاده در دندانپزشکی:

لیزرهای مورد استفاده جهت جراحی های دهان و دندان عبارتند از:

لیزرهای دی اکسید کربن: از آن ها جهت برداشتن تومورهای دهان، بافت های بیمار و استخوان استفاده می شوند.

لیزرهای دیودی و ان دی- یاگ: برای برداشتن التهاب لثه و سایر عنصرهای بیماری زا (پاتوژن ها) از آن ها استفاده می شود. از این لیزرها در تکنیک لاناپ که به احیاء لثه کمک می کند نیز استفاده می شود، لیکن آن ها به خوبی از بعد بافت های سخت برمی آیند.

لیزرهای اربیوم: اغلب در جراحی قشنگی دندان مورد استفاده قرار می گیرند. می توان از آن ها جهت آماده سازی دندان جهت پر کردن نیز استفاده کرد.

لیزر در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای لیزر در دندانپزشکی:

جراحی بافت سخت و نرم، جرم گیری، آماده کردن مینا و عاج دندان جهت درمان پوسیدگی و سوراخ شدن دندان، تشخیص پوسیدگی، تمیز کردن کانال ریشه در عصب کشی، لایه برداری (اچینگ)، عوض کردن ساختار کریستالی مینای دندان به منظور پیشگیری از پوسیدگی، سفید کردن دندان، درمان پریودنتال و درمان پری ایمپلنتایتیس از کاربردهای لیزر در دندانپزشکی محسوب می شود.

الف: درمان بافت سخت (دندان ها)

پوسیدگی دندان: از لیزرها جهت برداشتن پوسیدگی های درون دندان و آماده سازی مینای اطراف پوسیدگی جهت دریافت ماده پرکننده استفاده می شود.

تشخیص دهنده پوسیدگی: جهت تشخیص زودهنگام حفره های تولید شده است به وسیله محصولات جانبی پوسیدگی دندان از لیزرهای بافت نرم کم شدت استفاده می شود.

سفید کردن دندان: از لیزرها جهت سرعت بخشیدن به عمل سفید کردن دندان نیز استفاده می شود. در اینجا، محلول سفید کننده پیروکسید، که روی سطح دندان مالیده می شود، با استفاده از انرژی لیزر فعال شده است و این سرعت فرایند سفید کردن دندان ها را زیاد کردن می دهد.

آماده سازی و پر کردن دندان: در هنگام استفاده از لیزرهای دندانپزشکی بافت سخت، دیگر به بی حسی موضعی و دریل های دندانپزشکی سنتی نیازی نیست. لیزر مورد استفاده جهت پر کردن دندان، باکتری های موجود در حفره دندان را می کشد که این خود باعث زیاد کردن دوام درمان انجام شده است روی دندان ها می شود.

ب: درمان بافت نرم (لثه ها):

افزایش طول دندان: لیزر دندانپزشکی می تواند در عوض کردن شکل بافت لثه (بافت نرم) و استخوان (بافت سخت) مورد استفاده قرار گیرد تا ساختار دندانی سالم بیشتری نمایان شود؛ مانند عمل جراحی زیاد کردن طول تاج دندان این عوض کردن شکل نیز باعث تقویت پایه دندان می شود.

لبخند لثه ای: با لیزر دندانپزشکی می توان بافت لثه را عوض کردن شکل داده تا سطح بیشتری از دندان نمایان شده است و ظاهر لبخند لثه از بین برود.

عضله متصل (فرنول): فرنکتومی لیزری یک روش عالی جهت درمان کودکانی است که زبان آنها دچار گرفتگی شده است و نوزادانی که قادر شیر خوردن به علت محدودیت در حرکات زبان نیستند. فرنکتومی به کم کردن و رفع اختلالات تکلمی نیز کمک می کند.

چین های بافت نرم (اپولیس): با لیزر دندانپزشکی می توان بودن نیاز به بخیه و با روشی بدون درد چین های بافت نرم که به علت نامناسب بودن دندان مصنوعی ایجاد شده است اند را درمان نمود.

