خانه » خبری و خواندنی » «جادوی گفتار» با عنوان فن بیان به چاپ دوم رسيد
 

 

«جادوی گفتار» با عنوان فن بیان به چاپ دوم رسيد

«جادوی گفتار» کتابی جهت پرورش بیان و گفتار جهت هر سخنوری است که می‌خواهد روی این ابزار ارتباطی خود کار کند.

«جادوی گفتار» با عنوان فن بیان به چاپ دوم رسيد

آرش آبسالان مدرس فن بیان، گویندگی و نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص کتاب انتشار شده است خود گفت: «جادوی گفتار» کتابی جهت پرورش بیان و گفتار جهت هر سخنوری است که می‌خواهد روی این ابزار ارتباطی خود کار کند. این کتاب محصول پژوهش طولانی مدت من است که حدود دو دهه روی آن کار کرده‌ام. «جادوی گفتار» که چاپ دوم آن به تازگی از انتشارات «تجربه نو» انتشار شده است هست، کتابی کاربردی است که مورد استفاده بازیگران، خوانندگان، وکلا، سخنرانان، نمایندگان و هر شخصی است که با حوزه سخن سر و کار دارد.

وی با اعلام چاپ کتاب دوم خود گفت: در همین جهت در حال انتشار کتاب دومی به نام «زبان ورزها» باز هم از انتشارات «تجربه نو» هستم که در جهت همان مباحث است ولی بخش‌های دیگری دارد. نگارش این کتاب تمام شده است و در مرحله صفحه‌آرایی و امور گرافیکی هستیم.

آبسالان در توضیح اصطلاح «زبان ورزها» گفت: جهت مثال جمله «تاجر تو چه تجارت می‌کنی» را در نظر بگیرید؛ ما جملات زیادی از این دست در زبان فارسی داریم. استاد همایی این جملات را متنافر معرفی کرده و جزو عیوب سخن شمرده‌اند. آقای شاملو جهت نخستین بار جهت این جملات اسم گذاشته و به تبعیت از ترجمه انگلیسی این جملات آن‌ها را «زبان پیچک» نامیده‌اند. افغان‌ها آن را «زبان شکنک» و تاجیک‌ها «تیزگویک» نامیده‌اند. ولی زبان پیچک با تمام احترامی که به این نامگذاری قائلم، ذهن را به سمت پیچش زبانی می‌برد در صورتی که بعضی از این جملات می‌توانند اهدافی ورای بازی و سرگرمی داشته باشند و جهت رفع بعضی اختلالات باشند و لزوما همگی این جملات ما را دچار دردسر و پیچش نمی‌کنند. بلکه بعضی از آن‌ها ورزش ایجاد می‌کنند. به همین علت از اصطلاح «زبان ورز» ‌استفاده کردم.

«جادوی گفتار» با عنوان فن بیان به چاپ دوم رسيد

وی ادامه داد: پیش از این دستورالعمل‌هایی که جهت ساخت این جملات می‌دادند، بر اساس اصول واژه آرایی و جناس بود. ولی با پژوهشی که در ساختار آوایی و واجی آنها داشتم، متوجه شدم الگوهایی وجود دارد که رفتارهای متفاوتی جهت این جملات می‌سازد به نحوی که یک جمله جهت تکرار بسیار سخت است و یک جمله چندان سخت نیست. آرایش واجی که اینگونه جملات دارند از قاعده خاصی پیروی می‌کند. بعد از پیدا کردن قاعده، بر همان مبنا نمونه‌های مختلفی ساختم و بعد از بررسی متوجه شدم که می‌شود بر اساس الگوهای دیگری غیر از جناس و واژه‌آرایی سراغشان رفت و به این صورت الگوهای کاربردی‌تری به وجود می‌آید. در کتاب «زبان ورزها» حدود ۵۰۰ نوع از این نوع جملات ساخته شده است و بخش زیادی از آن‌ها را با توجه به الگوهایی که سر کلاس آموزش داده‌ام هنرجوها ساخته‌اند و به نام خودشان در کتاب ثبت شده است است.

آبسالان تصریح کرد: از آنجایی که ما اختلالات آوایی و گفتاری زیادی مانند تداخل حروف یا جابجایی حروف یا بدل شدن کلمه به کلمه دیگری در میان سخنوران داریم، در جهت رفع این اختلال به زبان ورزها نگاه کردم و روی این بحث مانور دادم و در انتها یک کار آماری انجام دادم و تاثیر زبان ورزها را بر جامعه آماری خانم‌ها و مردها با میزان تحصیلات متفاوت در مهارت‌های گفتاری بررسی کردم و به نتیجه های جالبی رسیدم که به عنوان یک عنوان جهت بحث در پیوست کتاب به آن اشاره شده است است.

انتهای پیام/

«جادوی گفتار» کتابی جهت پرورش بیان و گفتار جهت هر سخنوری است که می‌خواهد روی این ابزار ارتباطی خود کار کند.

«جادوی گفتار» و «زبان ورزها» کتبی جهت پرورش فن بیان

واژه های کلیدی: انتشار کتاب | استفاده | استفاده | انتشار | سخنوری | فن بیان | زبان فارسی |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>