خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » تغییر رنگ لثه به چه علت رخ می هد؟
 

 

تغییر رنگ لثه به چه علت رخ می هد؟

عوض کردن رنگ لثه ها در بعضی از شرایط عادی و طبیعی است و در بعضی وقت ها نشانه بروز بیماری های دهان

تغییر رنگ لثه به چه علت رخ می هد؟

تغییر رنگ لثه ها در بعضی از شرایط عادی و طبیعی است و در بعضی وقت ها نشانه بروز بیماری های دهان و دندان است به همین علت با مشاهده تغییر رنگ لثه ها باید بررسی های مورد نیاز به وسیله متخصص صورت گیرد که علت دقیق تغییر رنگ لثه ها مشخص شود.

تغییر رنگ لثه به چه علت رخ می هد؟

دلیل عوض کردن رنگ لثه:

لثه های سیاه و طبیعی: اگر با توجه به رنگدانه های پوست خود لثه هایی قهوه ای یا تیره تر داشته باشید، در این صورت جایی جهت نگرانی نیست. رنگ لثه مانند رنگ پوست عوض کردن می کند. اگر سفیدپوست نباشید، ممکن است لثه های به رنگ قهوه ای تیره داشته باشید یا متوجه لکه های تیره بر روی لثه ها شوید. این امر می تواند ناشی از زیاد کردن تولید ملانین در بدن باشد که کاملاً طبیعی و عادی است.

دارو و سیگار کشیدن: هم دارو هم سیگار کشیدن می تواند منجر به عوض کردن رنگ لثه شود. یکی از مرسوم ترین دلایل عوض کردن رنگدانه های دهان شرایطی به نام ملانوز سیگاری ها هست. در صورت مبتلا به ملانوز سیگاری ها، لثه ها، گونه ها یا کام دهان ممکن است به علت سیگار کشیدن یا استفاده از دخانیات حاوی نیکوتین قهوه ای یا سیاه شوند.

عوض کردن رنگ لثه ها در بعضی از شرایط عادی و طبیعی است و در بعضی وقت ها نشانه بروز بیماری های دهان

 انواع عوض کردن رنگ لثه:

لثه های قهوه ای: اگر لثه ها بطور طبیعی قهوه ای نباشند، ممکن است یک مسئله جدی داشته باشید. لثه های قهوه ای می توانند نشانه ی وجود جرم باشند. جرم شامل تجمع پلاک های دندان های سخت شده، بزاق دهان، مواد معدنی و یا ذرات غذایی در دهان است که تبدیل به ذخایر کلسیفیه می گردند. این ذخایر می توانند در زیر خط لثه یا روی خط لثه جمع شده است و بصورت لکه های زرد تا قهوه ای تیره ظاهر شوند

لثه های بنفش: لثه های بنفش می توانند نشان دهنده ی بیماری لثه باشند. با بدتر شدن بیماری لثه ممکن است متوجه شوید که لثه ها متورم شده است و به رنگ قرمز روشن یا بنفش درآمده اند. وجود پلاک ها علت مهم بیماری است که در ابتدا لثه ها را تحریک کرده و در نهایت موجب عفونت های عمیق می شود که می تواند بافت و استخوان ها را از بین ببرد.

تغییر رنگ لثه به چه علت رخ می هد؟

روش های درمانی عوض کردن رنگ لثه:

جراحی:پرکاربردترین و راحت ترین روش رفع تیرگی لثه برداشتن لایه خارجی لثه، یعنی عامل تیره به نظر رسیدن لثه، طی عمل جراحی هست. این عمل اگرچه جراحی نامیده می شود، ولی یک عمل سرپایی بدون درد است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود. در این عمل با برداشتن لایه خارجی لثه (اپیتلیوم یا بافت پوششی) لایه ای از بافت همبند زیرین آشکار می شود که بعد از مدتی با رعایت توصیه های دکتر التیام می یابد.

عوض کردن رنگ لثه ها در بعضی از شرایط عادی و طبیعی است و در بعضی وقت ها نشانه بروز بیماری های دهان

سفید کردن لثه:دیگر روش درمان انباشته شدن رنگدانه های تیره در لثه سفید کردن لثه با استفاده از لیزر است که درمانی ایمن و کارآمد به شمار می رود و تغییراتی را در رنگدانه های ملانین بافت های لثه ایجاد می کند و در نهایت لثه های صورتی رنگ و قشنگ را به ارمغان می آورد. این روش سریع و بدون درد نتیجه های خوبی را به دست می دهد

مزایای سفید کردن لثه:

بعضی از مزایای سفید کردن لثه با لیزر عبارت اند از:

تغییر رنگ لثه به چه علت رخ می هد؟

لکه های تیره یا رنگ سیاه یکدست لثه، تنها با یک جلسه درمان از بین می رود و لثه دوباره سالم و صورتی رنگ می شود.
اعتماد به نفس بیمار زیاد کردن می یابد و می تواند بدون شرمندگی لبخند بزند.