سایر کاربردهای لیزر درمانی در دندانپزشکی:

عبارات مهم : سفید کردن دندان – دندان مصنوعی

نشان دادن بافت لثه و دندان: اپتیکال کوهرنس توموگرافی یک روش مطمئن جهت دیدن داخل دندان و لثه در لحظه است.

تومورهای خوش خیم: لیزر دندانپزشکی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بخیه جهت برداشتن تومورهای خوش خیم در لثه، کام، اطراف گونه ها و کنار لب ها است.

زخم سرد: لیزر کم توان دندانپزشکی باعث کم کردن درد ناشی از زخم های سرد و کم کردن طول دوره بهبودی می شود.

بازسازی عصب ها: فوتوبیو مدولاسیون می تواند در بازسازی عصب ها و عروق آسیب دیده و همچنین اسکارها مؤثر واقع شود.

آپنه در هنگام خواب: در مواردی که آپنه خواب به علت وجود توده های زائد در گلو باشد (که در بعضی موارد به علت زیاد کردن سن ایجاد می شوند)، لیزر درمانی جهت عوض کردن شکل گلو و کم کردن مسائل مرتبط با تنس و آپنه خواب بافایده خواهد بود.

سفید کردن دندان ها: لیزر دندانپزشکی بافت نرم کم توان جهت زیاد کردن سرعت سفید کردن دندان ها به کار برده می شود.

درمان مفصل تمپوروماندیبولار: لیزر دندانپزشکی جهت کم کردن سریع درد در مفصل تمپوروماندیبولار مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر درمانی در دندانپزشکی روشی خلاقانه و حرفه ای جهت درمان درد های دندان است که استفاده از این روش باعث کم کردن درد و اضطراب ناشی دندان درد در طول مداوا می شود.

محدودیت های کاربرد لیزر در دندانپزشکی:

محدودیت های لیزر عبارتند از:

از لیزرها نمی توان جهت دندان هایی که با نقره پر شده است اند استفاده کرد.

از لیزرها نمی توان جهت بسیاری از درمان های متداول دندانپزشکی استفاده کرد. جهت مثال، در موارد زیر دریل های سنتی دندانپزشکی بسیار مؤثرتر از لیزرها عمل می کنند:

  • درمان پوسیدگی بین دندان ها
  • کار در اطراف پرشدگی های قدیمی
  • آماده سازی یک دندان جهت راه اندازی روکش
  • آماده سازی یک دندان جهت راه اندازی بریج

گاهی اوقات جهت تکمیل یک درمان لیزری به استفاده از یک دریل دندانپزشکی نیاز هست. جهت جاهایی که نیاز به شکل دادن به یک پرشدگی، تنظیم بایت یا پولیش کردن یک سطح پر شده است هست، لیزر گزینه مناسبی نیست.

لیزرها نیاز به استفاده از بی حسی را رفع نمی کنند.

معمولاً درمان های لیزری از درمان های سنتی گران ترند، لیکن دستگاه های لیزر بسیار گران تر از دریل های سنتی دندانپزشکی هستند.

مراقبت بعد از لیزر درمانی:

دوره محافظت و مواظبت از دندان بعد از لیزر درمانی بسیار کوتاهتر و ساده تر از روش های مرسوم عادی است ولی مواظبت های آن مشابه به مواظبت های عادی است.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

اگر می خواهید لیزر درمانی کنید بخوانید

استفاده از لیزر در دندانپزشکی

با کمک لیزر پوستی صاف داشته باشید

روکش های دندان جهت قشنگی و ترمیم

واژه های کلیدی: سفید کردن دندان | دندان مصنوعی | پوسیدگی دندان | درمان پوسیدگی | دندانپزشکی | لیزر درمانی | دندانپزشکان | عمل جراحی | دندانپزشک | دندانپزشکی | استفاده

لیزر در دندانپزشکی چه کاربردهایی دارد؟

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>