عبارات مهم : بهداشت دهان و دندان – رژیم غذایی
این روش سریع است و نتیجه های خوبی را به دست می دهد.

عمل سفید کردن لثه:

عمل، به شدت، عمق و نوع عوض کردن رنگ بستگی دارد.
این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بدون درد است.
عمل سفید کردن لثه با توجه به عمق و شدت عوض کردن رنگ با لیزر انجام می شود.
در صورتی که عوض کردن رنگ چندان عمیق نباشد، نیاز به جراحی نخواهد بود؛ ولی در اکثر موارد جراحی لثه با لیزر کوچکی باید انجام شود.
لثه به سرعت التیام می یابد و بیمار بعد از عمل احساس ناراحتی نمی کند.

 

سوالات متداول راجع به درمان عوض کردن رنگ لثه:

این روش جهت چه کسانی مناسب است؟ 

افرادی که می خواهند از این روش جهت عوض کردن رنگ لثه خود استفاده کنند باید لثه های سالمی داشته باشند و دندان و لثه های آن ها اوضاع سالمی داشته باشد. درصورتی که بر اثر بیماری های لثه، لثه های شما متورم و ملتهب باشند، دندان دکتر شما در ابتدا به حل این مسائل می پردازد و سپس اقدام به تغیر رنگ لثه ها می کند.

تغییر رنگ لثه ها چه قدر طول می کشد؟

تغییر رنگ لثه ها طی یک جلسه درمانی انجام می شود و بلافاصله بعد از جلسه درمانی لثه ها عوض کردن رنگ خواهند داد.

ماندگاری نتیجه های عوض کردن رنگ لثه چه قدر است؟

نتایج عوض کردن رنگ لثه ها به روش لیزری ممکن است تا ۲۰ سال و یا تا آخر عمر ماندگار باشد.

راهکارهای پیشگیری از عوض کردن رنگ لثه:

با رعایت چند توصیه سالم شما می توانید از بروز بیماری های لثه ای به خاص عوض کردن رنگ لثه ها جلوگیری کنید با این کار درد ناشی از درمان و هزینه آن را هم نخواهید داشت.

دندان های خود را بطور منظم مسواک بزنید: با اینکه توصیه می شود که دندان ها را بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید، ولی افراد با لثه های حساس نیاز به مواظبت دندانی متفاوتی دارند. مسواک زدن را با استفاده از دهان شویه بدون الکل تقویت کنید.

نخ دندان کشیدن را تبدیل به یک عادت کنید: نخ دندان به از بین بردن ذرات غذایی گرفتار در نواحی که دستیابی به آنها سخت است و اغلب با مسواک زدن خارج نمی شوند، کمک می کند.

مسواک زدن و تمیز کردن زبان: زبان محل پرورش باکتری ها و اسیدهایی است که می توانند به روی لثه ها انتقال پیدا کنند و موجب تیره شدن آنها شوند.

اصلاح شیوه زندگی: علاوه بر رعایت منظم بهداشت دهان و دندان، استعمال تمام انواع دخانیات و مصرف الکل را ترک کنید. رژیم غذایی سرشار از کلسیم، آهن و ویتامین های ث و دی را جهت لثه ها و دندان ها مصرف کنید. از استرس پرهیز کنید و از گردش هوای مناسب به داخل بدن جهت تقویت سیستم ایمنی مطمئن شوید

اقدامات بعد از عمل جراحی لثه:

مراقبت بعد از عمل خاصی وجود ندارد؛ بیمار باید بهداشت دهان و دندان را با انجام توصیه های عمومی مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان رعایت کند. افراد سیگاری باید دست کم تا وقت اصلاح کامل لثه سیگار را ترک کنند.
امروزه به لطف روش های درمانی گوناگون مانند جراحی با لیزر جهت سفید کردن لثه، داشتن لثه صورتی رنگ دیگر رویایی دست نیافتنی نیست. نقش بستن لبخندی جالب بر صورت به سادگی بعد از یک جلسه به واقعیت می پیوندد، ولی آنچه اهمیت دارد حفظ این لبخند و سلامتی بازیافته است.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

ارتودنسی در بزرگسالان، مراحل و هزینه

علل مهم مبتلا به ورم لثه (ژنژیویت) و راه های درمان آن

ارتودنسی و تغذیه

لبخند لثه ای چیست؟

واژه های کلیدی: بهداشت دهان و دندان | رژیم غذایی | عمل جراحی | وعده غذایی | نخ دندان | استفاده | درمان ان | بیماری | مسواک | صورتی | سیگار

تغییر رنگ لثه به چه علت رخ می هد؟

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>